Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Her 10 kadından biri hamileyken dayak yiyor

  Hürriyet Haber
  24 Kasım 2009 - 00:00Son Güncelleme : 23 Kasım 2009 - 23:28

  “Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Dayanışma Günü”nde birkaç çarpıcı bilgi: Kadına Karşı Kadının Statüsü Genel Müdürlüğü (KSGM) tarafından yaptırılan ‘Türkiye’de Kadına Yönelik Şiddet Araştırması’na göre, her on kadından biri hamile iken şiddete maruz kalıyor. Eşi veya sevgilisinin şiddetine maruz kalan her üç kadından biri ise intihara teşebbüs ediyor.

  “ŞİMDİ ben eşimden, kızımın babasından dayak yedim, o zaman hamileydim. Biliniyordu zaten hamileliğim, üç aylık hamileydim ben. Dayaktan dolayı çocuk kasıklarıma kadar düşmüş. Düşme tehlikesi çok oldu. Düşürebilirdim de, çocuğumu kaybedebilirdim de... Allah’tan öyle bir şey olmadı. Ondan sonra ben ayrıldım, dayaktan sonra ayrıldım.” Bu satırlar, Kadının Statüsü Genel Müdürlüğü (KSGM) tarafından yaptırılan ‘Türkiye’de Kadına Yönelik Şiddet Araştırması’na katılan 26 yaşında, boşanma davası süren, bir çocuk sahibi bir kadına ait. Hayat arkadaşından, tek çocuğunun babasından gördüğü şiddeti anlatıyor.

  Araştırma, Türkiye’de fiziksel ve cinsel şiddet gören kadın oranının yüzde 42 olduğunu ortaya koyuyor. Araştırmaya göre, her 10 kadından biri hamileliği süresince şiddete maruz kalıyor. Şiddette uğrayan evlenmiş her dört kadından biri, yaşadığı şiddet sonucunda yaralanıyor. Eşi veya birlikte olduğu kişi tarafından fiziksel veya cinsel şiddete maruz kalan her üç kadından biri, yaşamına son vermeyi deniyor. Evli ya da bekâr her beş kadından biri, kendi aileleri, eşlerinin aileleri, akrabaları, okuldan veya işyerinden kişiler tarafından fiziksel şiddete uğruyor.

  Dünya genelinde de farklı bir durum yok. Hâlâ her üç kadından biri yaşamı boyunca şiddete maruz kalıyor. Cinayet kurbanı kadınların yüzde 70’i erkek partnerleri tarafından öldürülüyor. Kanada’da aileye yönelik şiddetin maliyeti, tıbbi bakım ve verim kaybı dahil yılda 1.6 milyar dolara ulaşıyor. ABD’de her 15 saniyede bir kadın, genellikle eşi ya da erkek arkadaşı tarafından fiziksel şiddete maruz bırakılıyor.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı