Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Hepimizin maskesi var

  Hürriyet Haber
  19.03.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Jean Genet'nin ‘‘Balkon’’ adlı oyunu Türkiye'de ilk defa seyirciyle buluşuyor. Çağdaş tiyatronun temel taşlarından sayılan Genet'nin en karakteristik oyunu olan ‘‘Balkon’’u Başar Sabuncu orjinalinden dilimize çevirdi ve yönetti.

  Çağdaş tiyatronun seçkin yapıtlarını sunmayı kendine hedef edinen Tiyatro Stüdyosu, Odeon Sineması'nın iki yıl önce yanarak kullanılamaz hale gelmesiyle perdelerini süresiz kapatmıştı. O zamanın parasıyla 10 milyar liraya yakın zarar ederken Tiyatro Stüdyosu'nun tüm birikimi o yangında yitirilmiş, bir sponsorla salonu tekrar yapma istekleri ise anlaşılmaz bir şekilde belediyenin açtığı tahliye davasıyla engellenmişti. Dava hâlâ sürerken, Tiyatro Stüdyosu, Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık işbirliğiyle 1997-98 sezonunu çağımızın en tartışılan yazarlarından Jean Genet'nin ‘‘Balkon’’ adlı oyunuyla Kadıköy Halk Eğitim Merkezi'nde açtı. Oyunun tasarımını Duygu Sağıroğlu, giysilerini Sevim Çavdar, müziğini Selim Atakan, afişini Balkan Naci İslimyeli hazırladı. Oyunda Zuhal Olcay, Haluk Bilginer, Ahmet Levendoğlu, Derya Alabora, Güven Kıraç, Salih Sarıkaya, Bülent Yarar, Şebnem Sönmez, Celal Perk, Alptekin Serdengeçti, Sema Keçik rol alıyor.

  Paris'te bir fahişenin çocuğu olarak dünyaya gelen ve babası belirlenemeyen Jean Genet, hırsız olduğunu açık yüreklilikle söylerken, yaşamının büyük bir kısmını hapishanede geçirdi. 20. yüzyılın en aykırı yazarı olan Genet, ‘‘Balkon’’da bütün dünyayı genelev olarak ortaya koyuyor. İnsanlar bu geleneve fantezilerini yaşamak için geliyorlar. Kimi din adamı, kimi hukukçu, kimi asker oluyor. Genelevin patroniçesinin sandığından çıkan makamlarının gereğini üzerine geçirdikten sonra rolünü oynuyor, genelevde kalma süresi dolunca ihtişamlı kostümleri çıkarıp arka kapıdan çıkıp gidiyorlar.

  Genet, insanların sürekli bir maskeyle dolaştıkları ve sürekli oyun oynadıklarını anlatabilmek için bu oyunu yazmış. Makamların içindeki kofluğun ortaya konulduğu oyunda, kimin erdemli, kimin ahlaksız olduğu ikileminde Türkiye'den örnekler bulmak olası...

  ‘‘Balkon’’ 29 Mart'a kadar Kadıköy Halk Eğitim Merkezi'nde sahnelenecek. Nisan, mayıs aylarında Ankara, İzmir, Bursa, İzmit, Eskişehir, Adana ve Mersin'e turne düzenlenecek.


  Etiketler: son dakika
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı