Ege Haberleri

EGE

  Helal ortaklık

  Burcu TANER, (DHA)
  30.01.2011 - 00:00 | Son Güncelleme: 29.01.2011 - 20:07

  Helal gıda konusunda standart belirleme ve fuar düzenleme öncüsü olan Malezya, Türkiye’de de işbirliği yapabileceği firmalar arıyor. Bu amaçla Nisan’da yapılacak Helal Zirvesi’ne davet geldi.

  YAKLAŞIK beş yıldır Malezya Uluslararası Ticaret ve Endüstri Bakanlığı bünyesinde çalışma yürüten Helal Endüstrisi Kalkınma Kurumu, Türkiye’deki firmalara işbirliği çağrısında bulundu. Dış Ticaret Müsteşarlığı’nın ihracatçı birliklerine gönderdiği duyuruda, Türkiye - Malezya Serbest Ticaret Anlaşması 3’ncü tur müzakerelerinde Malezyalı yetkililerin özellikle helal gıda, helal içerikli kozmetik ürünler, helal bileşenli tıbbi ürünler alanında Türkiye ile ortak çalışma yapmak istedikleri belirtildi. Ayrıca 6-7 Nisan’da Malezya’da yapılacak ‘Helal Zirvesi’ne Türk firmalarının da davetli olduğu bildirildi. Ayrıca Malezya Helal Endüstrisi Kalkınma Kurumu’nun DTM’ye gönderdiği işbirliği tekliflerinde KOBİ’lere yönelik eğitim programları, danışmanlık hizmetleri, yayınlar, Helal Endüstrisi’ne ilişkin ağ sayfası, bilişim ve tüketici iletişim merkezlerine odaklanıldığı belirtildi.
  Büyüyen Pazar
  EGE Bölgesi Sanayi Odası Başkanı Ender Yorgancılar, dünya ölçeğinde giderek büyüyen pazardan Türkiye’nin de pay alabilmesi için öncelikle helal gıda standartlarını bilmesi ve buna göre üretim yapması gerektiğini kaydetti. Yorgancılar, İslam dünyasının talep ettiği gıda ürünlerinin dini kurallara uygun şekilde kesilmesi, işlenmesi ve paketlenmesinin şart olduğunu da hatırlattı.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı