ANKARA HABERLERİ

Hem fiziken hem ruhen dönüşüm

Ender BAYKUŞ
04.09.2013 - 01:17Son Güncelleme : 02.09.2013 - 16:42

Protokol yolu üzerinde yapılan ve bitme aşamasına gelen ‘Kuzey Ankara Girişi Kentsel Dönüşüm Projesi’yle dünyaya örnek olduklarını dile getiren TOBAŞ Genel Müdürü Ferhat Ertürk, “Biz bu projede bölgenin röntgenini iyi çektik. Mülkiyet durumuna, binaların yıpranmışlık haline ve en iyiyi sunmak lazım” dedi.

Ender BAYKUŞ

Başkent’in uluslararası giriş kapısını oluşturan gecekondu bölgesinde uygulanan ‘Kuzey Ankara Girişi Kentsel Dönüşüm Projesi’, Ankara’nın en önemli ve üzerinde en çok konuşulan projelerinden. Projeyi gerçekleştirirken vatandaştan yana herhangi bir şikayetlerinin olmadığını belirten Toplu Konut Büyükşehir Belediyesi İnşaat Emlak Mimarlık ve Proje AŞ (TOBAŞ) Genel Müdürü Ferhat Ertürk, “Biz kentsel dönüşüm uygularken insanların anılarının olduğu, çocuklarını büyüttüğü, her tuğlasında emeği olduğu evlerin yıkılacağının farkındaydık. Bu yüzden onlarla empati kurup ağızlarından çıkan her kelimeye değer verdik. Sadece, ‘Oğlumun düğününü bahçemde yapmak istiyorum’ diyen bir amcam için projeyi üç ay durdurduk” diye konuştu.

KANUNLA YÜRÜYEN TEK PROJE

Kuzey Ankara Girişi Kentsel Dönüşüm Projesi’nin başarısının birçok yönden Türkiye’de uygulanan emsal projelere örnek olduğunun altını çizen Ertürk, şöyle devam etti: “Bu bölgede çalışmaların başlamasıyla birlikte, Kuzey Ankara için Kuzey Ankara Kentsel Dönüşüm Kanunu çıkartıldı. Kanunla yürüyen tek kentsel dönüşüm projesi Başkent’tedir. Bunun yanından kurulan TOBAŞ şirketi çok önemlidir. Ayrı ayrı projeler yürüten kurumlar tek çatı altında birleşerek işlerin hızlanmasına imkan tanımıştır.

30 BİN KİŞİLİK BİR ALAN

Projenin başarısını anlamak için insanların şöyle dönüp bir 20 yıl öncesine bakması gerekiyor. 6 bin 500 gecekondunun olduğu, yaklaşık 30 bin kişinin olduğu bir alan düşünün. Ekonomik anlamda ömrünü tamamlayan, alt yapısı olmayan, spor salonu olmayan, yeşil alanı olmayan sağlıksız bir ortam vardı. Bu olumsuzluk içinde yetişen nesilleri de düşünün. Okula gitmek için kilometrelerce yürüyen çocukların soğukla savaşını düşünün. Bütün bunlar bu bölgede var olan durumlardı.

PROJENİN MERKEZİNDE OLDUK

Biz bütün bu perspektifi görüp, vatandaşı ikna etme yolunu aradık. Onların beklentilerini karşılamak ve mutlu etmek gerekiyordu. Bunun için büro kurmak istedik. Bu nedenle kentsel dönüşümü anlatacağımız genel müdürlük binasını gecekonduların merkezine kurmak istedik. Binayı kuracağımız gecekonduların olduğu alandaki iki aileye günlerce oturup ne yapmaya çalıştığımızı anlattık. 3 ay bizi dinledi. Sorular sorarak cevaplarını tek tek aldı. Sonunda bizimle birlikte bu yola çıktı.

AYNI KİŞİYE 15 DEFA ANLATTIK

Genel müdürlük binasının ardından insanlara, ‘Ben burayı yaparım demedik.’ Kendi rızasını almak zorunluluktu. Aynı insanlara projeyi 15 defa anlattık sabırla. Acı tatlı onlarca hikayesi bulunan evleri yıkmak kolay değildi. Bunun bir amcamızı kırmamak adına 3 ay projeyi beklettik. Bu evlerle duygusal bağı bulunan insanları kesinlikle zorlamayıp empati kurduk. Şimdi dönüp arkamıza baktığımız zaman bize gelip, ‘İyiki burayı aldınız. Yeni güzel bir hayatımız oldu’ diyenler var. Bizim galiba bu işte en mutlu olduğumuz anlar o dakikalar.”

CAYDIRICI CEZALAR VAR

Gecekondu olgusunun suçlusunun insanlar olmadığını söyleyen Ertürk şunları söyledi: “Şehirlerin büyümesiyle ile birilikte, arz talep dengesini kuramazsanız insanların kendi başının çaresine bakmaya başlıyor. Bu durumda en kolay yol, hazine arazilerine ev yapmak olmuş. Siyasi bir takım hesaplar üzerine izinler de verilince gecekondu olgusu ortaya çıkıyor. Burada en büyük suç bölgelerin siyasetçilerindir. Ancak 2002’de çıkarılan yasayla, gecekondu yapana elektirik götüren, su veren, yani bu işin yolunu açan herkese caydırıcı cezalar var. Sonu hapse girmek olunca gecekondunun önü kesildi. TOKİ’de devreye girince ev almak isteyene de uygun ve sağlıklı koşullarda ev yapılmaya başlandı.”

MODERN GECEKONDU

Ankara’nın Demetevler semtinin büyük bölümünü ‘modern gecekondu’ olarak niteleyen Ertürk, “Bu binalar allah korusun deprem gibi afet anlarında isanların üzerine yıkılabilir. Burayı dönüştürmek insani zorunluluktur. Orada yapılacak binaların mimarisini bilmem ama depreme çok dayanıklı olacağı kesin” dedi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Hem fiziken hem ruhen dönüşüm haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  24 Eylül 2017, Pazar
  • İmsak
   04:51
  • Guneş
   06:30
  • Öğle
   12:52
  • İkindi
   16:16
  • Akşam
   18:51
  • Yatsı
   20:19
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı