"Nedim Bubik" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Nedim Bubik" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Nedim Bubik

Helal olsun

Bornova Anadolu Lisesi (BAL) mezunlarının öncülügünde oluşturulan ‘Kemal Gürüz Tutuksuz Yargılansın Platformu’ dün Kordon Otel’de toplandı. Ben de oradaydım. İlgi büyüktü. BAL mezunları Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer, Bornova Belediye Başkanı Kamil Okyay Sındır ile Karaburun Belediye Başkanı Serdar Yasa da geldi.
BAL, Rumeli Balkan Göçmenler Federasyonu Derneği, İzmir Türk Koleji Mezunları Derneği, Altay Kulübü, İzmir’i Sevenler Platformu, ODTÜ Ege Mezunları Derneği, İzmir 68’liler Platformu, Ulusal Eğitim Derneği, Egei Kültür Platformu, Çocukları Kadınları Koruma Derneği de, ‘Kemal Gürüz Tutuksuz Yargılansın’ diyor. Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu da temsilci göndermişti toplantıya. Çok kısa sürede kampanyada 2 bin imza toplanmış.

Helal olsun

 
İzmir bir çocuğu için belki ilk kez buluştu
Ayşen Tekşen açtı toplantıyı. “İzmir belki ilk kez bir çocuğu için biraraya geliyor” dedi, ve ekledi: “Kemal Gürüz başta olmak üzere, benzer herkesin tutuksuz yargılanmasını istiyoruz.”
İzmir’i Sevenler Platformu Başkanı Sancar Maruflu’nun konuşması Tekşen’i destekliyordu. Gürüz için oluşan platformu ve dünkü toplantıyı öğrenen 9’ncu Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel bir mesaj göndermiş Maruflu’ya. “Helal olsun İzmir’e, helal olsun İzmirlilere” demiş. Dayanışmayı böyle övmüş. Maruflu, Prof. Dr. Kemal Gürüz’ün bugüne değin 6 EXPO etkinliğine bildiri sunduğunu belirterek, “Şimdi EXPO’ya adayız. Bu adam içeride” dedi.
Toplantıda ODTÜ’lü arkadaşları, Sincan Cezaevi’ndeki Gürüz’ün tutukluluğu kendisine yediremediğini vurguladı, “Ona mutlaka moral gerek” dedi. Onlar da İzmir dayanışmasını örnek gösterdi.

Sesleniş yalnız ağabeyimize değil
Aile adına konuşan Prof. Dr. Yüksel Gürüz de önemli bir vurguda bulundu, “Bu seslenişimiz sadece ağabeyimizle sınırlı değil. Benzer durumdaki herkesi kapsıyor, onların da tutuksuz yargılanmasını istiyoruz” dedi.

Alkışlarla moral dolusu selamlar
Toplantının sonunda turizmci Erdoğan Tözge’nin önerisiyle Prof. Dr. Kemal Gürüz’e, Pasaport’tan, Kordon Otel’den selam gönderildi. Herkes Gürüz’ü ayakta alkışladı, “Bu alkışlar ona iletilsin, moral olsun” dileğinde bulundu.

Benzer durumdaki herkes tutuksuz yargılanmalıdır
Toplantıya katılanların ortak görüşü, yukarıda da vurguladım, şöyle:
‘Kemal Gürüz Tutuksuz Yargılansın Platformu’ BAL’lıların öncülüğündeki bir Egeli dayanışması örneğidir. Kemal Gürüz suçlu mudur, değil midir, buna yargı karar verir. Platformun vurgusu, tutuksuz yargılamadır. Ve defalarca yineliyoruz, ortak dilek benzer durumdaki herkesin tutuksuz yargılanmasıdır.

BAŞIN SAĞOLSUN
Kordon Otel’in sahibi Timur Gönülşen’in acısı büyük. Toplantıya otelini açan Timur, babası Atıf Gönülşen’i yitirdi. Başsağlığı ve sabır diliyorum.

AFİŞ ALTI

Unut beni Güniz
Prof. Dr. Kemal Gürüz’ün mahkemenin tutuklama kararından sonra eşine, “Unut beni Güniz” diye seslenmesi, herkesin içinde çığlık bıraktı. Dünkü toplantıda da Güniz-Kemal Gürüz’ün yukarıdaki afişi vardı. Kemal Abi, “Ben hep buradaydım, buradayım” diyor. Ben de Kemal Abi’nin bir an önce Güniz’ine kavuşmasını diliyorum.

X