Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Hep aynı senaryo: Yaşlı kadın, genç erkek

“Mrs. Robinson” bugün hayatta olsaydı 80 yaşına girecekti. “Anglosakson, dünyasında on binlerce Robinson var, bu hangisi?” diyeceksiniz. Sözünü ettiğim “The Graduate” (Mezun) filminin baş aktristi Anne Bancroft.

Döneminin başarılı karakter oyuncusu Bancroft, yakın aile dostlarının kolejden yeni mezun olmuş oğlunu baştan çıkarmasını hikaye eden filmden sonra şöhretini ikiye katladı. Oscar ödülüne aday gösterildi. The Graduate En İyi Yönetmen dahil ödüller kazandı. Paul Simon’ın yazdığı tema müziği “Mrs. Robinson” müzik yarışmalarında ödüllere layık görüldü. The Graduate’ta erkeklerin seks dürtülerini kamçılayan Anne Bancroft sonraki yıllarda “yaşlı kadın, genç erkek” ilişkisinin simgesi oldu.

 

Sinema aleminde çıplaklığın porno sınırlarını sürekli aşındırdığı günümüzde Dustin Hoffman ile Anne Bancroft’un The Graduate’taki karartılmış sevişme sahneleri, ılımlı seks birlikteliği masum kalıyor. Dustin’in Anne ile zoraki sevişmesinden ziyade gerçekte kendisinden altı yaş büyük aktrisin yatakta bir bacağı havada siyah jartiyerli çorabını çekişini gösteren pozu 1967 de vizyona giren filmin en çarpıcı sahnesini oluşturuyordu.

 

Bu noktada diğer önemli bir husus genç erkeklere düşkün sosyete kadınlarına yakıştırılan ‘cougar’ (panter) sözcüğünün yayılması idi. Bu lakabı, “Sex and the City” dizisinin ünlü oyuncusu Kim Cattrall’in yaydığı söyleniyor. Ama gençlerle sekse meraklı kadınlara niye ‘panter’ lakabı takıldığını bilene rastlamadım. Bancroft’un Dustin’le sevişmeye geldiğinde giydiği panter derisini andıran benekli etek ve ceketinin alıntıya sebep olması bir ihtimal.

 

1980’lerde sosyete ‘cougar’ları müzik, eğlence, spor ve moda aleminde de boy göstermeye başladı. 40 ve üstündeki yaşlarda kadınların oğullarının yaşıtlarını, kızlarının erkek arkadaşlarını ayartmaları toplumda dedikodu malzemesi yaratma dışında fazlaca tepkiyle karşılanmadı. Şarkıcı Barbara Streisand tenisçi Andre Agassi’yle, Vogue’un patronu Anne Wintour da bir diğer şampiyon tenisçi Roger Federer’le romantik olduğu vurgulanan ilişkilere girdi. Aktris Joan Collins, Cher, Cameron Diaz aralarında 10 yaştan fazla fark olan erkeklerle kısa-uzun süreli birlikteliklerini sürdürdü.

 

Sinema ve müzik aleminde büyük yaş farkı olan birliktelikler çoğu zaman ayrılıkla sonuçlanıyor. Ödüllü karakter aktrisi Susan Sarandon, kendisinden 12 yaş küçük aktör Tim Robbins’i terkedip bir ping-pong oyuncusuyla yaşamaya başladı. Seksi aktris Barbara Hershey birlikte yaşadığı Naveen Andrews’dan 24 yaş büyük. Şarkıcı-dansçı Jennifer Lopez (42) kocasından ayrıldıktan sonra dansçı Casper Smart (24) ile birlikte. Şarkıcı Mariah Carey’in 10 yaş küçüğü aktör Nick Cannon’le evliliğinden ikiz çocuğu oldu.

 

Genç müzisyen ve sporculara eğilimi bilinen TV sunucusu Katie Couric (54) dört yıldır 17 yaş küçüğü Brooks Berlin’le yaşıyor. Son gözdesi 20’li yaşlarda bir Fransız dansçısı olan Madonna (54) bir dizi genç sevgilisi hakkında “Onlar oyuncak çocuk benim için, ama seks için lazım” diye konuşuyor.

 

‘Cougar’lar avlarını (genç erkekler) bar, geceklübü, plajlarda arıyorlar. Gençleri seks makinesi olarak görüyorlar. İşsiz olanlara ihtiyaçlarını karşılamak için harçlık veriyorlar. Klüplere gitmeden önce ceplerine para koyuyorlar.

 

Bir de ‘cougar’ların süperi var. Milyarder Ron Perelman’ın eski eşi, seksi aktris Ellen Barkin Oscar ödüllü film yapımcısı Barry Levinson’ın oğlu Sam ile yaşıyor. İkinci eşi Gabriel Bryne’dan sonra milyarder Ron Perelman’la evlenip, boşanan Ellen 57, Sam ise 26 yaşında. ‘Süper Cougar’ lakaplı Ellen Sam genç sevgilisinin ‘Another Happy Day’ adlı filminde hem başrole çıktı hem de filmin finansörlüğünü yaptı.

 

Bir de yedi yıllık eşi Demi Moore’u (49) genç kızlarla aldatan Ashton Kutcher (33) olayı var. Demi’nin açtığı boşanma davası ilginç dedikodulara kaynak olacak.

X