Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Helikopterin saati 1000 Euro’ya indi, uçuş kirası 50 milyon Euro’yu buldu

ULUSLARARASI firmaların da devreye girmesiyle işlemlerin internet ve akıllı telefonlardan birkaç dakika içinde gerçekleştirilmeye başlaması, uçaklarda saatlik kira bedellerinin 2 bin Euro’ya, helikopterde de 1000 Euro’ya gerilemesini sağladı. Pazar hacmi 50 milyon Euro’ya ulaştı.

SAYILARI 20’yi bulan uçak ve helikopter kiralama şirketlerinin, yıllık hacmi 50 milyon Euro’ya ulaşan pazarda yetersiz kalmaları, yurtdışı merkezli firmaların gözünü Türkiye’ye çevirmesini sağladı. Bunda da uluslararası firmaların devreye girmesiyle birlikte faaliyet gösteren kuruluşların internet ve akıllı cep telefonları üzerinden kiralama işlemlerini bir kaç dakikada gerçekleştirmesi etkili oldu. Sektörde yaşanan tüm bu gelişmeler, saati bin Euro’dan helikopter, 2 bin Euro’dan başlayan fiyatlarla da uçakların kiralanabilmesinin kapısını da araladı.
60 özel jet, 56 helikopter
Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün verilerine göre, Türkiye’de kiraya verilen 60 adet jet uçağından 40’ı, 56 helikopterden de 46’sı aynı anda uçabiliyor. Uçak ve helikopter kiralama alanında faaliyet gösteren firmalar arasında da Merkür, Air Partner, ACS, Turkey Aviation, Chapman Freeborn Çağdaş Air, Jet Partner, Boyut Airlines, Betaz, Doruk, AFD gibi hava yolu firmaları ön plana çıkıyor. Yeni alınacak jet uçakları ile helikopterlerin havayolu şirketlerinin filolarına katılmasıyla birlikte sektörün 2020 yılına kadar çok hızlı büyüme göstermesi bekleniyor.
Kira farkı 10 kat
Arkadaşımız Cansu Mansur’un yaptığı araştırmaya göre, uçak ve helikopterlerin yanı sıra havalanlarında kişiye özel VIP hizmetlerinin verilmesini de sağlayan bu kuruluşların en önemli müşteri kitlesini, özellikle işadamları ve üst düzey şirket yöneticileri ile parti ve hükümet temsilcileri oluşturuyor. Tüm hava araçlarında kira bedelleri saat ücreti üzerinden hesaplanıyor. Bunda da, uçak ve helekopterin cinsi, kapasitesi ve diğer tüm özellikleri etkili oluyor. Tüm bunların sonucunda aynı mesafe için talep edilen kira bedelleri uçaktan uçağa, helikopterden helikoptere değişerek, 10 kata kadar ulaşabiliyor.
Ankara-İstanbul 4.4 bin Euro
Böyle olunca da, 8 kişilik bir uçakla istanbul’dan sabah Ankara’ya gidip, akşam dönmenin bedeli Cessna Caravan 208 tipi uçakla 4 bin 438 Euro olurken, bu bedel Challenger 300 tipi uçakta 5 bin 800 Euro’ya, Falcon 7X’de 8 bin 232 Euro’ya, Gulfstream G-450’de 15 bin 422 Euro’ya, Avro RJ70 Vip tipi uçakta da 25 bin 800 Euro’ya ulaşıyor. Bu bedel, Falcon 50 EX tipi ultra lüks uçakta ise 47 bin 730 Euro’ya kadar çıkıyor.
İstanbul-Bursa 1000 Euro
Yurtiçi kısa mesafeli uçuşlarda daha çok helikopter kiralamaları öne çıkıyor. Helikopterle 40 dakika süren İstanbul-Bursa arasında gidiş dönüş 5 kişilik helikopter kiralamalarında saat ücreti 1000 Euro’dan başlayıp, 4 bin Euro’ya kadar ulaşıyor. Ayrıca, İstanbul üzerinde kişi başı cazip fiyatlarla helikopter turları da düzenleniyor. Boğaz, tarihi yarımada ve Haliç’i de kapsayan havadan seyir imkanı sağlanıyor.

Kiralama işi ‘cep’e de girdi

DÜNYANIN önde gelen uçak kiralama kuruluşlarından Chapman Freeborn, 2006 yılında bu yana Türk müşterilerine verdiği hizmeti akıllı cep telefonlarına da kaydırdı. Türkiye’nin yanı sıra, 22 ülkede 33 merkezde faaliyetlerini sürdüren firmanın bu hizmetinden yararlanarak uçak kiralamak isteyenlerin, Private Jet adlı uygulamayı cep telefonlarına indirmeleri gerekiyor. Bu uygulama sayesinde, onlarca seçenek arasından bir kaç dakika içinde kiralama işlemi tamamlanıyor.

Yolcu uçağının saati 5 bin Euro

İSTANBUL-Antalya gidiş dönüş olarak gerçkleştirildiğinde, Challenger 300’de 7 bin 321 Euro, Hawker 800 XP’de 7  bin 847 Euro, Falcon 7X’de 11 bin 267 Euro, Gulfstream G- 450’de 17 bin 223 Euro, Avro RJ-70 Vip uçağında 28 bin 541, Falcon 50-EX’de ise 49 bin 557 Euro oluyor. 180 kişilik yolcu uçaklarında ise kiralama bedeli saat başına 5 bin Euro ile 10 bin Euro arasında değişiyor. Bu tip kiralamalar, genellikle açılış, bayi toplantısı,
konferans, tanıtım gibi etkinliklerde tercih ediliyor.

Havalimanında VIP hizmet var

UÇAK ve helikopter kiralama firmalarının verdiği VİP hizmeti sadece hava taşıtlarıyla sınırlı kalmıyor, havalimanlarını da kapsıyor. Müşteriler, havalimanı girişinden itibaren hostesler eşliğinde özel salonlarda ağırlanıp, pasaport kontrolunden geçmeleri, helikopter ve uçağa kadar özel araçlarla ulaşmaları sağlanıyor. İstenmesi halinde yolcuların helikopter ile şehir merkezine transferi de gerçekleştiriliyor.

X