Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Hepsi işini biliyor

Basketbol Milli Takım Antrenörü, "Bu ekip önümüzdeki 5 yıl içinde Dünya basketboluna damgasını vuracak. Bu takım tıpkı burada olduğu gibi yüreğini ortaya koyacak ve mücadele edebilecek bütün oyunculara açık" dedi.

JAPONYA’da düzenlenen Dünya Basketbol Şampiyonası’nda ilk 2 gün oynadığı basketbolla herkesin beğenisini kazanan ve biranda dikkatleri üzerine çeken Türk Milli Takımı’nın başarılı koçu Tanjeviç, umut dolu... Bu takımla çok büyük başarılara imza atmaya hazırlandığını ifade eden Tanjeviç, "Sanki yıllar öncesini yeniden yaşıyorum. İtalya Milli Takımı’yla yakaladığımız o zafer dolu günlerin benzerini bu takımda görüyorum" diyor.

Yeni Türk Milli Takımı’nın savaşcı bir kişiliğe büründüğünü ve buna erişmek için çok çalıştıklarını vurgulayan Tanjeviç şöyle dedi:

"Bu takım savaşılarak nerelere varılacağını herkese gösterecek. Hedefimize adım adım gidiyoruz. Biz Japonya’ya 2010’da Türkiye’de düzenlenecek Dünya Şampiyonası’nda mücadele edecek takımı hazırlamak için gelmiştik. Ancak bu, burada hiçbir şey yapmayacağız anlamına gelmemeli. Oyuncularımdan daha da yüreklerini ortaya koymasını istedim. Onlar da ilk 2 maçta bunu fazlasıyla yaptılar. Şimdi herkes bana bu takımı nasıl hazırladığımı soruyor. Doğru söylemek gerekirse 45 günlük hazırlık dönemimizde bu takımımızın önemli bir bölümü yoktu. Genç oyuncular Ümitler Avrupa Şampiyonası’nda büyük bir enerji harcayarak mücadele ederken, biz de onlardan yoksun çalıştık. Oldukça yorgun geldiler. İkinci hazırlık döneminde onlara fazla yüklenemedik. Ama takım olmayı kafalarına koymuşlardı. Bunu da sahada herkese gösteriyorlar.

Paniğe kapılmıyorlar

Bu takımın en büyük özelliği hiçbir zaman paniğe kapılmaması. Son Avustralya maçında devreyi 14 sayı geride kapattıktan sonra ben çok sakindim. Baktım oyuncularım da sakin. Onlara aynen şunu söyledim: ’
Kendinize güvenin ve adım adım basketbolunuzu oynayın. İyi savunma yaparsanız, onları bozarsınız. Şutlarda acele etmeyin. Eğer bunları yaparsanız, son çeyreğe kadar farkı 6’ya indirirsiniz. Son çeyreğe 6 sayı geride girerseniz biz fizik olarak daha güçlüyüz. Maçı kazanırız.’ Nitekim bunu yaptılar. Hepsi basketbolu biliyorlar ve basketbolun gereklerini yerine getiriyorlar."

Ersan çok yetenekli

Genç oyuncuların performansından memnun olduğunu vurgulayan Tanjeviç, özellikle Ersan’ın geleceğinin çok parlak olacağını vurgulayarak, "Bu yıl kesinlikle Milwaukee formasını giyecektir. Oradaki antrenörler ve idareciler bana bunu açık açık söylediler. Ersan her pozisyonda oynayabilecek yetenekte bir oyuncu. Şut seçimini çok iyi yapabiliyor. Savunması mükemmel, çok güçlü bir yüreği var. Ama en önemlisi mükemmel bir basketbol zekasına sahip. O adeta basketbol için yaratılmış. Çok kısa bir süre sonra NBA’in önemli oyuncularından biri olur. Ersan’ın en büyük özelliklerinden biri de hiç heyecanlanmaması çok sakin oynaması" diye konuştu.

İbo gerçek bir önder

Takımın tecrübeli oyuncularının başarıda önemli roller üstlendiğini vurgulayan Tanjeviç şöyle devam etti: "İbrahim hırsı ve karakteriyle gerçek bir önder. Takımı mükemmel toparlıyor. Arkadaşlarına örnek oluyor ve onların çok iyi motive olmasını sağlıyor. Basketbol kalitesi ve bilgisi zaten tartışılmaz. Bir diğer deneyimli isim Serkan Erdoğan da müthiş bir özveriyle burada oynuyor. O şutör özelliklerine sahip bir oyuncu. Ama gençliğinde oyun kurucu da oynadığı için ben onu Avustrulya maçının son bölümünde, bu pozisyonda kullandım. O da görevini mükemmel yaptı. Müthiş tekniğiyle bizi zafere götürmekte etkili oldu. Uzun oyuncularımın hepsi çok yürekli. Fatih’in burada nasıl oynadığını herkes görüyor. Ancak bu çocuk bu noktaya 3 yılda gelebilirdi. Ülker’de hiç oynamadan geçirdiği o sezonlar, gelişimini uzattı. Keşke daha erken Galatasaray’a gelip, orada daha fazla süre alıp, oynasaydı. Ama çalışmasıyla bu açığını kapattı. Ermal, Kerem ve Kaya da çok yürekli oyuncular. Kimseden korkmadan mücadele etmeleri bunun açık göstergesi."

Yürekliye kapı açık

Türk Milli Takımı’nın savaşarak ve sonuna kadar mücadele ederek iyi yerlere geleceğini vurgulayan Tanjeviç şöyle dedi: "Çok zorlu bir turnuva oynanıyor. Herkes çok sert mücadeleyi seçmiş durumda. Oyuncularımı yıpratmamak için onları sık sık değişiklikle dinlendiriyorum. Bu takım tıpkı burada olduğu gibi yüreğini ortaya koyacak ve mücadele edebilecek bütün oyunculara açık. Bundan sonra şartlarımız bu. Bizimle bu mücadeleye girebilecek ve her türlü özveriyi gösterecek oyuncularla yola devam edeceğiz. Bu takım önümüzdeki 5 yıl içinde Dünya basketboluna damgasını vuracak. Ben onlarla gurur duyuyorum. Türk halkıda onlarla gurur duysun. Bu çocuklar Türk basketbolunu başarıyla temsil edeceklerdir."
X

YAZARIN DİĞER YAZILARI