« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Hep kazananlarla hep kaybedenlerin maçı

Real kaybetmeye tahammül edemez. Şampiyon olamazsa gider Ronaldo ve Kaka’yı birlikte alır. “Acıların takımı” Atletico Madrid ise 2. Lig’e düşünce bilet satışlarını artırmıştır. İşte Madrid derbisinin şifreleri...

Ozan ERMİŞ
SON GÜNCELLEME
AVRUPA’da günün maçı bu akşam İspanya’da oynanacak. Madrid’in düşman kardeşleri Atletico ile Real, bir kez daha kozlarını paylaşacak. La Liga’da sezona kötü bir giriş yapan Atletico Madrid, bu akşam sahası Vicente Calderon’da ezeli rakibi Real Madrid’i yenerek düzlüğe çıkmak istiyor. Krizi aşmanın yolunu, takımın başına Quique Sanchez Flores’i getirerek teknik direktör değişikliğinde arayan kırmızı beyazlılar, hafta içi Şampiyonlar Ligi’nde Chelsea ile 2-2 berabere kalarak taraftarına ümit verdi.

Maç, teknik direktör Manuel Pellegrini’nin topun ağzında olduğu Real Madrid açısından da çok önemli. Ancak bu randevuyu daha da özel kılan, asıl saha dışı faktörleri. İşte iki takım arasında belirgin güç farkı olsa da, bu maçı dünyanın en önemli derbileri arasına sokan Real Madrid-Atletico Madrid rekabetinin nedenleri... 

Real’e karşı kuruldu
Atletico Madrid, doğrudan Real Madrid’e karşı kurulmuş bir kulüp. Athletic Bilbao’nun 1903’deki bir maçta Real’i yenmesi ile Madrid’de bu takıma gönül verenler, Athletic Bilbao’nun bir kolunu kurdu. Kulüp zamanla Atletico Madrid’e dönüştü.
/images/100/0x0/55ea169cf018fbb8f86a8895
Kral mı halk mı
Adında kraliyet unvanı olan “Real”i taşıyan Real Madrid kralcıların, Atletico Madrid ise halkın ve cumhuriyetçilerin takımı oldu. Real taraftarlarını üst sınıf oluştururken, Atletico’yu işçiler ve alt sınıf sahiplendi.

Acıyı seven kulüp
Real Madrid daima kazananların kulübüdür. Atletico ise kaybedenlerin. Hatta Atleticolular acı çekmeyi daha çok sever! 2000’lerin başında 2. Lig’e düştüklerinde bilet satışları patlamıştı.

Birbirlerine girdiler
1916’daki maç, Real 3-1 galipken tarafların birbirine girmesiyle yarım kaldı. İki ekibin 1929’da oynadığı ilk lig maçında Real rakibini, eski bir Atleticolu futbolcunun golleriyle 2-1 yendi. Bu iki maç düşmanlığı iyice körükledi.

Franco’nun takımı
Atletico Madrid, 1950’lere kadar devletin desteklediği kulüp iken, bu tarihten sonra Diktatör Franco döneminde ayrıcalığını Real’e kaptırmasının kıskançlığını yaşar.

Kupaları çalıntı
1975’deki Kral Kupası finalinde, Atletico’nun golü yardımcı santraya koşmasına rağmen orta hakem tarafından verilmedi. Kupa böylece Real’e gitti. Zaten Atleticolulara göre, Real’in müzesindeki her şey çalıntıdır.

Raul’u kaptırdılar
Atleticolular, kendi altyapılarından yetişen Raul’u, Real’e kaptırmalarını unutamaz. Ayrıca Hugo Sanchez’in de başka bir kulüple anlaştığını söyledikten sonra Real’e geçmesinin öfkesini hala yaşarlar.

Lakap savaşı
Real, Avrupa’yı fethettiği için lakabı “Vikingler”, nehir kenarında yer alan Atletico’nun lakabı ise kızılderililer.

Bunları da Beğenebilirsiniz