İZMİR HABERLERİ

Hemşirelerden kısa filmler

DHA
10.01.2018 - 11:19Son Güncelleme :
DHA

EGE Üniversitesi Hemşirelik Fakültesi’nde; 19 gruptan oluşan 3. sınıf öğrencilerinin, 'Ruh Sağlığı ve Psikiyatri Hemşireliği' konularını pekiştirmek amacıyla öğretim elemanları danışmanlığında senaryosunu yazarak oynadığı ve yönettiği kısa filmler görücüye çıktı.

Ege Üniversitesi Hemşirelik Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ayşegül Bilge’nin koordinatörlüğünde gerçekleştirilen projenin ön danışmanlığını araştırma görevlileri Nihan Yalçıner, Deniz Kaçmaz, Merve Uğuryol ve Hacer Demirkol yaptı. Proje kapsamında çekilen filmlerin; ruh sağlığı, ruhsal hastalıklar, ruhsal hastalıkların belirtisi ve buna yönelik hemşirelik bakımı ile psikiyatrik bakımı konularını kapsadığını söyleyen Prof. Dr. Ayşegül Bilge, "Amacımız Ruh Sağlığı ve Psikiyatri Hemşireliği ile ilgili derste verilen bilgiyi pekiştirmek, hastalıklara yönelik damgalamaları önlemektir. Çünkü en çok damgalanan hastalıklar ruh sağlığı hastalıkları. Bu etkinlik sayesinde öğrencilerimizin hastalara karşı yaptıkları damgalamaların önüne geçmeyi amaçlıyoruz. Ayrıca bu çalışma ile öğrencilerimizin empati duygusunu, birlikte iş yapma yeteneğini, iç disiplinini, özgürlük ve saygı anlayışını geliştirmeyi hedefliyoruz" diye konuştu.

İLK 5 FİLME ÖDÜL

Öğrencilerin derste gördükleri konular hakkında senaryo yazdıklarını belirten Prof. Dr. Bilge, "Senaryolarını bitirenler bize getiriyorlar biz bu senaryoları bilimsel açıdan inceliyoruz. Düzeltilecek yer varsa düzeltiyoruz. Olur halini öğrencilere veriyoruz, onlar da 15 kişilik gruplar oluşturup kendi imkanları doğrultusunda kendileri çekip kendileri oynuyorlar. Bizde bu filmlerin son halini burada gösteriyoruz" dedi.

Etkinlik kapsamında 19 film çekildiğini dile getiren Prof. Dr. Ayşegül Bilge, "Bu sene psikiyatrik konuları ele alındı. Sonraki senelerde kadın doğum gibi diğer konuları da projeye dahil etmek istiyoruz. Bugün bu filmleri burada göstereceğiz. Filmi izlenecek grup ön sırada oturacak; onların dışındaki öğrenciler filmi beğendiklerinde oy verecekler. Bu filmler Ege Üniversitesi Bahar Şenlikleri programında kısa film gösteriminde 'Benden Ruha Yolculuk' başlığı ile sunulacak. Öğrencilerin ödülleri de bu sunumdan sonra verilecek" diye konuştu.

19 film arasından, öğrencilerin oyuyla en çok oy alan 5 film belirlendi. Yapılan oylama sonucunda sırasıyla 'Gel Git', 'Ambivalans', 'Bir Şizofrenin Günlüğü', 'Suç Yok Suçlu Yok', 'Posportum Depresyon' adlı filmler dereceye girdi.

İZMİR, (DHA)

FOTOĞRAFLI

 

 

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin İzmir haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği İzmir haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Hemşirelerden kısa filmler haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

İZMİR NAMAZ VAKİTLERİ

18 Nisan 2018, Çarşamba
 • İmsak
  04:57
 • Guneş
  06:25
 • Öğle
  13:17
 • İkindi
  16:58
 • Akşam
  19:57
 • Yatsı
  21:19
Sayfa Başı