Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Helal olsun

KENDİ sahasında iki maç yenilen Trabzonspor, bu Sivasspor’u yenseydi yazık olurdu. Futbolda olur her şey ama Sivas ve Trabzon takımlarına şöyle bir baktığınızda, daha fazla ayakta kalan, daha fazla koşan, ikili mücadelelerde daha güçlü olan, hücuma daha fazla adamla gelen, defansa daha çabuk dönen takım Sivasspor.

Bunları yapan Sivasspor, üç gün önce F.Bahçe ile bir de kupa maçı oynadı. Yani Trabzonspor’un hiçbir bahanesi yok. Sivasspor dün çıktı, çatır çatır oynayarak Trabzonspor’u net bir biçimde yendi. Trabzon ne yaptı? Hiçbir şey. Pozisyonu bile yok. Bir tane Umut’la girdiği pozisyon var, onda da Sivas defansı "ofsayt" diye durakladı. Bu tip maçlarda teknik-taktik bir yere kadar olur. Çünkü sezon başından bu yana nasıl bir emek vermişseniz böyle maçlarda onun karşılığını alırsınız. Şimdi bu Sivas’ın Gaziantep deplasmanı var. Sivas seyircisi Gaziantep’e akın etmeli, takımlarını desteklemeli. Bu Sivas oradan da galibiyetle dönerse, şampiyonlukta matematiksel olmasa bile psikolojik olarak işi bitirir. Çünkü son maç G.Saray’la. Ama oraya gelene kadar Beşiktaş-F.Bahçe ve Beşiktaş-G.Saray maçları var. Yani işin rengi değişecek.

Makine düzeninde

Daha şampiyon olmadılar ama bu Sivas’a "helal olsun" demek lazım. Harcanan para, doğru transferler, verilen emekler ve ortaya çıkan takım. Hiç kimsenin bir şey söyleyecek hali yok. Bu takım şu an Türkiye Süper Ligi’nin en az gol yiyen takımı. Neden? Çünkü rakip sahada topu kaptırdıklarında Mehmet Yıldız’la başlayan defans anlayışları var.

Takıma sonradan giren her futbolcu da makine nizamında düzeni bozmadan tıkır tıkır oynuyor. Sistem devam ediyor.

Trabzonspor için bu netice normal. Çünkü kendi sahasında iki maç kaybeden bir takımın şampiyon olması çok zor. Ama dünkü bu neticeden sonra ligi ilk üçte bitirirler mi? Bu, içerideki havaya bağlı. Bence zor gözüküyor. Çünkü Trabzon’da yaşayan, Trabzonlu’yum diyen ama Trabzonspor’un altını oyanlar ilk üç şansını bu takıma vermeyeceklerdir.

Cüneyt Çakır fazla karta girmeden maçı yönetti. Zaten Trabzonlu oyuncuların ikili mücadelelerdeki anormal yumuşaklığı da Çakır’ın sarı kart göstermesini engelledi.
X

YAZARIN DİĞER YAZILARI