Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Helvacı Polat'a rest çekti

Galatasaray 2. Başkanı, “Olağanüstü genel kurula gitmekten başka çaremiz yok” dedi. Taner Aşkın, Mehmet Helvacı’ya, “Neden hep sorun çıkarıyorsun” diyerek çıkıştı. Bazı muhalifler, yönetimi ‘mali kongrede ibra etmeme’ silahıyla devirme kararı aldı.

Ali Naci KÜÇÜK
SON GÜNCELLEME

GALATASARAY Yönetim Kurulu bir kez daha paramparça oldu ve kulüp hızla olağanüstü kongre sürecine girdi... Daha önce ikinci başkan Mehmet Helvacı’nın ‘Şirketlerin birleşmesi benim eserim’ şeklindeki açıklamasının ardından “Helvacı yandaşları” ve “Polat yandaşları” diye 2’ye bölünen yönetim, dün 3 parça oldu.

Galatasaray camiasının adeta bir gerilim filmi tadında izlediği olaylar şöyle gelişti:

Yola devam edemeyiz

Dün sabah saatlerinde sarı kırmızılı camianın önemli isimleriyle bir araya gelen kulüp ikinci başkanı Mehmet Helvacı, “Başkan Adnan Polat’a bu akşamki yönetim kurulu toplantısında en kısa sürede olağanüstü kongreye gitmemiz gerektiğini söyleyeceğim. Artık bu şartlarda yola devam edemeyiz” dedi.

Camia kongre bekliyor

Galatasaray Yönetim Kurulu, daha önceden planlandığı üzere saat 17.00’de Türk Telekom Arena Stadı’nda toplandı. Helvacı, hemen toplantıda söz alarak, “Değerli arkadaşlar, bugüne dek iyi işler yapmış olabiliriz. Ancak artık tablo içinden çıkılmaz bir hal aldı. Olağanüstü genel kurula gitmeliyiz. Camia bu kararı almamızı bekliyor” dedi.

Niye hep sen sorun çıkarıyorsun

Mehmet Helvacı’ya en sert tepki, yönetimin en tecrübeli ismi Taner Aşkın’dan geldi:

“Bak, senin yaşın kadar benim Galatasaray Kulübü’ne üyeliğim var. 70 yaşındayım. Artık Allah’a bir can borcum var. Neden hep sen sorun çıkartıyorsun? Madem böyle düşünüyordun, 8 ay önce Adnan Polat yönetimine niye girdin?”

Hepinizin fikrini alacağım

Taner Aşkın’ın bu çıkışı, toplantıdaki gerilimi doruk noktasına ulaştırırken, başkan Adnan Polat her zamanki ılıman tavrıyla araya girip, Helvacı’ya şunları söyledi:

“Arkadaşlar, önümüzdeki hafta hepinizle tek tek görüşüp, fikirlerinizi alacağım. Ondan sonra da yol haritamızı belirleyip bazı tasarruflarda bulunacağım.”

Başkan 24 saat süre istedi

Yaklaşık 2 saat süren toplantının ardından Mehmet Helvacı, televizyon kanallarına, “Başkan Adnan Polat’tan bazı taleplerde bulundum. Genel kurula gitmenin şart olduğunu belirttim. 24 saat düşünmesi gerektiğini söyledi. 24 saat sonra bu karara göre ben de bir açıklama yapacağım” dedi.

Kongreye zorluyor

Bu sözler, başkan Adnan Polat ve diğer yöneticileri sinirlendirdi, çünkü Polat, “24 saat düşünme süresi istiyorum” diye bir şey söylememişti. Yöneticiler, Helvacı’nın, başkan Polat’ı olağanüstü kongreye zorlama adına böyle bir girişimde bulunduğunu ifade ettiler.

Papermoon’da toplandılar

Helvacı’nın açıklamalarının ardından, Polat ve yanındaki 6 yönetici (Ali Haşhaş, Murat Yalçındağ, Yiğit Şardan, Emir Sarıgül, Taner Aşkın, İbrahim Çağlar), Papermoon’a gidip durum değerlendirmesi yaptı. Burada, Helvacı ile onun destekçisi olan Doğan Yalçınkaya ve Vedat Eşkinat ile yola devam etmeme fikri ağırlık kazandı.

İstifa etseler de devrilmeyecek

Helvacı, Yalçınkaya ve Eşkinat istifa etseler dahi Galatasaray Yönetim Kurulu devrilmeyecek, çünkü kulüp tüzüğüne göre yönetim 7 kişinin altına düşmediği sürece görevine devam edebiliyor. Adnan Polat’ın da kulübü olağanüstü kongreye götürmek gibi bir düşüncesinin şu an için olmadığı belirtiliyor.

Polat basın toplantısı yapacak

Tüm bu gelişmelerin ardından, başkan Polat’ın bugün bir basın toplantısı yapacağı açıklandı.

G.Saray yönetimi 3’e bölündü

Mehmet Helvacı’yı destekleyenler: Doğan Yalçınkaya, Vedat Eşkinat.

Şu an Adnan Polat’ı destekleyenler: Yiğit Şardan, Ali Haşhaş, Taner Aşkın,  İbrahim Çağlar, Emir Sarıgül, Murat Yalçındağ, Işın Çelebi.
Tarafsızlar:Hakan Üstünberk,  Yalçın Orhon.

Polat’a karşı ‘ibra’silahını kullanacaklar

GALATASARAY Yönetim Kurulu, bugün ya da yarın olağanüstü kongre kararı almazsa, 27 Mart’ta yapılacak Olağan Mali Genel Kurul Adnan Polat ve ekibinin kaderinde belirleyici olacak. Tüzük gereği, sarı kırmızılı kulübün olağanüstü genel kurul kararı alınması için 1824 üyenin imzasına ihtiyaç var. Mevcut durumda bu sayıya ulaşmaları imkansız olan muhalifler ‘mali kongrede yönetimi ibra etmeyerek’ Polat’ı devirmeye çalışacak. İbra etmeyenler, ibra edenlerden fazla olursa Galatasaray Kulübü Tüzüğü’ndeki 87. maddenin 22. fıkrası gereği, 30 gün içinde olağanüstü kongreye gidilecek. Bu arada muhaliflerin olağanüstü kongre için bin civarında imza topladığı ileri sürüldü.

Haşhaş, Papermoon’dan “Provokasyon var” dedi

Adnan Polat ve 5 yönetici ile birlikte Papermoon’a giden Ali Haşhaş, “Provokasyon var. Herkesten sakinlik ve sessizlik rica ediyorum” dedi.

GALATASARAY Yönetim Kurulu’nda başkan Adnan Polat’ın en büyük destekçilerinden biri olan Ali Haşhaş, 2. başkan Mehmet Helvacı’nın “Olağanüstü genel kurula gidelim” önerisine kesinlikle olumlu yaklaşmadıklarını söyledi. Kulüple ilgili bir işi nedeniyle yönetim kurulu toplantısına katılmayan Haşhaş, Polat ve onu destekleyen 5 yönetici ile Papermoon’da bir araya geldi.
Buradan telefonla NTV Spor’a bağlanan Haşhaş, 2. başkan Mehmet Helvacı’nın “olağanüstü genel kurula gidelim” önerisine olumlu yaklaşmadığını belirterek, “Biz çok iyi işler yaptık. Galatasaraylıların tam keyif alacağı, tam ekonomisinin büyüyeceği zamanda böyle şeylerin olmasını anlamıyorum, provokasyon var. Galatasaray ekonomik olarak dünya seviyesine gelmekteydi. Herkesten sakinlik, sessizlik rica ediyorum” dedi.

Başkanlık için ilk aday CEMAL ÖZGÖRKEY

GALATASARAY’da geçen yılın kasım ayında yönetim kurulundan istifa eden Cemal Özgörkey, yapılacak bir olağan ya da olağanüstü seçim sürecinde aday olacağını duyurdu. Dün bir yazılı açıklama yapan Özgörkey, “Önümüzdeki ilk olağan ya da olağanüstü seçim sürecinde G.Saray Kulübü Yönetim bayrağını devralmaya hazırım” dedi. Özgörkey, “Kameralarla suçlu arayanlar, Galatasaraylılardan önce suçu kendilerinde aramalıdırlar.”


Bunları da Beğenebilirsiniz