Hem ‘sıfır büyüme’ hesabı yaptı hem ‘kötü sayılmaz’ mesajı verdi

Hürriyet Haber
13.01.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

Merill Lynch, Türkiye için 2012 büyüme tahminini yüzde 0 olarak açıkladı. Yıl sonunda cari açığın milli gelire oranının yüzde 10’dan yüzde 5’e ineceğini öngören Merrill Lynch’in Ortadoğu ve Kuzey Afrika Başekonomisti Türker Hamzaoğlu, “Türkiye’nin yumuşak iniş senaryosu için biraz da şansa ihtiyacı var. Şans, ölçüp, biçip modelleyeceğimiz bir şey değil” dedi.

MERRILL Lynch Varlık Yönetimi, 2012’de Türkiye için büyüme tahminini yüzde 0 olarak açıkladı. Yılın ilk iki çeyreğinde eksi büyüme beklediklerini ifade eden Merrill Lynch Ortadoğu ve Kuzey Afrika Başekonomisti Türker Hamzaoğlu, bunun teknik olarak resesyon anlamına geldiğine dikkat çekti. Hamzaoğlu, “Bu tür bir resesyon şirket ve hanehalkı gelirlerinde bir azalışa yol açmaz. Ekonominin tekrar büyüme potansiyeli oluşturması için bu dönem bir fırsat olabilir. Her resesyon kötüdür diye bir şey yok. Zaman zaman ekonominin buna da ihtiyacı var” dedi. “Merrill Lynch Varlık Yönetimi 2012 Yatırım Stratejilerine Genel Bakış” raporunun açıklandığı toplantıda konuşan Hamzaoğlu, Türkiye için büyüme tahminlerini 2011’de yüzde 7.9, 2012’de yüzde 0 ve 2013’te yüzde 6 olarak açıkladı.
2013’te yüzde 6 büyüme
2011’e girerken hem küresel, hem de Türkiye ekonomisine ilişkin iyimser beklenti içinde öngörüde bulunduklarını, ancak dünya ekonomisi yönünden hayal kırıklığı yaşadıklarını vurgulayan Hamzaoğlu, şöyle konuştu: “Dünya ekonomisi için 2012’ye yönelik daha temkinliyiz. Avrupa borç krizi ortada dururken işlerin kötüye gitmesi bizim için sürpriz olmayacak. Dünya ekonomisi için temkinli olurken, Türkiye için hâlâ iyimseriz. Avrupa borç krizi varken ve Türkiye’nin ihracatında Avrupa önemli yer tutarken, Avrupa Bölgesi’ndeki krizden etkilenmemek mümkün değil. Avrupa Bölgesi’nde bütçelerdeki küçülme 1 trilyon Euro olarak hesaplanıyor. Bu durumda Türkiye’ye ayrılan fonlar da doğal olarak azalacak. Ancak Türkiye’de Avrupa’daki gibi bir borç krizi olmaz. Normal bir yavaşlama bekliyoruz. İlk iki çeyrekte yüzde 2-2.5 civarında bir negatif büyüme öngörüyoruz. İkinci yarıda ise ekonomi toparlanacak ve yılı yüzde sıfır büyüme ile kapatacak. 2012’de biraz ızdırap olabilir ama bunun 2013’deki büyümeye katkısı olacaktır. 2013 için büyüme tahminimiz yüzde 6 düzeyinde.”
Cari açık yarıya düşecek
Cari açığın bu yıl yüzde 5 düzeyine ineceğini öngördüklerini vurgulayan Hamzaoğlu, şunları dile getirdi: “Cari açığın 80 milyar dolarlı rakamlardan 40 milyar dolarlara inmesi doğal olarak zaman alacaktır. Enflasyonun ise ilk yarıda yüzde 11’ere kadar çıkıp sonrasında yüzde 6.5-7 düzeyine ineceğini hesaplıyoruz. Türkiye’nin 2012’de yumuşak inişi gerçekleştirmesi için tabii ki şansa da ihtiyacı var. Biz ekonomistler şans faktörüne öngörülerimizde pek fazla bakmayız ama, Avrupa’da borç krizinin daha da derinleşmemesi, Yunanistan ekonomisinin temerrüde düşmemesi bir şans olabilir.”

İşsizlik iki puan artacak

MERRILL Lynch Ortadoğu ve Kuzey Afrika Başekonomisti Türker Hamzaoğlu, şirketlerin endişeli olduğu bir ortamda geriden gelen bir gösterge olarak işsizlik oranlarının bu yıl biraz artacağına dikat çekti. Hamzaoğlu, işsizliğin önümüzdeki dönemde 2 puan artarak, yüzde 10.4’ten, yüzde 12.4’e çıkacağı beklentisini dile getirdi.
 
Yatırım yapılabilir şansı 2013’te gelecek

TÜRKER Hamzaoğlu, Merrill Lynch olarak 2011’de Türkiye’nin yatırım yapılabilir ülke olmasını beklediklerini, en çok da bu tahminlerinin tutmamasından dolayı üzüldüklerini vurgulayarak, “Türkiye aslında 2011’de yatırım yapılabilir ülke kategorisine geçebilecekti, bunu hak ettiğini düşünüyorduk. Ama bu fırsatı biraz kaçırdı. Endonezya bu hakkı elde etti. Türkiye’nin yatırım yapılabilirlik yönünden ancak 2013’te yeniden değerlendirileceğini düşünüyoruz” diye konuştu.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı