İZMİR HABERLERİ

Hemşireleri Kurtaracak Reçete

IHA
28 Temmuz 2015 - 12:43Son Güncelleme : 28 Temmuz 2015 - 12:44

SAĞLIK SEN İZMİR ŞUBE BAŞKANI EKREM ÖZDEMİR, HEMŞİRELERİN SIKINTILARINI DİLE GETİREREK ÇÖZÜM ÖNERİLERİNDE BULUNDU

IHA

Sağlık-Sen İzmir Şube Başkanı Ekrem Özdemir, "Sağlık hizmetinin vazgeçilmez unsurlarından hemşire ve sağlık çalışanlarının en önemli sıkıntısı, fazla iş yükü ve sabit üstü döner sermaye alamamasıdır" dedi. Özdemir, psikolojik sorunlar ve motivasyon kaybı yaşayan, yüzde 70’i mesleğini bırakmak isteyen hemşireleri kurtaracak reçeteyi açıkladı.
Hemşire ve ebelerin sorunlarına yönelik çözüm önerilerinde bulunan Sağlık-Sen İzmir Şube Başkanı Ekrem Özdemir, hemşire ve ebelerin ağır iş yükü nedeniyle psikolojilerinin bozulabildiğini ifade etti. Özdemir, hak ettikleri ücreti alamayan hemşirelerin bir çoğu mesleğinden soğuduğunu öne sürerek, "Sağlık Bakanlığı her seferinde ’100 bin hemşireye ihtiyaç var’ demesine rağmen her yıl 5-10 bin arasında hemşire alınmaktadır. Bu da çok yetersiz bir sayıdır. Bir hemşirenin, iki hemşirenin işini yapmaya devam etmemesi için alımların bir an önce gerçekleştirilmesi gerekiyor" dedi.
"NÖBET ÜCRETLERİ ARTIRILMALI"
Özellikle eğitim ve araştırma hastanelerinde döner sermaye gelirlerinin büyük bölümü asistan ve uzman doktorlara dağıtıldığını kaydeden Özdemir, "Döner sermayenin çok az bir kısmı hekim dışı personele dağıtılmaktadır. Yeni, adil bir döner sermaye sistemi acil olarak oluşturulup hayata geçirilmelidir" diye konuştu. Ayrıca nöbet ücretlerinin de yetersizliğine dikkat çeken Sağlık-Sen İzmir Şube Başkanı Ekrem Özdemir, "Hemşireler memurların yapması gereken masa başı işleri yapıyorlar. Bu hemşirelerin hastanelerdeki görev yerlerine dönmesi sağlanarak sisteme dahil edilmelidirler. Yeni açılan hastane, ASM’ler ve poliklinikler var. Bu hizmetler aynı personel sayısı ile geçici görevlendirilmeler yapılarak sürdürülmek isteniyor. Hastanelerdeki polikliniklerde sekreter dahi bulunmuyor. Doktorlar hasta kayıt ve girişlerini kendileri yapıyor. Öte yandan mezun olan binlerce tıbbi sekreter kadro bekliyor" dedi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

İzmir haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının İzmir ilinden Hemşireleri Kurtaracak Reçete hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 28 Temmuz 2015 tarihinde saat 12 43’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Hemşireleri Kurtaracak Reçete haberi güncellenecektir.

  İZMİR NAMAZ VAKİTLERİ
  21 Ağustos 2017, Pazartesi
  • İmsak
   04:38
  • Guneş
   06:24
  • Öğle
   13:25
  • İkindi
   17:10
  • Akşam
   20:06
  • Yatsı
   21:38
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı