İZMİR HABERLERİ

Hem Okuyor Hem Şifa Dağıtıyorlar

IHA
07.09.2015 - 08:57Son Güncelleme : 07.09.2015 - 08:58

ÖZEL İZMİR ANADOLU SAĞLIK MESLEK LİSESİ ÖĞRENCİLERİ, OKULDA EDİNDİKLERİ BİLGİ VE DENEYİMLERİ KAMU VE ÖZEL HASTANELERİNDE YAPTIKLARI STAJDA UYGULAMAYA GEÇİRME FIRSATI BULUYORLAR

IHA

Özel İzmir Anadolu Sağlık Meslek Lisesi öğrencileri, okulda edindikleri bilgi ve deneyimleri kamu ve özel hastanelerinde yaptıkları stajda uygulamaya geçirme fırsatı buluyorlar. Lisede okuyan 130 anestezi, 143 hemşire, 57 acil tıp teknisyeni olmak üzere 330 öğrenci, İzmir’deki 30’u aşkın kamu ve özel hastanede staj görüyor.
İzmir Özel Anadolu Sağlık Meslek Lisesi Kurucu Müdürü Pakize İşçi, öğrencilerinin staj gördükleri ve işe başladıkları sağlık kuruluşlarında kendilerini çok iyi bir şekilde temsil ettiklerini söyledi. Öğrencilerinin başarısının okul yönetimi ve öğretmenlerini gururlandırdığını ifade eden İşçi, “Staj yapan öğrencilerimiz okulda edindikleri bilgi ve uygulamaları hayata geçirme fırsatı buluyorlar. Onların başarısı bizi mutlu ediyor. Sağlık kuruluşlarımız da stajyer öğrencilerimizin verdiği hizmetlerinden çok memnun kalıyorlar” diye konuştu.
ÖNCE GÖZLEM SONRA BİRLİKTE ÇALIŞMA
Özel Gazi Hastanesi’nde staj yapan Özel İzmir Anadolu Sağlık Meslek Lisesi Anestezi ve Reanimasyon Bölümü öğrencisi Ezgi Çınar (17), Hemşirelik Bölümü öğrencisi Berna Belis Sabancı (17) ve Göksel Altınoluk (17), staj çalışmaları hakkında bilgiler verdi. Hastanede görevli doktor ve uzman hemşirelerin çalışmalarını bir süre gözleyen lise öğrencileri, daha sonra ise doktor ve uzman hemşirelerin denetiminde ve birlikteliğinde çalışmalara katılıyor.
HEMŞİRENİN ÇALIŞMA SİSTEMİ
Hastayla ilk karşılaştıklarında bir hemşirenin yaptığı çalışmalar hakkında bilgi veren Hemşirelik Öğrencisi Berna Belis Sabancı, önce hastaya ve refakatçilerine oda tanıtımının (tuvalet, banyo, yatağın kullanımı, hemşire çağrı butonunun kullanımı) yapıldığını söyledi. Hastaya kullandığı ilaçlar, her hangi bir ilaca alerjisi olup olmadığının sorulduğunu anlatan Sabancı, alerjisi olan hastaya kırmızı, olmayan hastaya ise beyaz, isminin yazılı olduğu bir hasta bandı takıldığını söyledi. Hastaların sedye ile hemşire eşliğinde ameliyathaneye götürüldüğünü anlatan Sabancı, hasta hakkında yine hemşire tarafından ameliyathane ekibine bilgi verildiğini belirtti. Sabancı, hastanın ameliyat öncesi ve sonrası tedavilerinin takip ve uygulamasının da servis hemşireleri tarafından yürütüldüğünü sözlerine ekledi. Daha sonra söz alan Anestezi ve Reanimasyon Bölümü Öğrencisi Ezgi Çınar ise hekimler tarafından gerçekleştirilen anestezi ve ameliyat bilgilendirme işlemine eşlik ettiklerini söyledi.
MESLEKLERİNİ İNŞA EDİYORLAR
Özel Gazi Hastanesi Başhemşiresi Nalan Yalçın, ise şunları söyledi: “Meslek tercihlerini yapmış yola güçlü okul ve öğretmen kadrolusu ile teorik eğitimi alarak, biz mesleğe yıllarını vermiş kurum ve meslektaşlarının yanında pratik eğitimini öncelikle izlemci sonrasında katılımcı olarak teorik eğitim ile birleştirme şansını yakalamakta böylece okulda atılan temel üzerine meslek inşa etmektedirler.”

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

İzmir haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının İzmir ilinden Hem Okuyor Hem Şifa Dağıtıyorlar hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 07 Eylül 2015 tarihinde saat 08 57’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Hem Okuyor Hem Şifa Dağıtıyorlar haberi güncellenecektir.

  İZMİR NAMAZ VAKİTLERİ
  22 Eylül 2017, Cuma
  • İmsak
   05:14
  • Guneş
   06:52
  • Öğle
   13:15
  • İkindi
   16:41
  • Akşam
   19:17
  • Yatsı
   20:43
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı