« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Hem övdü hem uyardı

45. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu’nda görev yapan UCI Komiseri Miriam Vanes, "Tur başarıyla organize edildi. Ama takımlara daha fazla özgürlük tanınmalı, deneyimli personel sayısını artırmalısınız " dedi.

Bülent BOĞ
SON GÜNCELLEME
45. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu, organizasyondaki Uluslararası Bisiklet Birliği (UCI) yetkililerinden de tam not aldı. Turun tek kadın yabancı hakemi Hollandalı Miriam Vanes, organizasyonu överken, bazı konularda uyarılarda bulunmaktan da geri kalmadı. Turun Finike-Antalya etabında bir istisna olarak yarışın 2 numaralı komiseri Vanes’in otomobilindeydim.

Bisikletçiler birkaç metre arkamızda pedal basarken, yarışta komiserlerin neler yaptıklarını yakından görme fırsatı buldum. Yılda 130-140 yarışta görev yapan Vanes, işini yaparken bir yandan da bana kısa bir brifing verdi. Konu tura gelince de ilk defa Türkiye’ye geldiğini belirten Vanes, beklemediği bir güzellik ve organizasyonla karşılaştığına değinerek şöyle devam etti:

Çarpıcı uyarılar

"Müthiş bir organizasyon var. Her şey tıkır tıkır işliyor. Etaplar çok güzel. Hem parkur hem de tarihi dokunun güzelliği çok etkileyici. Konaklanan oteller, yemekler, transferler her şey kusursuz. Edindiğimiz izlenime göre bunun altında da herkesin bu işe gönül vermesi yatıyor."

- Türkiye Bisiklet Federasyonu Başkanı Emin Müftüoğlu turu dünyanın elit 14 yarışı arasına sokmak için Horse Category’e çıkarmak istiyor. Şansı nedir?

"Kategori atlamak zordur, ama o kategoride kalmak daha zordur. Bu tur geçen yıl 2.1 kategorisine çıktı. 2 yıl bu seviyede başarıyla gerçekleştirilirse bir üst tura çıkabilir."

- Sizce turda eksik olan ve geliştirilmesi gereken ne(ler)dir?

"Her şey (yemekler, oteller) güzel ama sporculara ve takımlara daha fazla özgürlük tanınmalı. Büyük gruplar halinde hareket etmek herkesi mutlu etmiyor. Polis tamam ama bazı yerlerde güvenlik önlemleri tam olarak sağlanamıyor. Güvenlik birimlerinin daha iyi eğitilmesi, yabancı dil bilen ve deneyimli personel sayısının artması gerekiyor. Önemli bir unsur da tur radyosu bu radyo turun ve takımların can damarı. İyi bir tur radyosu yoksa takımlar katılmaktan kaçınır. Şimdi tura çoğu takımın orta düzeydeki sporcuları katılıyor. En üst düzey sporcuları da çekilmeli."

CANLI SKOR CEBİNDE!

Cep telefonunuza Spor Arena uygulamasını gönderelim.

SMS GÖNDERİLDİ!

Cihazınıza özel bağlantı linki sms ile gönderildi. Lütfen smslerinize bakınız.

Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler