Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Helikopter kazası için özel savcı ve mahkeme talebi

  Lütfi YIKAN / KAHRAMANMARAŞ, (DHA)
  16 Şubat 2011 - 17:11Son Güncelleme : 16 Şubat 2011 - 17:11

  BÜYÜK Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Yalçın Topçu ile Muhsin Yazıcıoğlu’nun eşi Gülefer Yazıcıoğlu ve ailesi, Kahramanmaraş Cumhuriyet Başsavcılığı’na başvurarak, kazayla ilgili özel yetkili savcı ve özel yetkili mahkeme talep etti.

  Yalçın Topçu, Muhsin Yazıcıoğlu’nun eşi Gülefer, ağabeyi Yusuf ve kızı Firuze Yazıcıoğlu bugün Kahramanmaraş’a geldi. Saat 14.00 sıralarında Kahramanmaraş Adliyesi’ne geçen Topçu ve beraberindekiler, müracaat savcısına, Muhsin Yazıcıoğlu ve beraberindeki 5 kişinin yaşamını yitirdiği kazanın, özel yetkili savcı tarafından soruşturulması istemini içeren dilekçe verdi. Gülefer Yazıcıoğlu müracaat savcılığına, Devlet Denetleme Kurulu (DDK) raporunda hatası, ihmali, kusuru ve kastı olan kişi, kurum ve kuruluşlar hakkında suç duyurusunda bulundu. Ayrıca parti adına verilen bir başka dilekçeyle de, açılacak davalarda BBP’nin müdahil olarak kabul edilmesi istendi.

  ALPERENLER GÖSTERİ YAPTI

  Yalçın Topçu ve beraberindekiler içerideyken, adliyenin önünde partili ve Alperen Ocakları’ndaki gençlerden oluşan yaklaşık bin kişi toplandı. Kalabalık Muhsin Yazıcıoğlu lehine sloganlar attı. Gençler daha sonra adliye binasına Muhsin Yazıcıoğlu’nun posterini astı. Polisin uyarısı üzerine poster indirilirken, gençlerden Tolga Aral ve Ekrem Dörtbudak kısa süreli gözaltına alındı.

  DEVLETİN İTİBARINI KURTARACAĞIZ

  Adliye çıkışınca basın açıklaması yapan Yalçın Topçu, Kahramanmaraş Cumhuriyet Başsavcılığı’na, gelinen sürecin bundan sonraki takibiyle ilgili istekte bulunduklarını belirterek şunları söyledi:

  "Çünkü gelinen bu noktada milletin vicdanındaki ’Muhsin Yazıcıoğlu öldürüldü’ kanaati ile devletin en yüksek kurumlarının inceleme ve araştırmaları sonunda ortaya koyduğu raporlar örtüştü. İşte bu noktada adli soruşturmanın raporlarda yazılan nedenlerden ötürü yetkili mahkeme ve savcı ile takibini istedik. İdari soruşturmayı da inşallah Sayın Başbakan’dan bizzat resmi olarak yazıyla talep edeceğiz. İçeriden dışarıdan, hatta devletin yönetim erkinde bulunanlar ne kadar bizi kaşımaya, ajite etmeye çalışsa da, Muhsin Yazıcıoğlu’nun ailesi ve onun arkadaşları, ona yakışır şekilde hukuk içinde kalarak bu meseleyi takip edeceğiz. İnşallah bu neticede devletin Keş Dağları’nda kalan itibarını kurtaracağız, millet vicdanında oluşan ezberi de bozacağız. Zaten izlenen yol Türkiye Cumhuriyeti tarihinde bir ilktir ve referanstır. İnşallah neticesi bu ve benzer olaylarda referans olacak ve millet vicdanındaki ezber bozulacak. Yargıya güveniyoruz. İnşallah bu isteğimiz yerine geldiğinde, sanıyorum ki ’Türkiye’de karanlıkta bir şey kalmasın’ fikrini biz başlatmış olacağız."

  Bu arada Adana’dan gelen işitme engelli kadınlar da Gülefer Yazıcıoğlu’na sevgi gösterisinde bulundu.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı