"Bülent Katarcı" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Bülent Katarcı" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Bülent Katarcı

Her 11 kişiden biri kabızlık sorunu yaşıyor

EGE Üniversitesi Tıp Fakültesi Gastroenteroloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Serhat Bor, her 11 erişkinden birinde kabızlık sorunu olduğunu açıkladı. Bu oranın kadınlarda yüzde 12.1, erkeklerde yüzde 5.3 olduğunu söyleyen Prof. Bor, Türkiye’de kadınlarda kabızlığın sık görülmesinin nedenleri hakkında bilgi verdi, şöyle dedi:
“Bunun birçok nedeni var. Bunlardan biri ülkemizdeki tuvaletlerin kirli olması. Ayrıca, dışkılama isteğinin çeşitli nedenlerle geciktirilmesi ve bunun alışkanlık haline getirilmesi kabızlığa katkıda bulunur. Kadınlarımızda kabızlığın başka bir nedeni de lifli ve kepekli gıda alımındaki yetersizliktir. Demir, ağrı kesiciler, depresyon, tansiyon ve kalp rahatsızlığında kullanılan ilaçlar da kabızlığa neden olabilir. Gebelik, bazı hormonal hastalıklar, seyahatler, ani yer ve çevre değişiklikleri de gerek psikolojik gerek fizyolojik durumu etkiledikleri için kadınlarda kabızlığa neden oluyor.”
Kabızlık tedavisiyle ilgili önerilerde de bulunan Prof. Dr. Serhat Bor, şöyle konuştu: “Sabah aç karnına 1-2 bardak ılık su için. Her gün düzenli bir saatte tuvalete gitmeye çalışın. Tuvalet gereksinimi için 10 dakika ayırın, bu süre 15 dakikayı geçmesin. Bol lifli gıdalar yiyin. Yeterli sıvı alın, öğün atlamayın. Düzenli egzersiz yapın. Tuvalet ihtiyacını ertelemeyin. Bazı ilaçlar kabızlığa neden olabilir. Bu konuda hekiminizle görüşün.”

Sıcaklara dikkat

İZMİR Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi 2. Kardiyoloji Klinik Şefi ve Türk Kardiyoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Oktay Ergene, yaz aylarında kalp hastalarının dikkat etmesi gereken konulara dikkat çekti. Prof. Ergene, şunları kaydetti: “Yüksek tansiyon, kalp yetersizliği, kalp damarlarında tıkanıklık, kalp damarlarına stent veya by-pass yapılan hastalar, aşırı sıcak ve nem nedeniyle terlemenin yaratacağı sıvı, tuz kayıpları nedeniyle özellikle dikkatli olmalılar. İdrar söktürücü ilaç kullanan kalp yetmezliği veya yüksek tansiyon hastalarında yaz aylarında aşırı sıvı kayıpları yüzünden halsizlik, yorgunluk veya ritim bozukluklarına eğilim artabiliyor. Bu nedenle bu tip ilaç kullananların, doktorlarına danışarak ilaç dozlarının yeniden düzenlenmesi gerekebilir. Bir diğer önemli konu da diyet. Kalp hastaları yaz aylarında yağlı, kızartma türü ağır ve sindirimi zor gıdalar yerine sebze ağırlıklı, bol posalı, haşlama veya ızgara türü gıdalar almalılar. Tok karınla denize girmek de kalp hastaları için tehlikeli olabilir.”

Kilo sorununa akupunktur

AKUPUNKTUR ve alternatif tıp uzmanı Dr. Alpaslan Bilen, aşırı kilolardan akupunkturla kurtulmanın mümkün olduğunu aktardı. Dr. Bilen, şöyle konuştu: “Harcama ekonomisi, moda kışkırtması, toplumsal imaj kaygıları bir yandan ince, güzel ve fit görünmeyi teşvik ediyor. Ancak oluşturulan yaşam stili de tam tersine sağlıksız, şişman, pejmürde bir profil yaratmaya çalışıyor. Bu sorunlardan kurtulmanın en önemli enstrümanı akupunkturdur. Akupunkturla hem diyete uyum kolaylıkla sağlanıyor hem de metabolizma düzeliyor. Ayrıca, psikoloji tamir ediliyor. Akupunktur tedavisi çok özel diyetlerle destekleniyor. Zaten, akupunktur olmadan bu diyetleri uygulamak mümkün olmuyor. Akupunkturla ve diyetlerle genel bir kilo verme programı uygulanırken bir yandan da estetik ve mimari kaygıları ortadan kaldırmak gerekiyor. Vücudun estetik görünümünü bozan aşırı çıkıntılar ve yağ birikintilerinin ortadan kaldırılması için bir takım fiziksel ve kimyasal ajanlar kullanılıyor.”

Sanat fabrikası hayırsever bekliyor

DOKUZ Eylül Üniversitesi Devlet Konservatuarı, yeni eğitim öğretim yılında İlköğretimden de öğrenci alacak. Konservatuar, ilköğretim için yeni bina kurmak için destek bekliyor. Konservatuar Müdürü Prof. Aykut Yafe, “Eskiden ilkokulu bitiren konservatuara giriyordu. Daha sonra ilköğretimi kaldırdık, kursiyerlik sistemi getirdik. Şimdi tekrar ilköğretime döndük. İlköğretim ve lisesi Milli eğitime bağlandı. Ama müdür ve müdür yardımcılarını biz atıyoruz” dedi.
İlköğretimde eylül ayında eğitime başlanacağını söyleyen Yafe, “Ancak ilköğretim binamız yok. Bina sorunumuz var. Arsamız hazır, projemizi rektörlük yapı işleri çizdi. Şimdi 7 katlı bu binayı yapacak yardım severler arıyoruz. Bu konuda bize yardımcı olacak hayırseverin ismini de okula vereceğiz” bilgisini verdi.

 

 

 

 


 

X
YAZARIN DİĞER YAZILARI