« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Hem sportmen hem centilmen

Edox'un ralliciler için ürettiği özel koleksiyon saat, yarış turlarını ayrı ayrı tutma özelliğinin yanı sıra şıklığıyla da dikkat çekiyor.

A.A.
SON GÜNCELLEME
Dünya Ralli Şampiyonası'nın (WRC) resmi zaman tutucusu ve sponsoru da olan Edox'un ürettiği özel saatte, ayrı ayrı 15 turun zamanlarını kaydederek tekrar şıkkında her yarış için farklı olan zamanlamayı görebilmek mümkün.
Edox'un Türkiye Distribütörü MEY Saat Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Yaman, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 6 farklı zaman şıkkı özelliği bulunan Edox WRC'nin, zaman, yarış, tekrar, toplam zaman, geri sayım ve kronometre özelliklerini tek kadranda sunduğunu söyledi.

Edox;un Dünya Ralli Şampiyonası için ürettiği “Chronorally” modelinde özel bir makine kullandığını anlatan Yaman, “Edox'un WRC koleksiyonu, kendi bünyesinde ralli ve saat tutkusunu birleştirerek harika bir kombinasyon oluşturuyor. Koleksiyondaki her bir saatte, ralli sporunun elementlerinden olan ustalık, beceri, tutku ve karakter özelliklerini görebilmek mümkün” dedi.

Yaman, saatte, “zaman”, “yarış”, “tekrar”, “toplam zaman”, “geri sayım' ve “kronometre” şıkları gibi özellikler bulunduğunu vurgulayarak, zaman şıkkının günlük zaman dilimini gösterdiğini ayrıca C butonu dışarı doğru çekilerek zaman ayarlaması yapılabildiğini belirtti. Akrep ve yelkovanın birbirinden bağımsız çalışabildiğini dile getiren Yaman, A butonu ile dakika, B butonu ile ise saat diliminin ayarlanabildiğini belirtti.

Yaman, yarış şıkkında ise, 15 ayrı tur için zaman tutulabildiğine işaret ederek, zamanın A butonuna basarak başlatıp durdurulabildiğini, B butonun da bir diğer tura geçişi sağlayarak bu şekilde 15 ayrı turun zamanlarının hafızaya alınabildiğini anlattı.

“Tekrar” seçeneğinde, “yarış” şıkkında kayıt edilen tur zamanlarının tek tek görebildiğine işaret eden Yaman, şunları söyledi:
“C butonunu dışarı doğru çektiğimizde akrep ve yelkovanın yerleri değişebiliyor. Burada yapılan değişiklik, toplam zamanda değişikliği sağlamaktadır. A ve B butonuna 5 saniyeye kadar basılı tuttuğumuzda tekrar şıkkında sıfırlar. Toplam zamanda, yarış şıkkında kaydedilen tüm turların toplam zamanını görmek mümkün. Burada da A ve B butonuna 5 saniye kadar basılı tuttuğumuzda toplam zamanı ve tekrar şıkkında sıfırlar.
Geri sayım şıkkında, A butonu geri sayımın başlamasını sağlar B butonu geri sayımı durdurur. Geri sayım durdurulduktan sonra tekrar başlatılamaz. Saatte 1 saatlik geri sayım mevcuttur. Bu şıkkı da sıfırlamak için A ve B butonunu 5 saniye basılı tutmak gerek. Son ve en önemli özellik de kronometre şıkkı. A butonu ile başlatılır, B butonu ilk bastığımızda durdurur. İkinci bastığımızda ise sıfırlar. Kronometre çalışırken üstteki butona basılırsa gizli sayıma devam eder. Tekrar bastığımızda aradan geçen zamanı hesaplayarak olması gereken zamana gelir.”

Yaman, kronometre zaman tutucu saatlerin tüm özelliklerini taşıyan Edox WRC'nin ralli sporu için üretilmiş en özel saat olduğunu belirtti.

Bunları da Beğenebilirsiniz