ANKARA HABERLERİ

Hemşerim Gıcık Kadın Camisi nerede

Hürriyet Haber
15.07.2012 - 15:35Son Güncelleme : 15.07.2012 - 15:42

Başkent'teki iki cami ilk defa ibadete gelenlerde büyük merak uyandırıyor. Çünkü bu camilerinisimleri: “Gıcık Kadın Camisi” ve “Hemhüm Camisi”...

Hürriyet Haber

Tuğba Özgür DURMAZ (AA)

Hemşerim Gıcık Kadın Camisi nerede

Ulus'ta bir adres sorulan yaşlı bakkalcı adresi “Gıcık Kadın Camii'ni geçince” diye tarif ediyor. “Öyle cami ismi mi olur” diye düşünürken, Dörtyol'un tarihi, dar sokaklarında “Hemhüm Camii” boy gösteriyor.
 Eski bir yerleşim merkezi Ulus semtinde küçüklü büyüklü pek çok cami var. Adıyla ilgi uyandıran bu iki cami de eski ve küçük camilerden.
 Asıl adı “Gecik Mescidi” olan cami, Karapürçek'e bağlı Gecik köyünden Hacı İsmail kızı Hatice Gecik tarafından 1443 yılında yaptırılmış. Camiyi yaptıranın Gecik köylü bir kadın olması sebebiyle gıcık kadın olarak halk arasında söylense de cami imamı Hamza Kayaoğlu'na göre, bu adlandırma camiyi yaptıran hanımefendinin inatçı ya da aksi olduğu için değil, Gecik köyünün “gecik, gicik, gıcık” gibi farklı telaffuz edilmesinden kaynaklanıyor.
 Kerpiç yapısı, alçı mihrabı ve kitabesiyle dikkati çeken Gecik Mescidi, 2013 yılında ihaleye çıkılarak restore edilecek.
 
Hemhüm adının rivayetleri
 
 Gecik Mescidi'nin aşağısındaki ara sokaklarda bir otomobilin milimetrik hesaplarla girebildiği dar sokakların kesişme noktasında yer alıyor Hemhüm Camii.
 Mahalle kültürünün yaşatıldığı semtte derme çatma evlerinin önünde muhabbet eden yaşlı teyzelerden caminin adının sorduğumuzda iki rivayeti aktarıyorlar bir solukta.
 Bunlardan biri çok önceleri hızlıca namaz kıldıran ve kıldırırken ne okuduğu zor anlaşılan cami hocasına atıfta bulunuyor.
 Diğeri ise camiyi yaptıran kişinin konuşurken lafı ağzında gevelediği için “hemhüm” benzetmesinin kullanıldığını anlatıyor.
 Sade ve küçük yapılı Hemhüm Camii'nin minaresi ise yüzyıllara direnerek orijinal halini koruyor.
 15. yüzyılda yaptırılan bu caminin adının kaynağı tam olarak bilinmese de duyanların hemen merakını çekiyor.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Hemşerim Gıcık Kadın Camisi nerede hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 15 Temmuz 2012 tarihinde saat 15 35’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Hemşerim Gıcık Kadın Camisi nerede haberi güncellenecektir.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  22 Eylül 2017, Cuma
  • İmsak
   04:49
  • Guneş
   06:28
  • Öğle
   12:52
  • İkindi
   16:18
  • Akşam
   18:55
  • Yatsı
   20:22
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı