« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Hepimize ders olsun

2006 Dünya Kupası’nda mücadele edecek 8 takımın formasını hazırlayan Nike’ın tanıtımında Brezilyalı Adriano da FIFA karşısında bütün takımların ve futbolcuların boyunlarının kıldan ince olduğunu, ne derse uyulması gerektiğini söyledi.

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME
2006 Dünya Kupası’nda yarışacak 32 takımdan 8’inin formasını tasarlayan Nike firması, Berlin Olimpiyat Stadı’nda bu formaları basına tanıttı. Hollandalı Ruud Van Nistelrooy, Brezilyalı Adriano Leite Riberio, Portekizli Luis Figo, Koreli Ji Sung Park, Avustralyalı Marco Bresciano, Hırvat Dado Prso, Meksikalı Jared Borgetti, ABD’li Damascus Beasley milli takımlarının yeni formalarını sundu. Türkiye’nin yeni forması da kilim, Yıldıray Baştürk ve Türk bayrağının yer aldığı bir fotoğrafla tanıtıldı.

Portekiz denince akla gelen ilk üç şey arasında bulunan, ülkesi için bir sembole dönüşen Luis Figo FIFA’nın Türkiye’ye verdiği cezayla ilgili cezanın herkese ders olması gerektiğini belirtti. Figo şöyle dedi: "Bu kararın Türk futbolcuları ve Türkiye halkı için ne anlama geldiğini biliyorum. Hepiniz çok üzgünsünüz. Futbolcuları çok zor maçlar bekliyor. Ama FIFA oynadığımız oyunda son karar mercii. Bir mahkeme ve çoğu zaman kötü olayların tekrarlanmaması için böyle kararlar veriyor. Bu hepimiz için önemli bir ders ve mesaj içeriyor." Brezilyalı Adriano ise FIFA karşısında bütün takımların ve futbolcuların boyunlarının kıldan ince olduğunu, ne derse uyulması gerektiğini söyledi.

Nike firması formaları tasarlarken rahatlık, hız, kıvraklık ve güç üstüne yoğunlaştı, ülkelerin kültürel özelliklerinin de formaya bir biçimde yansımasına dikkat etti. Örneğin Hollanda için turuncu rengin önemi büyük. Çünkü eski dünya kupalarındaki başarılarından dolayı onlara Turuncu Ordu lakabı takılmıştı. Kore’nin forması ise ülkenin geleneksel kıyafetlerindeki kıvrımlarına sadık kalınarak tasarlandı.

Brezilya, Nike’in en çok ilham aldığı, tüm futbol koleksiyonunun bir anlamda ruhunu belirleyen takım. Jonga Bonito yani Güzel Oyna koleksiyonunun sloganının çıkış noktası Ronaldinho, Adriano, Kaka, Ronaldo ve Robinho gibi yıldızların bulunduğu, bir çoklarına göre futbolu çok başka bir tutku ve neşeyle oynayan Brezilya takımı.

Dünya basınına dağıtılan kitapçıkta Türkiye forması şöyle tanıtılıyor: "Türkiye Doğu ile Batı arasında fiziksel bir köprüdür. Milli Takım’ın yeni formaları bu iki dünyanın benzersiz buluşmasını simgeliyor." Tonlar arası renk geçişi yaklaşımıyla, forma renkleri Türk bayrağının renklerine dayandırıldı ve aynı zamanda Türkiye Futbol Federasyonu’nun zengin tarihine de saygı gösterilmiş oldu. Formalarda oyuncu numaraları yeni bir yaklaşımla ele alınıyor. Fontta Türk mimarisinden ve tekstil tasarımcılığından etkilenildi. Keskin ve sivri kemerleriyle belirgin bir şekilde Türk motiflerini yansıtıyor.

YILDIZLAR TANITTI

Berlin Olimpiyat Stadı’nda Ruud Van Nistelrooy Hollanda’nın, Adriano Leite Riberio Brezilya’nın, Luis Figo Portekiz’in, Ji Sung Park Kore’nin, Marco Bresciano Avustralya’nın, Dado Prso Hirvatistan’ın, Jared Borgetti Meksika’nın, Damascus Beasley ise ABD’nin yeni formalarını tanıttı.

Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler