Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Hentbolda Avrupa mesaisi başlıyor

Hentbol Federasyonu Başkanı Bilal Eyüpoğlu, yarın başlayacak olan Avrupa 20 Yaş Hentbol Şampiyonası'nda ilk hedeflerinin gruptan çıkıp, çeyrek finale kalmak olduğunu söyledi.

A.A.
SON GÜNCELLEME

Eyüpoğlu, Ankara ve Eskişehir'de yapılacak olan şampiyonaya 16 ülkenin katılacağını belirterek, “15 Temmuz'a kadar devam edecek olan şampiyonaya, yaklaşık bir yıldan beri yurt dışı turnuvaları ve yurt içi kamp çalışmalarıyla hazırlandık” dedi.

Geleceğin (A) Milli Hentbol Takımı'nı hazırlamak istediklerine işaret eden Eyüpoğlu, “Bu takımı kurabilmek için bütün takımları taradık ve en iyi sporcuları seçerek genç milli takıma aldık. Bu şampiyona bizim için iyi bir deneyim olacak. Hedefimiz takım sporlarında 2016 olimpiyatlarına katılmak” diye konuştu.

Türkiye'de hentbolun daha yeni yeni gelişmeye başladığını vurgulayan Eyüpoğlu, şöyle devam etti:
“Hentbol Avrupa'da oldukça ileri düzeyde. Şampiyonaları salonlarda ortalama 20-25 bin seyirci izliyor. Televizyon kanalları bu tür maçları verebilmek için birbirleriyle yarışıyor. Bir çok Avrupa ülkesinde hentbol, basketbol ve voleyboldan daha ileride. Danimarka'da lisanslı hentbolcu sayısı 120 bin dolayında. Bizde ise liglerde oynayan ve faal lisanslı sporcu sayısı 6 bin civarında.

Avrupa'da küçük kasaba takımlarının bütçeleri bile milyon avrolarla ifade ediliyor. Sponsor sorunu yaşamıyorlar. Bu konuda devletin bize biraz daha katkı vermesi ve yönlendirici olması geriyor.”

Eyüpoğlu, Türkiye'deki hentbol sahalarının bir çoğunun Avrupa standartlarında olmadığına da dikkati çekerek, şunları kaydetti:
“İstanbul'da bile standart ölçülerde salonlarımız yok. Salon sıkıntılarının giderilmesi gerekiyor. Biz göreve geldiğimizden bu yana alt yapıya önem veriyoruz. Dünya Hentbol Federasyonu'nun desteğiyle Elazığ, Eskişehir ve İzmir'deki okullarda pilot çalışma başlattık. Bu okul sayısını çok daha üst seviyeye çekmek istiyoruz. Hentbolu sevdirmek ve daha iyi motive edebilmek için değişik illerden yaklaşık 450 sporcumuzu Ankara'ya getirdik.”
Şampiyonanın maç programı ve Türkiye'nin (A) Grubu'ndaki maç tarihleri şöyle:

Maç programı

Grup maçları: 5-8 Temmuz
Çeyrek final ve klasman maçları: 10-11 Temmuz
Yarı final ve klasman maçları: 13 Temmuz
Final ve klasman maçları: 14-15 Temmuz

Türkiye'nin (B) Grubu'ndaki maçları

5 Temmuz Perşembe 19.30 İspanya - Türkiye
6 Temmuz Cuma 19.00 Türkiye - Norveç
7 Temmuz Cumartesi 19.00 Türkiye - Çek Cumhuriyeti


Bunları da Beğenebilirsiniz