GeriFutbol 'Hep bu hayal için çalıştım'
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  3
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

'Hep bu hayal için çalıştım'

'Hep bu hayal için çalıştım'
refid:25607553 ilişkili resim dosyası

Önümüzdeki Haziran ve Temmuz aylarında Brezilya'da düzenlenecek Dünya Kupası'nda görev yapacak olan hakemlerimiz Cüneyt Çakır, Bahattin Duran ve Tarık Ongun, TFF tarafından düzenlenen bir basın toplantısı ile tanıtıldı.

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Başkanı Yıldırım Demirören, Brezilya'da bu yaz gerçekleştirilecek 2014 FIFA Dünya Kupası'nda görev alacak Türk hakemler Cüneyt Çakır, Bahattin Duran ve Tarık Ongun'un kendilerine gurur verdiğini söyledi. Demirören, The Grand Tarabya Otel'de, TFF Onursal Başkanı, UEFA 1. Başkan Vekili ve FIFA İcra Kurulu Üyesi Şenes Erzik, TFF Merkez Hakem Kurulu (MHK) Başkanı Zekeriya Alp, FIFA Dünya Kupaları tarihinde şu ana kadar düdük çalan ilk ve tek Türk hakem olan Doğan Babacan, finallerde görev alacak Cüneyt Çakır, Bahattin Duran ve Tarık Ongun ile birlikte düzenlenen basın toplantısında yaptığı konuşmada, mutluluğunu dile getirdi.

Türk futbolunun bir gururunu daha beraber yaşadıklarını belirten Yıldırım Demirören, "Cüneyt hoca ve ekibi ile ilgili o kadar çok eleştiri oldu ki, hem kendine olan güveniyle hem de bizlerin güveniyle Dünya Kupası'na çağrılan belirli hocalardan biri oldu" dedi. Başkan Demirören, 1974 yılında Doğan Babacan'ın Dünya Kupası'nda düdük çaldığını hatırlatarak, şöyle konuştu:

"Doğan Babacan'ın 40 yıl önce bayrağı alıp götürdüğü yere, 40 yıl sonra Cüneyt Çakır ve ekibi tekrar götürüyor. Türk futbolunda çok önemli adım attık. Yönetim olarak ne katkımız oldu? Sadece arkalarında durmak. Tabii ki insanlar hata yapacak. Biz başta MHK Başkanı Zekeriya Alp ve ekibi olmak üzere güvendiğimiz için arkalarında durduk. Tek katkımız bu. Gerisini başaranlar Alp, ekibi ve Cüneyt Çakır."

Son dönemde futbolun güzelliklerinin az konuşulduğunu kaydeden Demirören, "Futbol sosyal olguda en büyük unsur. Cüneyt Çakır'ı ve ekibini tebrik ediyorum. Milli takım gidemedi ama bizler orada sonuna kadar onları destekleyeceğiz" ifadelerini kullandı.

Alp: "Temennimiz, en iyi maçları yönetmeleri"

MHK Başkanı Zekeriya Alp ise temennilerinin, Cüneyt Çakır ve ekibinin 2014 FIFA Dünya Kupası'nda en iyi maçları yönetmek olduğunu dile getirdi. Kendilerine verilen destek sürdüğü sürece en iyi mücadeleyi vereceklerini kaydeden Alp, sözlerini şöyle sürdürdü:

"40 yıl önce, 1974 yılının mayıs ayında Beşiktaş ile Trabzonspor arasında Türkiye Kupası'nda final maçı vardı. O final maçının hakemi Doğan ağabeyimizdi. Kupa maçının sonrası Dünya Kupası maçlarını yönetmeye gitti. O maçı lehimize çevirdikten sonra kupayı aldığımızda büyük mutluluk duyduk. Bir futbolcu böyle mutluluğu belli zamanlarda yakaladığı için, böyle güzel duyguları bu tip kupalarla taşıyacağını hepimiz biliyoruz. Aradan 40 yıl geçti, MHK'de görev yapıyoruz. İkinci yılımızı doldurmak üzereyken Dünya Kupası'nda Cüneyt Çakır, Bahattin Duran ve Tarık Ongun'u Brezilya'da görünce 40 yıl önceki şampiyonlukta duyduğum mutluluğu, heyecanı yaşadım. Teşekkür ediyorum Cüneyt, teşekkür ediyorum Bahattin, teşekkür ediyorum Tarık... Türk hakemi adına büyük bir başarı elde ettiniz. Türk hakemi için gelecekte sizlerin başarısı önemli örnek olacak."

Gelecekte MHK olarak, federasyon olarak Türk hakemliğine güzel isimleri kazandıracaklarına yürekten inandığını vurgulayan Zekeriya Alp, "Önemli olan tabii ki maç yönetmek. Temennimiz, Dünya Kupası'nda en iyi maçları yönetip, Türk kamuoyunu en iyi şekilde temsil edip dönmeleri" ifadelerini kullandı.

Cüneyt Çakır: "Bir hayalim vardı"

Cüneyt Çakır ise "Bir hayalim vardı. Bu sözü hepiniz çok iyi hatırlarsınız Martin lUther King'in sözünü. Ben de hakemliğe adım attığımdan beri bu hayal için çalıştım. Son bir yılın 156 gününü evden dışarıda geçirdik. 240 antrenman yaptık. 56 maç yönettik çok çalıştık Artık Türk hakemliğinin ayağa kalkma zamanıdır. Önümüzdeki süreçte daha fazla çalışıp, elimizden gelenin en iyisini yapacağız. Burada hepimiz başarıya sahipleniyoruz. Önemli olan kalıcı olmak. Kalıcı olmak için çok daha fazla çalışmalıyız. Ne zaman bir büyük organizasyon olsa tek hedefimiz Türk hakemliğinin ona da temsil edilmesidir. Bir pencere açtık ve artık geleceği görebiliyoruz. Genç hakem arkadaşlarımız da o pencereden baktığı anda DÜNYA kupası Finalleri görecek. Gönül isterdi ki Milli takımımız ile birlikte turnuvada yer almak ama olmadı inşallah başka turnuvalarda olacak. Üç yıl önce Kolombiya U 17 Dünya Kupası ve Afrika Şampiyonası'na, Euro 2012 Avrupa Şampiyonası' na katıldık. Artık tecrübeliyiz. Dünya Kupası'nda gol teknolojisi uygulanacak ve bu uygulamayı ilk gören hakemler olacağız. Futbol benim için büyük bir tutku, hakemlik benim için büyük bir aşk ve bu aşka o katar bağlıyım ki, yarın onu kaybedecek gibi seviyorum. Hepinizin desteğine ve güvenine ihtiyacımız var. Şu anda yanımızda olan 1974 yılında görev yapmış Doğan Babacan' a teşekkür ederim. Sayın Şenez Erzik'e TFF Başkanı Yıldırım Demirören'e ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Empati yapıp kendilerini bizim yerimize koyan sayın basın mensuplarına teşekkür ediyorum. Bugüne kadar bize emek veren herkese ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Aileme teşekkür ediyorum. Sevgili Bahattin Duran, Tarık Ongun'a kader arkadaşlarıma teşekkür ediyorum Bahattin Duran : "994 yılında hakemliği başladım ve sayın Doğan Babacan'ın açtığı yolda yürüdük. Bize de Dünya Kupası'na katılan ilk yardımcı hakemler olduk. Bu işe emek verdik, işimizden, ailemizden zaman ayırıp bu işe emek verdik. Cüneyt Hoca ile eşimden oğlumdan fazla görüşme zamanım oldu. Federasyon Başkanımız Yıldırım Demirören ve ekibine birçok kişiye teşekkür ediyorum." şeklinde konuştu.

Tarık Ongun da; "Çocukluk aşkım futbol ve futbolun en büyük organizasyonunda görev yapmak çok gurur verici. Hakem arkadaşlarımızla birlikte çok özel günler yaşadık ekip hocamız Cüneyt Çakır'ın önderliğinde daha da iyi günler göreceğiz. Uzun bir yolda ilerledik çok emek verdik. Bize her türlü desteğini veren Şenes Erzik Bey ve tüm TFF yöneticilerimize çok teşekkür ediyorum. Çalışmanın sonu yok. Önümüzdeki 3-4 ay içerisinde yine çok çalışarak hazır olacağız" dedi.

Brezilya'da bu yaz gerçekleştirilecek 2014 FIFA Dünya Kupası'nda görev alacak Türk hakem Cüneyt Çakır, saha içinde ve dışında iyi hazırlanarak en iyi şekilde Türkiye'yi temsil etmek istediklerini söyledi. Cüneyt Çakır, The Grand Tarabya Otel'de gerçekleştirilen basın toplantısında ABD'de Afro-Amerikalıların hakları ve ırkçılığa karşı mücadelenin efsanevi lideri Martin Luther King'e göndermede bulunarak, "(Bir hayalim vardı) Bu sözü hepiniz çok iyi hatırlarsınız. 1963 yılında King'in ünlü konuşması bu sözlerle başlar. Benim hakemliğe başladığım ilk günden kurduğum bu hayal, Türk hakem camiasının 40 yıldan beri kurduğu bu hayal. Dünya Kupası'na gitmenin büyük gururunu yaşıyoruz. Gerek saha içinde gerek saha dışında çok iyi hazırlanıp ülkemizi en iyi şekilde temsil edeceğiz" dedi. Hedefe ulaşmak için büyük emekler verdiklerini kaydeden başarılı hakem, "Sadece geçen yılı düşündüğümüz zaman, yılın 156 gününü evden uzakta geçirdik. 240 tane antrenman yapıp, 56 maç yönettik. Her maç bir şeyler katmaya çalıştık. Sizlerin de çok iyi bildiği gibi hiçbir zaman 'olduk' demedik. Hep daha iyisini yapmaya çalıştık. Hep 'yolun başındayız' dedik. Biz hala yolun başındayız. Daha yapacak çok işimiz var" ifadelerini kullandı.

Uzun yıllardır Türk hakemlerinin üzerinde "ölü toprağı" olduğuna dikkati çeken Cüneyt Çakır, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Artık Türk hakemlerinin ayağa kalkma zamanıdır. Verdiğimiz emeklerin ve çalışmalarımızın karşılığını almak tabii ki bizleri çok mutlu ediyor. Ama önümüzdeki süreçte daha fazla çalışarak, üzerine daha fazla katarak elimizden gelenin en iyisini yapmaya çalışacağız. Bugün hepimiz burada başarıyı sahipleniyoruz. Başarıyı sahiplenmek çok güzel ama önemli olan kalıcı olmak. Kalıcı olmak için çok daha fazla gayret göstermeli, çok daha fazla çalışmalıyız. Ne zaman bir Dünya Kupası, Avrupa Şampiyonası, Şampiyonlar Ligi maçı akla gelse, tek hedefimiz Türk hakemlerin orada temsil edilmesidir. Bunun için çalışıyoruz.

"Bir pencere açtık"

Cüneyt Çakır, ekip olarak bir pencere açtıklarını ve o pencereden ileriye baktıklarını ifade etti. Açtıkları pencereden baktıklarında çok güzel şeyler gördüklerini vurgulayan hakem Çakır, "O pencereden bakarken gördüğünüz şey de önemlidir. Genç hakem arkadaşlarımız için inanıyorum ki o pencereden baktıkları zaman Dünya Kupası, Avrupa Şampiyonası, Avrupa kupaları finalleri görmelerini sağladık. Gönül isterdi ki Brezilya'da milli takımızla beraber olalım. İnşallah bundan sonra milli takımla beraber yürürüz. Sorumluluğumuz daha çok olacak. Bunun bilincindeyiz" ifadelerini kullandı.

Cüneyt Çakır, 3 yıl önce 20 Yaş Altı Dünya Kupası'na katıldıklarını hatırlatarak, şunları söyledi:

"Daha sonra Avrupa Şampiyonası'na katıldık. 2012'nin son günlerinde Japonya'da katıldığımız Dünya Kulüplerarası Şampiyonası oldu. Büyük tecrübe edindik. Amacımız bu tecrübemizi buraya (Dünya Kupası) taşımak. Avrupa Şampiyonası'na nasıl hazırlandıysak bu Dünya Kupası'na da aynı şekilde hazırlanacağız. Özel kamplar yapacağız, iklim şartlarına ve beslenmemize dikkat edeceğiz. Dünya Kupası'na katılanların deneyimlerinden yararlanacağız. FIFA'nın turnuvadan önce düzenleyeceği üç büyük seminer olacak. Biz de kamplar yapacağız. Sorumluluğumuzun bilincinde, çok fazla çalışarak burada en iyi şekilde temsil edeceğiz. Şampiyonlar Ligi ve Avrupa Şampiyonası'nda 6 hakem sistemi uygulanmıştı. Dünya Kupası'nda gol teknolojisi sistemi uygulanacak. Bu açıdan da şanslı olduğumuzu söyleyebilirim. Japonya'da bu teknolojiyi deneyen ilk hakemlerden biriyiz. Oradaki tecrübemizin de faydası olacak."

"Her gün yeni şeyler öğrenmeye çalışıyorum"

Futbolun ve hakemliğin kendisi için büyük tutku ve aşk olduğunu kaydeden Cüneyt Çakır, "Her gün yeni şeyler öğrenmeye çalışıyorum" diye konuştu. Hiçbir zaman bu fikrinden vazgeçmediğini anlatan Çakır, sözlerini şöyle tamamladı: "O kadar bağlıyım ki, yarın kaybedecekmiş gibi seviyorum. Bundan sonra da hep böyle olacak. 1974 yılında Dünya Kupası'nda görev yapmış bir Türk hakemin, bir gün Dünya Kupası'nda olma umudu sağladığı için Doğan Babacan'a çok teşekkür ederim. Şenes Erzik en büyük gücümüz. Varlığı için teşekkür ederim. Türk futboluna katkıları için federasyon yönetim kuruluna teşekkür ediyorum. Her zaman yanımızdaydılar. MHK Başkanı Zekeriya Alp'in huzurunda teşekkür ediyorum. Avrupa'da hep destek verdiler. Jaap Uilenberg bizimle çalışmaya başladığından beri Türk hakemlerinin çehresini değiştirmiştir. Çok büyük katkıları olmuştur.

Böceklere karşı çok ilgim var. Yaklaşık 300-400 milyon yıldır onlar dünyada varlıklarını sürdürürler. En fazla türe sahip olan canlılardır. Okyanustan kutuplara kadar her yerde yaşamayı başarmışlardır. Onların mücadelelerine hep hayranlıkla bakarım. İşte biz dünyanın her yerinde, her sahasında maç yönetirken hep ayakta kalmanın mücadelesini verdik. Bunda en büyük pay sahibi olan Bahattin Duran'a, Tarık Ongun'a, kader arkadaşlarıma çok büyük teşekkür ediyorum."

Bahattin Duran ve Tarık Ongun

Cüneyt Çakır ile birlikte 2014 FIFA Dünya Kupası'nda yer alacak yardımcı hakem Bahattin Duran ise ekibin parçası olmaktan gurur duyduğunu vurgulayarak, "2011 yılında Kolombiya'da görev yaparken, Şenes Erzik bizimle birlikteydi. 'Çok iyi gidiyorsunuz, bu yolun sonu aydınlık' demişti. Desteklerinden dolayı teşekkür ediyorum" diye konuştu. Çakır'ın bir diğer yardımcısı Tarık Ongun da kendilerine destek olan herkese teşekkür etti.

Hep bu hayal için çalıştım

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle