Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Hepimiz Hrant’ız yasak Samast Fun Club serbest

  Sefa KAPLAN
  01 Ekim 2008 - 00:00Son Güncelleme : 30 Eylül 2008 - 23:02

  Popüler paylaşım sitesi Facebook'ta 2709 üyeli "Hepimiz Hrant Dink'iz, Hepimiz Ermeniyiz" isimli grup, yapılan şikáyetler üzerine kapatıldı. Buna karşılık, "Ogün Samast Fun Clup" veya "Vatanını Seven Ogün Samast Leyla Zana'yı da Vursun" isimli gruplar serbestçe faaliyet gösteriyor.

  İNTERNET dünyasının en popüler sosyal buluşma ortamlarından birisi olan Facebook'ta yer alan 2709 üyeli "Hepimiz Hrant Dink'iz, Hepimiz Ermeniyiz" isimli grup, yapılan şikáyetler üzerine kapatıldı. Agos Gazetesi'ne bir demeç veren grubun kurucusu Varktes Hergel, Facebook'tan gelen standart bir yazıyla grubun kapatıldığını öğrendiğini belirterek, itiraz ettiğini ama bir yanıt alamadığını söyledi. Hergel, Facebook'ta herhangi bir grubun kapatılışına ilişkin süreci de şöyle özetledi:

  "İşleyiş şöyle sanırım: Gruplar sayfasının en altında 'şikáyet et' butonu var. Bu butona tıklama sayısı belirli bir limiti doldurunca, grup otomatik olarak kapatılıyor ve kurucuya yukarıda sözü edilen mesaj otomatik olarak gönderiliyor. Arkadaşlar yardımıyla Facebook yönetimine İngilizce bir yanıt gönderdim. Özetle, adı geçen grubun, öldürülen Türkiyeli Ermeni gazeteci Hrant Dink adına açılmış bir anı grubu olduğunu, Facebook gruplarına ilişkin kuralları ihlal etmediğini, aksine barışı savunduğunu ve Facebook'ta öldürülen kişi adına onlarca grup olduğunu yazdım, ama yanıt alamadım."

  "Hepimiz Hrant Dink'iz, Hepimiz Ermeniyiz" grubunu kapatan Facebook'ta, Dink'in katil zanlısı Ogün Samast adına kurulmuş birbirinden ilginç gruplar ise faaliyetlerine devam ediyor. Söz gelişi, "Ogün Samast Fun Club"ın tam 569 üyesi var. Sayfayı açınca sizi Ogün Samast'ın Samsun Emniyet Müdürlüğü'nde çekilmiş Türk bayrağı önündeki o ünlü fotoğrafı karşılıyor. Daha ilginç bir grup ise "Vatanını Seven Ogün Samast Leyla Zana'yı da Vursun" adını taşıyor ve 52 üyeye sahip.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı