« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Henry'nin hatası devlet meselesidir

Fransa'da, milli futbolcu Thierry Henry'nin, İrlanda ile oynanan Dünya Kupası play-off maçında, Güney Afrika vizesi getiren gol öncesi topu, altı pas çizgisi içinde eliyle almasının yankıları bugün de devam ediyor.

A.A.
SON GÜNCELLEME
Fransız basını, tartışmalı golün Fransa ile İrlanda arasında “bir devlet meselesi” haline geldiğini belirtirken, Henry'nin yaptığı davranışın play fair anlayışına tamamen aykırı olduğu yorumunu yaptı.

Gazeteler başmakalelerinde de konuyu ayrıntılı bir şekilde gündeme getirirken, bu tür bir golle Dünya Kupası'na gitmenin Fransa için “utanç kaynağı” olduğu ifadesi kullanıldı.

Le Figaro'nun başmakalesinde, “Fransa'nın zaferi kimseyi mutlu etmedi, başımız önde Güney Afrika'ya gidiyoruz” denildi.

Liberation gazetesinde çıkan bir haberde ise Henry'nin Güney Afrika'daki Dünya Kupası finallerine gönderilmemesi istendi.

Gazete, Fransız takımının “ahlaksız” bir şekilde barajı geçtiği ve rakibini “aldattığı” yorumunu yaptı.

Le Parisien gazetesi de “Sıkıntı” başlığı ile verdiği haberde, Henry'ye yönelik eleştirileri ön plana çıkardı ve “ağzımızda acı bir tat var” ifadesini kullandı.

Fransa'daki Beden Eğitimi Öğretmenleri Sendikası, dün yaptığı açıklamada, durumu “tartışmasız hilekarlık” olarak yorumlamıştı.

Sendikadan yapılan açıklamada, “maçtaki gelişmeler, talebelere her gün öğrettiğimiz, dayanışma ruhu, kurallara ve rakibe saygı gibi ilkelere ters bir durum” ifadesi kullanılarak, beden öğretmenlerin tepkisi dile getirilmişti.

Fransa, ilk maçta 1-0 galip gelmiş, ikinci maçını büyük bir kısmını 1-0 mağlup götürürken, uzatma dakikalarında Gallas'ın attığı golle durumu 1-1 beraberliğe getirerek, Güney Afrika vizesini son dakikada almıştı.

Bunları da Beğenebilirsiniz