Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Hem müsteşar hem MHP yöneticisi

  Hürriyet Haber
  11 Şubat 2000 - 00:00Son Güncelleme : 11 Şubat 2000 - 00:01

  SAĞLIK Bakanlığı Müsteşarı Haluk Tokuçoğlu, Siyasi Partiler Yasası, Devlet Memurları Yasası ve Yüksek Seçim Kurulu'nun örnek kararlarına rağmen, yaklaşık 8 aydır hem MHP MYK üyesi, hem de Müsteşarlık görevini sürdürüyor.

  Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Sabri Coşkun, bir bürokratın kesinlikle aynı anda parti yöneticiliği yapamayacağı gibi, parti üyesi dahi olamayacağını aksi durumun ‘suç’ olduğunu vurguladı.

  Geçen Cumartesi günü MYK üyesi parti yöneticisi olarak MHP MYK toplantısına katılan Tokuçoğlu, dün de hastanede Diyaliz Merkezi açılışında Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin yanında yer aldı. Tokuçoğlu, Sağlık Bakanlığı Müsteşarı sıfatıyla katıldığı hastanedeki törende seçim meydanlarını hatırlatan bir konuşma yaparak, ‘‘21. yüzyılın Türk Asrı olması için inanç ve imanla büyük taarruzun erleriyiz’’ dedi.

  Hürriyet, Tokuçoğlu'nun ismini ve görevini söylemeden dün YSK Başkanvekili Sabri Coşkun'a, ‘‘Parti yöneticisi bir kişi, aynı anda müsteşar veya müsteşar yardımcısı olabilir mi? Bu kişi üniversiteden görevlendirme ise durum değişir mi’’ diye sordu. Coşkun bu soruyu önce, ‘‘Böyle bir dava benim önüme gelebilir’’ diyerek yanıtlamak istemedi. Ancak Hürriyet'in, ‘‘İsim ve görev belirtmeden, genel bir durumu soruyoruz’’ vurgulaması üzerine, özetle şunları söyledi:

  ‘‘Devlet Memuru, ister üniversiteden görevlendirme şeklinde olsun, ister 657'ye tabi olsun, siyasetle uğraşamaz. Müsteşar, Müsteşar Yardımcısı, Daire Başkanı veya memur, hangi düzeyde görev alırsa alsın, parti yöneticiliğini sürdüremez. Bunun tek istisnası seçim dönemleridir. O zaman da istifa eder. Birinden birini seçmek zorunda. 657 de devlet memurlarının parti üyeliğini kesin bir dille yasaklar.’’

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı