Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Hem kocadan hem de anne-babadan aylık bağlanır mı

EŞİNİ kaybeden kadın okurlarımızın, en çok merak ettikleri ve daha önce yazdığımız halde ısrarla sordukları konulardan biri de bu...

Evlilik nedeniyle, babasından aldığı aylık kesilen kadınlar kocalarının ölmesi üzerine, kocalarından bağlanan aylığın yanı sıra, ölen anne ve babasından da aylık bağlanıp bağlanmayacağını merak ediyorlar.

KOCADAN BAĞLANAN AYLIK

Temel kural şu;
Kocası ölen kadına; kocasının sigortalılık süresi uygunsa, kadının geliri olup olmadığına bakılmaksızın aylık bağlanıyor.
Bağlanan aylığın oranı;
- Kadın ev hanımıysa ve herhangi bir geliri yoksa (örneğin emekli aylığı almıyorsa) ve kendinden başka aylık alan da bulunmuyorsa, kocasından dolayı yüzde 75 oranında aylık bağlanıyor.
- Kadın çalışıyorsa ya da emekli aylığı alıyorsa veya kendinden başka aylık alan varsa kocasından dolayı yüzde 50 aylık bağlanıyor.

ANNE BABADAN BAĞLANAN AYLIK

· Kız çocuğu çalışmıyorsa ve bekârsa, bu durumu devam ettiği sürece, ölen anne ve babasından aylık bağlanıyor.
· Kız çocuğu evlendiğinde, bağlanan aylık kesiliyor.
· Kız çocuğu çalışmaya başladığında;
- SSK ya da Bağ-Kur’dan bağlanan aylık kesiliyor.
- Emekli Sandığı’ndan bağlanan aylık ise kız çocuğu SSK’lı ya da Bağ-Kur’lu olarak çalışıyorsa, kesilmiyor.
Emekli Sandığı’na tabi bir işte çalışırsa yani devlet memuru olursa kesiliyor. Aynı şekilde, Emekli Sandığı’ndan emekli aylığı alan kız çocuğuna da anne ya da babasından aylık bağlanamaz.

HEM KOCADAN HEM BABADAN

1 Ekim 2008’den önce, dul kalan ve çalışmayan kadına Sosyal Güvenlik Kurumları farklı olmak şartıyla, hem kocadan hem babadan aylık bağlanabiliyordu. Ancak 5510 sayılı Sosyal Güvenlik Yasası’na göre 1 Ekim 2008’den itibaren, hem babadan hem kocadan aylık bağlanması söz konusu değil. 1 Ekim 2008’den önce babadan ve kocadan ayrı ayrı bağlanan aylıklar ise kesilmeyecek.
1 Ekim 2008’den itibaren, hem babadan hem de kocadan aylık bağlanamayacak ama babası ve kocası ölen kadının, eşinden ve babasından bağlanacak olan aylıklardan, yüksek olanı tercih etme hakkı var.

ANNE VE BABADAN AYLIK

Çalışmayan bekâr kız çocuğuna, ölen annesinden de babasından da aylık bağlanabiliyor.
5510 sayılı Yasa’ya göre, 1 Ekim 2008’den itibaren, anne ve babasından bağlanması gereken yetim aylığından; tutar olarak hangisi yüksek ise o aylığın tamamı, diğerinin ise yarısı bağlanıyor. Anne ve babanın Emekli Sandığı’na tabi olması halinde tercih ettiği aylık bağlanıyor.

EŞİNDEN BOŞANAN YA DA DUL KALAN KADIN

Eşinden boşanan ya da eşinin ölümü nedeniyle dul kalan kadına anne ya da babasından aylık bağlanabiliyor.
Ancak kadının çalışması halinde, SSK ve Bağ-Kur’dan aylık bağlanmıyor. TC Emekli Sandığı’ndan (dul ya da boşanmış kadının Emekli Sandığı’na bağlı olarak çalışmaması ya da buradan emekli aylığı almaması halinde) aylık bağlanabiliyor.

ÜÇ KOCADAN ÜÇ MAAŞ

1 Ekim 2008 tarihinden önce, ölen kocaları SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı mensubu olan kadına, üç kocadan da aylık bağlanıyordu. Ancak üç kocası da aynı kuruma bağlı ise (yani üçü de SSK’lı, Bağ-Kur’lu ya da Emekli Sandığı’na bağlı çalışmışsa) üç kocadan en yüksek maaşı olanın aylığı bağlanıyordu.
1 Ekim 2008’den itibaren 3 kocadan 3 aylık olayına son verildi. Ancak 1 Ekim 2008’den önce, üç kocasından da aylık bağlanmış olanlar, ölen üç kocadan da aylık almaya devam edecekler.

X