Gündem Haberleri

  Hem büyüyecekler hem maliyet düşürecekler

  Cüneyt UZUNOĞULLARIZ
  09.04.2004 - 22:06 | Son Güncelleme:


  CEO'ları gelecek üç yılda zorlu bir süreç bekliyor. Önümüzdeki yıllarda dünya ekonomisinde büyüme bekleyen CEO'lar bir yandan kapasitelerini büyütürken bir yandan da maliyetleri aşağıya çekmek zorunda.

  CEO'lar 2004'te ekonomik büyüme bekliyor. IBM İş Danışmanlığı Servisi tarafından 456 CEO ile görüşülerek yapılan araştırma CEO'ların bu yıl dünya ekonomisinde iyileşme beklediklerini gösterdi. ABD'den 92, Avrupa, Ortadoğu ve Afrika'dan 121, Asya Pasifik'ten 142, Japonya'dan 101 CEO ile yapılan görüşmelerin sonunda ortaya çıkan araştırma, CEO'ların önümüzdeki döneme ilişkin olumlu beklentilerini ve CEO'ların büyüme dönemine ilişkin planlarını ortaya koyuyor.

  Uluslararası şirketlerin CEO'ları gelir artışı sağlayacakları bir döneme girdiklerine inanıyor. Bu dönemde şirketlerinin iş yapma kapasitesini ve esnekliğini nasıl geliştireceklerini tartışıyor.

  CEO'lar önümüzdeki üç yılda bir yandan gelir artışı sağlarken, bir yandan da maliyetleri düşürmek için çalışacaklarını söylüyor. CEO'ların büyüme ortamında, maliyetleri düşürmek için çaba sarf etmesi uluslararası rekabet ortamının sertliğinin göstergesi olarak kabul ediliyor.

  AJANDADA NELER VAR?

  CEO'lar gelirlerini artırırken, maliyetlerini düşürmek için bir dizi önlem almayı planlıyor. Uluslararası alanda büyüme fırsatlarını yakalamak için daha çok ürün ve servis yaratmayı amaçlıyor.

  CEO'lar öncelikle insan kaynaklarını zenginleştirmek, büyüme dönemine uygun insana yatırım yapmak istiyor. İkinci olarak teknoloji yatırımlarına gitmeyi amaçlıyorlar.

  Çalışanların eğitimi ve şirketin reorganizasyonu CEO'ların ajandasında yer alıyor.

  CEO'lar büyüme döneminde harcamaları düşürmek için bazı servisleri kapatarak, dış kaynak kullanımına gitmeyi, bazı servisleri de birleştirerek verimliliği arttırmayı hedefliyor.

  CEO'ların en büyük korkusu, büyüme yarışında rakiplerinin gerisinde kalmak.

  CEO'ların büyüme alanlarına ilişkin tahminleri ise, yeni ürünler ve servisler ile yeni pazarlara açılmak başlıklarını taşıyor.


  Esnek, hızlı, bilgili ol


  Dünya ekonomisindeki iyileşme belirtileri büyüme istemini ön plana çıkartırken şirketleri bir çok tehdit bekliyor. Büyüme döneminde dışsal riskler CEO'lar için önemli bir tehdit olarak görülüyor.

  Büyüme döneminin bir diğer tehdidi ise, ardı ardına patlayan şirket skandalları ve bu skandallara son vermek isteyen ABD ve AB hükümetlerinin aldığı önlemler.

  Dünyanın en büyük iki ekonomisini düzenlemeye çalışan hükümetler Kurumsal Yönetişim ilkelerini hayat geçirmek için zorlayıcı önlemler alıyorlar.

  SAS Finansal Servisler Direktörü Geert Massa geçtiğimiz hafta İstanbul'da az sayıda seçkin konuğa Kurumsal Yönetişim'in günümüzdeki anlamı ve önemini anlattı.

  Dünya çapında yaşanan skandalların ardından şirketlerin hükümetler ve diğer düzenleyici kurumlar tarafından geçmişe göre çok daha sıkı bir biçimde kontrol altına alındığını belirten Massa, yeni kurumsal yönetişim ilkelerini ve hükümetlerin şirketlerden neler istediğini açıkladı.


  Kenyalı Maruge, 84 yaşında ilkokula başladı


  Kenyalı Kimana Nganga Maruge 84 yaşında ilkokula başladı. Okula başladığı gün Kenyalı diğer öğrenciler gibi kısa şort ve uzun çorap giyen Maruge, 84 yaşına kadar okula gidemediğini, okuma yazma bilmediğini, okula giderek okur yazar olacağını söyledi. Herald Tribune'da yer alan haberde Maruge genç yaşta ailesinin sığırlarına çobanlık yapmak zorunda kaldığını beş çocuk büyüttüğünü ve okuma yazma öğrenmek istediğini belirtti. Maruge'nin kaydını yaptırdığı ilkokulun Müdürü Jane Obinchu ise düşüncelerini şu sözlerle dile getirdi: ‘‘Marugue'nin okula kayıt yaptırmak için geldiğinde önce şaka yapıyor sandım. Ancak o bu konuda ciddi olduğunu söyledi. Kaydını yaptık ve öğretmeni duyabilmesi için ön sıraya oturttuk.‘‘

  Maruge'nin okulunda yaşları 64 ile 78 arasında değişen başka 'yaşlı' öğrenciler de bulunuyor.


  Bu nasıl denetim?

  SAS Finansal Servisler Direktörü Geert Massa İstanbul Ceylan Otel'de yaptığı ‘Kurumsal Yönetişim’ sunumunda ABD Başkanı George Bush tarafından dile getirilen ‘‘Yasaları tanımayanları, hile yapanları istemiyoruz‘‘ sözlerini öne çıkartarak başladı. ‘‘Başkan Bush'un sözlerine ben de katılıyorum. Bu sözler ABD'de yeni bir dönemin başladığını gösteriyor‘‘ dedi. AB'nin de Kurumsal Yönetişimi Avrupa'ya yaymak için Basel II standartlarını geliştirdiğini vurguladı. Massa şöyle devam etti:

  ‘‘Şirketlerin kurumsal yönetişim ilkelerini hayata geçirmesi için yönetim ve denetim standardı gerekiyor. Oysa bugün siz bir şirketi denetleyen iki ayrı denetçiden iki ayrı sonuç alırsınız. Kurumların denetimi iyi yapılmıyor. Denetçiler muhasebeciler kadar işi bilmiyor. Parmalat, '4.2 milyar dolarım Bank Of Americano'da' diyor, daha sonra bu paranın kasada olmadığı anlaşılıyor. Bu ne tür bir denetim? Kurumlar şeffaf değil. Kurumların kirlenmesine yol açan para aklama mekanizmaları serbestçe işliyor. Yeni dönemde bunların tümünün önüne geçilmeye çalışılıyor.‘‘
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı