Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Hem bilim hem film adamı

  ANKA
  07 Mayıs 2010 - 14:58Son Güncelleme : 07 Mayıs 2010 - 09:45

  Nobel ödülü Türk bilim adamı Çelik Kayalar, ilk uzun metrajlı filmi "Moonlight Sonata" ile katıldığı Beverly Hills Film Festivalinde büyük ilgi gördü.

  Hem bilim hem film adamı

  MOONLIGHT SONTANA FİLMİNİN FRAGMANI - WEB TV

  FİLMDEN FOTOĞRAFLAR

  Biyokimya alanında yaptığı çalışmalarla 1997 yılında Nobel ödülü kazanan ekipte yer alan Türk bilim adamı Çelik Kayalar, ilk uzun metrajlı filmi “Moonlight Sonata” ile katıldığı Beverly Hills Film Festivalinde büyük ilgi gördü./images/100/0x0/55ea8790f018fbb8f885f372

  1988’de kısa filmler çekmeye başlayan Kayalar ilk uzun metrajlı filmi olan “Moonlight Sonata“yı tamamlayarak ABD’de ve Avrupa’da 13 farklı festivale katıldı. 4 ayrı festivalde “Excellence in Film Making” ? “Film Yapımında Mükemmeliyet” büyük ödülünü alan film geçtiğimiz haftasonu Beverly Hills High Definition Film Festival’a katılarak geniş bir izleyici kitlesiyle buluştu.

  Kayalar “Moonlight Sonata ile hayatın evrensel değerlerini sıkıcı kareler halinde aktarmak yerine içine biraz korku ve heyecan katarak yansıttık. Katıldığımız festivaller ve aldığımız ödüller filmin başarısının en büyük kanıtı oldu” dedi.

  TÜRK OYUNCULARIN HOLLYWOOD ŞANSI VAR AMA ZOR/images/100/0x0/55ea8790f018fbb8f885f374

  Türk oyuncuların farklı karakter ve duyguları yansıtmaktaki başarılarının Hollywood’daki en büyük silahları olacağını belirten Kayalar, bu avantaj dışında Amerikan filmlerinde rol almanın zorluklarından bashetti. Kayalar, “ABD’li yapımcılar kendi kültürlerine yakın kişilikleri ve aksansız İngilizce’ye sahip oyuncuları tercih ediyorlar. Rekabet çok fazla olduğu için fiziğinizin de, egzotik ve dünyanın farklı yerinden gelen birçok oyuncuyla yarışacak farklılıkta olması gerekiyor. En önemlisi ise iyi bir ajansla çalışmak. Özellikleriniz ne olursa olsun Hollywood’da iyi bir ajansla çalışmazsanız önemli bir yapımda rol almanız imkansız” dedi.

  TÜRK AKTÖRLERİ TANIMAYA ÇALIŞIYORUM

  ABD’den Marmaris’e uzanan tekne yolcuğunu konu alan ikinci uzun metrajlı filmi “Blue Voyage” ın oyuncu seçmeleri üzerinde çalışan Kayalar,çoğunluğu Amerikan oyunculardan olucak filmin başrolünü ise bir Türk aktöre vermek istediğini ve bu amaçla Türkiye’deki yeni nesil aktörler hakkında araştırma yaptığını belirtti. Kayalar, “Blue Voyage için hem ABD’li hemde Türk’lerden oluşan bir çalışma grubu kuruyorum. Başrolü ve bazı yardımcı rolleri Türk aktörlere vermek için Türkiye’deki sanatçıları değerlendiriyorum. Yeni nesilden beğendiğim yetenekler var. Ama kararımı henüz vermiş değilim” dedi.

  ABD’li oyuncuların yanında, eski Romanya güzeli İrena Hoffman‘ın da oyuncu kadrosunda yer aldığı “Moonlight Sonata" yaz sezonunda Türkiye’de beyazperdeyle buluşacak.

  DÜNYA ONU NOBEL ÖDÜL TÖRENİNDE TANIDI

  ODTÜ Kimya bölümü mezunu olan Çelik Kayalar, 1972 yılında TÜBİTAK ve FULLBRIGHT bursu ile ABD’nin en prestijli okullarından UCLA’de doktora çalışmasını yapmaya başladı. Ünlü bilim adamı Prof.Paul Boyer’in akademik grubunda çalışan üç kişiden biri olan Çelik Kayalar, üzerinde çalıştıkları projenin 1997’de Nobel kazanmasının ardından Stockholm’deki törene çağırılarak Nobel kazandıran takımın üyesi olarak bilim dünyasına tanıtıldı. Gelen teklifler üzerine MIT (Massachusetts Infromation Technology) ve University of California Berkley’de hocalık yapan Kayalar biyokimya alanındaki özel şirketlere danışmanlık yapmaya devam etti.(

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı