« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Hepimiz korkuyoruz

Hakan Şükür: Bu sıcakta sahaya çıkarken, maçı tamamlayabilecek miyiz, diye düşünüyoruz. Sasa İliç: Biz futbolcuları düşünen yok. Sergen Yalçın: Sezonu erken başlatanlar bu olayların vebalini nasıl ödeyecek?

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME
ELAZIĞSPORLU Gökmen Yıldıran’ın antrenmanda kalp krizi geçirerek ölmesinin ardından Vestel Manisasporlu Michael Meduna’nın Galatasaray maçında kalp spazmı geçirmesi, "Bu sıcaklarda futbol oynanır mı?" tartışmasını yeniden alevlendirdi. Bu tartışmanın birinci derecede tarafı olan futbolcular, Gökmen ve Meduna olaylarının kendilerini korkuttuğu açıkça dile getiriyorlar. Bazı futbol adamlarının konu ile ilgili görüşleri şöyle:

Hakan ŞÜKÜR (Galatasaray):

İtalya örnek olmalı

Böyle havalarda maç oynamak bizi çok zorluyor. Maçı tamamlayabilecek miyiz, diye düşünüyoruz. Benim şahsi fikrim buna İtalya’daki gibi çözüm getirilmeli; maçlar geç saatte başlayıp sadece su molası verilmeli. Kış aylarına denk gelen devre arası tatilleri de uzun tutulmamalı.

Sasa İLİÇ (Galatasaray):

Herkes biliyor ama...

Bu kadar sıcak havada futbol oynamanın çok sakıncalı olduğunu herkes biliyor ama bir şey yapmıyor. Asıl yanlış işte burada. İnsanların biraz da biz futbolcuları düşünmesi gerekli. Bizlerin sağlığını düşünen insanlar yok, zannedersem.

Sergen YALÇIN (E.Şekerspor):

Vebali kim ödeyecek?

Meduna’nın başına gelenler bizim de başımıza gelebilir. Bu olaydan ders çıkartmak gerek. Sezonu erken başlatanlar bunun vebalini nasıl ödeyecek? Bu sıcakta bırakın koşmayı, yolda yürüyemiyorsunuz. Yazıktır. Kendimizi arenaya çıkan boğalar gibi her an ölümle burun buruna hissediyoruz. Ligler hava şartları uygun hale gelene dek ertelenmelidir. Aksi taktirde böyle üzücü olaylarla çok karşılaşırız. Türk futbolcusunu koyun gibi görmesinler.

İbrahim ÜZÜLMEZ (Beşiktaş):

Sezon erken başlatıldı

İkİ hafta önce Manisa’da oynadığımız Vestel Manisaspor maçında biz de nefes alamamıştık. Sezonun bu kadar erken başlatılmasına anlam veremiyorum. 30 dereceyi aşan sıcaklıkta maç yapmak birçok açıdan sakıncalı. Vücudunuzu zorlamakla kalmıyorsunuz, basit hatalar da yapıyorsunuz. Bu sıcakta sahada alacağınız her sonucun normal karşılanması gerektiğini düşünüyorum.

Yasin SÜLÜN (Kasımpaşa):

Ligler tatil edilmeli

Böyle sıcak havalarda maç yaptırmak mantıksız. Sporcunun yaşlısı ve genci olmaz. Hava ve saha koşulları elverişli ise 100 yaşında bile olsanız, koşarsınız. Ama sıcak havalarda nefes almak bile zordur. Meduna olayından herkes ders çıkarmalı. Gerekirse ligler iki hafta tatil edilmeli.

Erol ERSOY (Eski hakem):

Acil tedbirler alınmalı

Bu sıcakta maç oynanması son derece tehlikeli. Ligin ertelenmesi gerekir. Futbolcular ve hakemler, gerçek performanslarını ortaya koyamıyorlar. Ağustos ayı sonunda ya da eylül ayı başında maçların oynanması daha akılcı olur. Bunun için de ligin devre arası kısa tutulabilir, ya da maçlar hafta arasında oynanabilir. Federasyonun acil tedbir alması gerekir.

Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler