Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Hem milletvekili oldu hem beraat etti

  Bahri KARATAŞ/İZMİR, (DHA)
  23.07.2007 - 15:35 | Son Güncelleme:

  İZMİR Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Kurulu Başkanı ve CHP İzmir Milletvekili seçilen Mehmet Ali Susam ile 7 kişinin ‘görevi kötüye kullanma’ ve ‘nitelikli dolandırıcılık’ iddiasıyla yargılandıkları dava sonuçlandı. İzmir 7'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nde bugün yapılan duruşmaya, tutuksuz sanıklar katılmazken, mahkeme heyeti tüm sanıkların ayrı ayrı beraatlerine karar verdi.

  Abdullah Şengül, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı'na İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği'yle ilgili yolsuzluk şikayet dilekçesi verdi. Bunun üzerine bakanlık müfetişleri yaptıkları incelemede, Başkan Mehmet Ali Susam, yönetim kurulu üyeleri Zekeriya Mutlu, Nevzat Duru, Melih Tunç Tandoğan, Ekin Duru, Tufan Yakın, İrfan Yamaç ve Mustafa Ak hakkında savcılığa suç duyurusunda bulundu. Cumhuriyet Savcılığı'nın hazırladığı iddianamede İESOB Başkanı Mehmet Ali Susam ve diğer sanıkların Halk Bankası'ndan alınan kredinin ödenmesinde zora düşünce, hukuka aykırı işlemlerle esnafın maddi desteği ile kurulan şirketlerdan bu zararı karşıladıkları, çeşitli usüllerle 7 trilyonluk haksız kazanç sağladıkları önesürüldü. Sanıkların ‘Görevi kötüye kullanmak’ ve ‘Nitelikli dolandırıcılık’ suçlarından 15'er yıl hapisle cezalandırılmaları istendi.

  7'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nde yargılanan sanıklar son duruşmaya katılmadı. Tüm sanıkların avukatı Özcan Tokuş, şikayetin zamanında yapılmadığı gerekçesiyle davanın düşmesine karar verilmesini istedi. Daha önceki duruşmada ifade veren Mehmet Ali Susam, ve diğer sanıklar üzerlerine atılı suçlamaları kabul etmemişti.

  Mahkeme heyeti Sayıştay Müfettişlerinin hazırladığı bilirkişi raporunda iddia edilen suçun işlenmediğinin belirtildiği gerekçesiyle sanıkların hepsinin ayrı ayrı beraatine karar verdi. Böylece CHP'den İzmir milletvekili seçilen Mehmet Ali Susam seçim sabahı iki sevinci birarada yaşadı.

   

  Etiketler: son dakika
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı