Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Hepsi ailelerine ve topraklarına kavuşsun

  Muammer Elveren
  19 Ekim 2011 - 00:00Son Güncelleme : 19 Ekim 2011 - 00:21

  Hepsi (Filistinli tutuklular) serbest kalıp ailelerine ve topraklarına kavuşurlarsa çok mutlu olurum. Umarım bu anlaşma Filistinliler ile İsrailliler arasında barışın yolunu açar ve iki taraf arasında işbirliğini destekler. Tekrar sıradan insanların arasına dönmeyi sabırsızlıkla bekliyorum. Elbette ailemi ve arkadaşlarımı çok özledim.

  GAZZELİ militanlarca 5 yıl 4 ay önce kaçırılan ve 1941 gün boyunca esir tutulan İsrailli asker Gilad Şalit, Hamas ile takas anlaşmasıyla dün ülkesine döndü. /images/100/0x0/55eb10cff018fbb8f8a8cd272009’dan beri hiç görüntülenmeyen Şalit, yorgun ve solgun göründüğü röportajında sağlığının iyi olduğunu belirtti. Kafası karışık görünen, konuşmakta zorlanan, bazen nefesi kesilen, duraksayan ve bazı sorulara tam cevap vermeyen Şalit şunları söyledi: “Uzun yılları geride bıraktım. Ama hep bugünü düşündüm. Haberi geçen hafta tüm dünyayla birlikte aldım. Bunun serbest kalmam için son şans olduğunu biliyordum. O an neler hissettiğimi anlatamam. Ama çok zor bir döneme girdiğimi düşünüyordum. Tekrar sıradan insanların arasına dönmeyi sabırsızlıka bekliyorum. Elbette ailemi ve arkadaşlarımı çok özledim.”

  Can sıkacak sözler

  Sunucunun Filistinli tutukluların serbest kalışını sorması üzerine Şalit, “Hepsi ailelerine ve topraklarına kavuşurlarsa çok mutlu olurum. Umarım bu anlaşma Filistin ile İsrail arasında barışın yolunu açar ve iki taraf arasında işbirliğini destekler” dedi.

  İsrail basını, Şalit’in sözlerinin Başbakan Binyamin Netanyahu’nun “canını sıkabileceği” yorumunu yaptı. Netanyahu, takasa karşı çıkan İsrail’deki terör kurbanlarının ailelerine gönderdiği mektupta acıları anladığını ve kendisinin de teröre kurban verdiğini belirterek, “Kardeşim Entebbe’deki rehineleri kurtarma operasyonu sırasında hayatını kaybetmişti” dedi. Şalit, sınır kapısı Kerem Şalom’dan zırhlı araçla alınıp asker üniformasını giydikten sonra helikopterle Tel Aviv’in güneyindeki Tel Nof Hava Üssü’ne getirildi.

  Oksijen takviyesi

  Şalit, burada Netanyahu’nun yanı sıra, İsrailli bakanlar ve askeri yetkililer tarafından karşılandı. Sağlık kontrolü yapılan Şalit, kurtarılması için yıllardır Kudüs’te çadır kurarak eylem yapan babası Noam başta olmak üzere aile üyeleriyle hasret giderdi. Netanyahu, aileye, “Oğlunuzu sizin için eve getirdim” dedi. Noam Şalit, “Bu hayatımdaki en mutlu günlerden biri” ifadesini kullandı. Ardından aile, güvenlik güçleri eşliğinde hep birlikte Mitzpe Hila’daki evlerine gitti.

  Yeniden özgür olduğu ilk gün Şalit’in başının döndüğü, oksijene ihtiyaç duyduğu belirtildi. Uzmanlar, 5 yıl boyunda esaret hayatı sürdükten sonra birden bire özgür kalan Şalit’in işinin zor olacağı yorumları yapılıyor. 19 yaşında mahçup sıradan bir gençken, şimdi kahraman olarak İsrail’e dönen Şalit’in uyum sağlamasının hiç de kolay olmayacağı belirtiliyor.

  Röportaj tepkisi

  İsrail, Şalit’le röportaj yapıp yayınlayan Mısır devlet televizyonuna sert çıktı. AFP’ye konuşan İsrailli bir yetkili, “Hücreden yeni çıkmış ve yaşadığı şoku atlatamayan halsiz bir rehineyi konuşmaya zorladılar. Bu davranış, gazeteciliğin temel etik kurallarının ihlalidir” dedi.

  Üste karşıladılar

  Gilad Şalit, Tel Nof Hava Üssü’ne helikopterle iner inmez önce Başbakan Netanyahu’ya asker selamı verdi. Ardından babası Noam ile kucaklaştı. Netanyahu, Şalit’e “Merhaba Gilad, İsrail devletine hoş geldin. Seni evde görmek güzel” dedi. Şalit 2006’da kaçırıldığında onbaşı rütbesindeydi. Esir olduğu dönemde önce çavuşluğa, ardından başçavuşluğa terfi etti. Netanyahu önceki gün Şalit’in kıdemli başçavuşluğa terfi ettiğini açıkladı.

  Savaştan eve döndü

  GILAD Şalit’in babası Noam Şalit, evlerine dönüşlerinin ardından kısa bir süre sonra düzenlediği basın toplantısında, Şalit’in durumu ile ilgili bilgi verdi. “Gilad şu anda karşınıza çıkamıyor. Birkaç sene boyunca kapalı bir yerde tutulan Gilad’ın bu yeni gerçeğe alışması zor olacaktır” diyen Noam Şalit, oğlunun “uzun ve yorucu bir savaştan sonra evine döndüğünü, kendisini Gazze’de tutanların başlangıçta kötü ama sonraki yıllarda daha iyi davrandıklarını söylediğini” aktardı.

  Türkiye’ye teşekkür

  Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas’ı arayıp kutladı. Abbas da katkıları ve sınır dışı edilen 10 Filistinli’yi kabulü için Türkiye’ye teşekkür etti.

  Ortadoğu’da mutlu son/images/100/0x0/55eb10d0f018fbb8f8a8cd29

  Hem İsrail, hem Batı Şeria, hem de Gazze, kutlama görüntülerinin geldiği ender günlerden biri yaşandı. Gazze’nin merkezindeki El Katibe Meydanı’nda 200 bin kişi kutlama yaptı. Başbakan İsmail Haniye ve serbest bırakılan mahkumlardan Yahva Sinvar kurulan dev sahnede konuştu. Sahnede kurulan temsili hapishane törenle yıkıldı. Dünün milli bayram ilan edildiği Gazze’de üç gün sürecek kutlamalar yapılacak. Batı Şeria’da da dün okullar tatil edildi. Takasın gerçekleşeği kesinleşir kesinleşmez Filistin’de kutlamalar başlamışken, İsrail’de gergin bekleyiş sabah saatlerinde sürdü. Şalit’in babası Noam ve annesi Aviva, askeri helikopterle evlerinden alınıp Tel Aviv’in güneyindeki bir hava üssüne getirildi. Şalit önce Mısır sınırından onları telefonla aradı, ardından üsse geldi. Takası televizyondan izleyen İsrailliler gözyaşlarını tutamadı.

  Hamas’ı istemeyen 2 kadın mahkûm az daha takası bozuyordu

  EL Fetih üyesi iki kadın mahkûmun Hamas yönetimindeki Gazze Şeridi’ne gönderilmek istememeleri nedeniyle dün takas 2 saat gecikti. Önce, 16 yaşında bir İsrailli’yi baştan çıkarıp El Fetih militanları tarafından öldürülmesine neden olan Amina Mona sorun çıkardı. Cezaevindeki koğuşunu “Al Capone” gibi yöneten ve özellikle Hamaslıları kızdıran Mona, Gazze’ye sınırdışı edilmek istemeyince Mısır devreye girip Mona’yı kabul etti. 2005’te tutuklanan Meryem Salim Tarabin de Gazze’ye sınırdışı edilmek istemeyince Mısır’a gönderildi.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı