ANKARA HABERLERİ

Hemşireleri artık SimMan eğitecek

Meltem ÖZGENÇ
11 Mayıs 2010 - 00:00Son Güncelleme : 10 Mayıs 2010 - 19:47

Gazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümü, ilginç bir uygulamaya imza atarak, Türkiye’de simülatör maket ile eğitim vermeye başladı. SimMan adlı, konuşan ve tepki veren robot ile hemşire adayları, hastaya zarar verme endişesi olmadan, damar ve kas içine ilaç verebilecek, kan alabilecek, kalp masajı ve suni solunum yapabilecek.

Meltem ÖZGENÇ

Gazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ayişe Karadağ, hemşirelik öğrencilerinin hastanede, gerçek hasta üzerinde bakım uygulamaları yapmadan önce bu maket üzerinde pratik kazanacaklarını belirtti. Karadağ, Hürriyet’e şunları söyledi:

İnsani tepki veriyor

“Bireysel ve grup çalışmasına uygun olarak tasarlanan bu maket ile öğrenciler hastaya zarar verme endişesini yaşamadan, uygulamalarını gerçekçi bir şekilde yapma fırsatı bulacaklar. SimMan isimli simülatör maket bir insana ait tüm yaşamsal belirtileri ve hastalık tepkileri gösterebiliyor. Özel olarak hazırlanmış bir bilgisayar programı ile yönlendirilen maket üzerinde öğrenciler, kalp ve akciğer seslerini dinleme, tansiyon ölçme, nabız alma, damar içine ve kas içine ilaç verme, kan transfüzyonu yapma, kan alma, idrar sondası takma, kalp masajı yapma, suni solunum yapma gibi tüm hemşirelik uygulamalarını yapabilecek.

Eğitim kalitesi yükselecek

SİMÜLATÖR maketin başka bir özelliği ise senaryo gereği konuşabiliyor olması. Maket bazı hastalık durumlarında hastaların yaşadığı belirtileri ‘kendimi kötü hissediyorum’, ‘başım dönüyor’, ‘kalbim çarpıyor’ şeklinde dile getirebiliyor. Bu maket ile öğrenciler, hemşirelik uygulamalarını yaşayarak öğrenebilecekler. Böylece hemşirelik eğitiminin kalitesi yükselecek. Daha da önemlisi güvenli hasta bakımı sağlanabilecek.”

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA ve İHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Hemşireleri artık SimMan eğitecek haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  18 Ağustos 2017, Cuma
  • İmsak
   04:05
  • Guneş
   05:56
  • Öğle
   13:03
  • İkindi
   16:51
  • Akşam
   19:50
  • Yatsı
   21:26
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı