Helva sevenlere güzel haber

Hürriyet Haber
02.01.2015 - 12:12 | Son Güncelleme:

Susamda gümrük vergisi oranlarının düşürülmesi helva fiyatlarına da yansıyacak. Helvacılar fiyatları düşüreceklerini açıkladı.

İthal susamda vergi indirimi tatlı üreticileri tarafından memnuniyetle karşılandı. Susam Tahin Helva ve Reçel İmalatçıları Derneği (SUTHER) Başkanı Necati Göksu, verginin yüzde 23,4’ten yüzde 10’a çekilmesini olumlu buldu ve ”Sektör olarak vergi indirimine ürün satış fiyatlarında indirime giderek anında cevap vereceğiz. Helva ve tahin ürünleri bakımından sektörümüz satışlarının yüzde 65'ini Ekim-Nisan döneminde yapmakta. Bu anlamda hem tüketiciler hem üretici firmalar vergi indirimi ile nefes alacak.” dedi.

İLK ÜÇTEN BİRİYİZ

Göksu, Türkiye’nin senede 150 bin ton susam tükettiğini, ithalatçı ilk üç ülkeden biri olduğunu bildirdi. Yerli susamın sektörün talebinin yüzde 5’ini karşıladığını, anlatan Göksu, şunları ifade etti: ”Türkiye’de üretilen susamın sektörün talebine yetişememesi nedeniyle imalatçı firmalar ithalata yöneldi. Devletin milli değerlerimizi korumak için susam ekim alanlarını genişletmesi ve çiftçilere bir takım teşvikler uygulaması gerek. Susam 50’yi aşkın gıda ve tatlıda kullanıldığı için gıda sektörü için kritik bir ürün.”

Helva sevenlere güzel haber SİMİTÇİLERİ TATLICILARI SEVİNDİREN KARAR

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı