Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Hentbolda yabancı oyuncu profili

Hentbol Erkekler Süper Ligi'nde, 2. hafta maçları geride kalan 2011-2012 sezonunda, ligde mücadele eden 12 ekibin 7'si kadrolarında yabancı oyunculara yer verirken, 5 kulüp ise yerli hentbolcularla yoluna devam ediyor.

A.A.
SON GÜNCELLEME
İzmir Büyükşehir Belediyesi, Akdeniz Üniversitesi, Çukobirlik, Maliye Milli Piyango ve Bursa Nilüfer Belediyespor, kadrosunda yabancı oyunculara yer vermeyen kulüpler. Bu ekiplerin dışında, Ankara İl Özel İdare, Trabzonspor, Çankaya Belediyesi Anka Spor, Beşiktaş, Beşparmak Spor Kulübü, Büyükşehir Belediyesi Ankaraspor ve Mersin Yenişehir Belediyesi ise yeni sezonda kadrolarını yabancı oyuncularla takviye etti.

Yabancı oyuncularla mücadelesini sürdüren ekiplerden, kadrosunda en fazla hentbolcu İstanbul temsilcisi Beşiktaş ve başkent takımı Büyükşehir Belediyespor'da bulunuyor. Şampiyonluğa oynayan her iki takımda da 3'er yabancı hentbolcu spor hayatını sürdürüyor. Büyükşehir Belediyespor'da Rus, Boşnak ve Ukraynalı, Beşiktaş'ta ise Ukraynalı, Sırp ve Azeri oyuncular yer alıyor.

Beşparmak Spor Kulübü, Ankara İl Özel İdare ve Çankaya Belediyesi Anka Spor'da 2'şer, Trabzonspor ve Mersin Yenişehir Belediyesi ekipleri de kadrolarında sadece birer yabancıya yer verdi.

Süper Lig'deki 7 takımda toplam 14 yabancı hentbolcu forma giyiyor. Yabancılar içinde Sırplar 6 ile başı çekiyor. Bosna Hersek 3, Azerbaycan ve Ukrayna 2'şer, Rusya'dan da bir sporcu hentbol yaşamını Türkiye sürdürüyor.

Spor ambargosu kırılıyor mu?

Türkiye Hentbol Federasyonu (THF), bu sene ligler başlamadan önce, geçen yıl Birinci Lig'de mücadele eden ve başarılı olan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) ekibi Beşparmak Spor Kulübünü lige alarak, bir yerde bu ülkeye uygulanan spor ambargosunu kırma yolunu açtı.

Beşparmak Spor Kulübü, 2011-2012 sezonunda Erkekler Süper Ligi'nde mücadele ederek, kendilerine uygulanan spor ambargosunu kıran ilk takım olma özelliğini taşıyor.

Toplam 22 hentbolcunun yer aldığı kadroda, KKTC'li sporcuların yanı sıra 2 Bosna Hersekli ve 8 de Türk sporcu mücadele veriyor. Kulübün antrenörlüğünü ise Türk hentbolunun lider isimlerinden eski milli takım başantrenörlerinden Rüştü Şahin yapıyor.

Pivot mevkindeki Malik Hacıömeroviç ve sağ oyun kurucu Mustafiç Muhamet, ekibin Boşnak sporcuları. Türkiye'den ise Enis Kahya, Mesut Ilgın, Barış Orhonlu, Ömer Aslan, Ulutan Tatar, Gökay Tatlıyay, Burak Turhan, Ömer Bozkurt kadroda yer bulan isimler.

Erkekler Hentbol Süper Ligi'nde yer alan yabancı oyuncuların isimleri, uyruğu ve kulüpleri ise şöyle:

İsim Uyruğu Kulübü

Malik Hacıömeroviç Bosna Hersek Beşparmak Spor
Mustafiç Muhamet Bosna Hersek Beşparmak Spor
Miladen Cacic Sırbistan Ankara İl Özel İdare
Predrag Bezbradica Sırbistan Ankara İl Özel İdare
Strbac Nikola Sırbistan Çankaya Belediyesi Anka Spor
Viladimir Grbic Sırbistan Çankaya Belediyesi Anka Spor
Sergey Georgiyevski Azerbaycan Trabzonspor
Lazar Saviç Sırbistan Mersin Yenişehir Belediyesi
Sergey Salin Rusya Büyükşehir Belediyesi Ankaraspor
Elvis Brkiç Bosna Hersek Büyükşehir Belediyesi Ankaraspor
Pavlo Gndevyy Ukrayna Büyükşehir Belediyesi Ankaraspor
Viktor Ladyko Ukrayna Beşiktaş
Vladimir Zelic Sırbistan Beşiktaş
Valeri Parshkov Azerbaycan Beşiktaş

Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler