Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Hepatit B kavgası

  Hürriyet Haber
  17 Eylül 1998 - 00:00Son Güncelleme : 17 Eylül 1998 - 00:01

  15'inci Gastroenteroloji Kongresi, Hepatit B kavgasıyla tamamlandı. Uzmanlar adına konuşan Prof. Dr. Yılmaz Çakaloğlu, ‘Indometazin’in 1992'den beri Hepatit B tedavisinde Türkiye ve yurtdışında denendiğini, ancak etkili olmaması nedeniyle vazgeçildiğini açıkladı.

  Türkiye'de yaygın bir sorun olan hepatit B hastalığına karşı tedavi geliştirdiği yönünde açıklamalarda bulunan Karadeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sait Kapıcıoğlu, meslektaşları tarafından ağır biçimde eleştirildi.

  Uzmanlar, Prof. Dr. Kapıcıoğlu'nun Hepatit B'ye karşı iyi geldiğini öne sürdüğü ilaç ‘Indometazin’in 30 yıldır romatizmal hastalık için kullanıldığını belirterek, ‘‘İlaç verilen 19 hastanın tümünde Hepatit B virüsünün taşıyıcılığı sürmüştür’’ dediler.

  Lütfi Kırdar Kongre Sarayı'nda dün sona eren 15'inci Gastroenteroloji Kongresi'ndeki basın toplantısını, Karaciğer Araştırmaları Derneği ile İstanbul Tabip Odası düzenledi. Uzmanlar adına konuşan İstanbul Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yılmaz Çakaloğlu, ‘Indometazin’ ve benzer etkili ilaçların 1992'den beri Hepatit B ve Hepatit C tedavisinde Türkiye ve yurtdışında denendiğini, ancak yeterince etkili olmaması nedeniyle vazgeçildiğini açıkladı.

  Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Sait Kapıcıoğlu, 5 yıllık bir çalışma sonrasında geliştirdiklerini öne sürdüğü Hepatit B taşıyıcılığını önleyen yöntemi bu ay başında açıklamıştı. Prof. Kapıcıoğlu, Hepatit B virüsünün tedavisi için hedeflenen sonuçlara ulaştıklarını, tedavi üzerinden 1.5 yıl geçmesine rağmen, kaybolan virüsün hiçbir hastada yeniden oluşmadığını bildirmişti.


  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı