Hemşirelik kabuk değiştiriyor onlara ’hastabakıcı’ demeyin

Ayşegül AKYARLI GÜVEN
02.08.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

Vehbi Koç Vakfı, Anadolu’daki hemşirelik hizmetlerinin kalitesinin artırılması için Sağlık Bakanlığı ile ortak bir çalışma başlattı. Vehbi Koç Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Semahat Arsel "Hemşirelerde kendilerini sürekli yenileme, kişiliklerini geliştirme, araştırma yapma eğilimlerinin arttığını görerek mutlu oluyorum. Onlara ’hastabakıcı’ denince üzülüyorum" dedi.

VEHBİ Koç Vakfı, AB’ye uyum sürecinde sorumlulukları hızla artan hemşirelere destek olmak amacıyla Sağlık Bakanlığı ile ortak Anadolu’da "Hemşirelik Hizmetleri ve Kalite" eğitimlerini başlattı. İlki 160 hemşirenin katılmıyla 19 Temmuz’da Ankara’da gerçekleştirilen bu eğitimlerin Konya, Erzurum ve İstanbul’da da gerçekleştirilmesi planlanıyor.

AB AKREDİTASYON İSTİYOR: Avrupa Birliği’ne uyum sürecinde hastanelerin belirli standartları sağlayarak akreditasyon alması gerektiğine dikkat çeken Vehbi Koç Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Semahat Arsel, "Sağlık Bakanlığı son yıllarda AB’ye uyum doğrultusunda kalite çalışmalarına önem ve ağırlık vermeye başladı. Biz de Sağlık Bakanlığı ile birlikte Anadolu’daki kriterleri ve standartları daha yukarıya çekmeye çalışıyoruz. Hastane yönetiminde tüm koordinasyonu sağlayan hemşirelerin etkinliği ve önemi gün geçtikçe artıyor. Anadolu’da bu kaliteyi yakalayabilmek için verdiğimiz eğitimlerle gelişime destek oluyoruz" dedi.

EĞİTİMDE KALİTE YÜKSELİYOR: Semahat Arsel, "Sağlık Bakanlığı son yıllarda danışmanlardan da yardım alarak eğitimde kaliteyi artırmak için çaba harcıyor. Bir gün süren bu toplantılarda daha önce akreditasyon sürecinden geçmiş olan hemşirelerin, genç meslekdaşlarıyla deneyimlerini paylaşması amaçlanıyor. Eğitimin son bir buçuk saati de açık oturum şeklinde geçiyor. Hemşirelerin akreditasyon sürecinde yaşadıkları sıkıntıları aktardıkları bu açık oturumun sonuçları çözüm önerileriyle birlikte Sağlık Bakanlığı ve diğer ilgili kuruluşlara iletilecek" diye konuştu.

6 BİN HEMŞİRE YARARLANDI: Vehbi Koç Vakfı’nın hemşirelik eğitim merkezi olan SANERC 1992 yılında kuruldu. Eğitimcileri yetiştirmek amacıyla Amerika Texas’taki Methodist Hospital ve Childrens Hospital ile sıkı işbirliği kuran SANERC eğitimci kadrosunu genişleterek, hemşirelerin ihtiyaç duyduğu alanlarda yeni kurslar açtı. Şimdi, SANERC’te 18 değişik konuda kurs veriliyor, ve bugüne kadar bu kurslardan yararlanan hemşirelerin sayısı da 6 bine ulaşıyor. SANERC’in bu yılki temel konusunu da "Hemşirelikte liderlik" ve "Hemşirelikte kalite geliştirme" oluşturuyor.

KABUK DEĞİŞTİRİYOR: Son yıllarda Türkiye’deki hemşire profilinin kabuk değiştirdiğine dikkat çeken Semahat Arsel şöyle konuştu: "Hemşirelerde kendilerini sürekli yenileme, kişiliklerini geliştirme, araştırma yapma eğilimlerinin arttığını görerek mutlu oluyorum. En aydınlarımız da dahil olmak üzere halkımızın hemşireliğin ne kadar önemli bir meslek olduğunu idrak edemeyip, her hemşireye ’hastabakıcı’ demelerine de çok üzülüyorum. Diğer taraftan şu an yürürlükte olan Hemşirelik Yasası 1950’lerden kalma ve tüm güncelliğini kaybetmiş durumda. 10 yılı aşkın süredir Meclis’te sıra bekleyen bu yasanın bu yıl çıkmasını heyecanla bekliyoruz. Böylece hemşirelikte standartların belirlenmesi için gerekli olan yasal süreç de tamamlanmış olacak" dedi.

SANERC nedir?

SANERC sahadaki hemşirelerin sürekli yeniliklerle uyum sağlayabilmeleri ve kendilerini geliştirebilmeleri amacıyla kurslar vermek üzere 1992 yılında VKV tarafından kurulup, 2004 yılında da Koç Üniversitesi’ne bağlandı. SANERC’te ilk yıllarda "Yoğun bakım", "Acil bakım", "Yenidoğan yoğun bakım", "Kalp-akciğerin yeniden canlandırılması" ve "İleri yaşam desteği" gibi hayati konuları içeren kurslara öncelik verildi. Ayrıca, araştırma yapmak isteyen hemşirelerin kaynak bulabilmeleri için zengin bir kütüphane geliştirildi.
Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı