Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Hepimiz Pluton’uz!

Biliyoruz ki takım yeniliyor diye sahaya dökülecek bir taraftar değildir Beşiktaş taraftarı. Hatta denebilir ki, mağlubiyetle sorunu olmaz Beşiktaş taraftarının.

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

Elif Çongur

Elif Çongur


Beşiktaş- Galatasaray maçında yaşananlarla çArşı’nın ismini yan yana ananlara cevap olarak çArşı’nın, Haziran ayında kamuoyuyla paylaştığı metindeki satırlar yeter de artar bile:


“Uluslararası Astronomi Birliği, Pluton için ‘Artık gezegen değil’ dediğinde, kandırılmışlık duygusuna kapılmanın ne olduğunu iyi bildiğimiz için ‘Bi dakkaaa!’ dedik. ‘Hepimiz Pluton’uz’! Hasankeyf, yunuslar, sokak hayvanları… Bilemedik, bilemedik, bilemedik. Daha çok sevmemekmiş asıl suçumuz, bilemedik. Karadeniz için haykırdık; kimsenin diline, genzine o çaylar dökülmesin diye. Karadeniz’e kanser araştırma hastaneleri yapılsın diye inim inim inledik. Van'a 8 değil, 18 konteynır alamamaktır vicdani suçumuz. 17 Ağustos’taki acıyı biz neden daha çok hafifletemedik ki? Henüz biber gazı da icat olmadıydı üstelik. Biz buna yangınız. (…) Biz de geç kalmışız be Schindler, evet. İnsanlık için, halkımız için daha çok güzellikler yapabilirdik. Düğün nedir bilemedik; ama cenazelerimizi hep kendimiz kaldırdık. Evvellerimiz ve geleneğimiz olduğu için, dayatılana karşı çıkıp başka bir dünyayı mümkün görebiliyoruz. O yüzdendir ki, ‘Her şeyin, herkesin bir fiyatı vardır’ diyen meymenetsiz patronun suratına parayı çarpan güzel abimizi sinema salonunda alkışladığımız anın heyecanını hep içimizde yaşıyoruz. Tarih, bugüne kadar söylediğimiz her sözün ve yaptığımız her şeyin şahididir. Bizim hakikatimiz, isnat edilenlerle değişmez. ‘Ağaçları sulamanın bir adalet, dikene su vermenin ise bir zulüm olduğunu’ çok ama çok, çok iyi biliyoruz. Bizim aradığımız şey bambaşka. Şairin dediği gibi, ‘Ne ağaca benzer ne de buluta’. Hukuk ve ahlak kurallarının kesiştiği yerde vicdan arıyoruz biz, vicdan!”

Hepimiz Pluton’uz


Bu satırlar çArşı’yı anlamaya yetmiyorsa, gelmiş geçmiş pankartları yeter:


“Bırakın Hasan Keyfine Baksın! Hasankeyf Sular Altında Kalmasın!”


“Hayvan Barınaklarına İlgi! çArşı Hayvan İtlafına Karşı!”


“Beşiktaşlıyız Savaşa Karşıyız!”


“Van! Güneşi Yolluyorum Sana Dayan!”


“Hepimiz Eto’yuz! çArşı Irkçılığa Karşı!”


“Ferhat da Dağları Deldi ama Şirin İçin! Siyanür Öldürür!”


“Nükleersiz Türkiye!”


“Kapakları Toplayalım Engelleri Aşalım!”


“Her Şeye Karşıyız! Kan Bağışı Hariç!”


“Çarşı Aile İçi Şiddete Karşı!”


Pankartlarına açık seçik yansıyan duruşlarının yanında, takım yeniliyor diye sahaya dökülecek bir taraftar değildir Beşiktaş taraftarı. Hatta denebilir ki, mağlubiyetle sorunu olmaz Beşiktaş taraftarının. Bilinir, Beşiktaş tribünlerinin en etkili anları, takımın mağlup olduğu ya da genel gidişatının çok iyi olmadığı zamanlardır. Zeki Demirkubuz’un nefis tespitidir, Beşiktaş tribünlerinin sırrının, biraz da kötü gün duygusuyla birbirine daha çok bağlanan taraftarda saklı olduğunu söyler.


O yüzden, kimse, olan bitenin “Başka türlü bir şey”in peşinde olan çArşı’yla ilgisi olduğuna inanmamızı beklemesin. Çünkü kandırılmışlık duygusuna kapılmanın ne olduğunu iyi biliyoruz. Hepimiz Pluton’uz!

Yazarın son yazıları#17 Eylül 2013 Beşiktaşlı Amca
#14 Eylül 2013 Özrü kabahatinden büyük
#07 Eylül 2013 Olimpiyat için sorular
#03 Eylül 2013 Herkes kırılamaz
#31 Ağustos 2013 Bilic ile Özen’in havuz problemi

YAZARIN TÜM YAZILARI İÇİN >>

Bunları da Beğenebilirsiniz