İZMİR HABERLERİ

Hekimoğlu Operası ilk kez İzmir'de

DHA
16.03.2017 - 09:23Son Güncelleme :
DHA

TOLGA Taviş'in bestelediği Hekimoğlu operası İzmir prömiyeri ile Elhamra sahnesinde sanatseverlerle buluştu.

Ulusal opera repertuvarında önemli bir yeri olan ve Osmanlı İmparatorluğu döneminde Karadeniz Bölgesi'nde yaşanan bir eşkıya öyküsünün anlatıldığı iki perdelik Hekimoğlu operası ilgi ve beğeniyle izlendi. Librettosu Bertan Rona tarafından yazılan, orkestra şefliğini eserin bestecisi Tolga Taviş ile Tulio Gagliardo'nun dönüşümlü olarak üstlendiği eseri Figen Ayhan Karakelle sahneye koyarken, Çağda Çitkaya dekor tasarımını, Gizem Betil kostüm tasarımını, Müfit Özbek ise ışık tasarımını üstlendi, koroyu ise Ahmet Kahyaoğlu hazırladı.

Oben Bostancı, Bilal Doğan, Serkan Taylan, Sevinç Demirağ, Filiz Güneş, Derya Gürlük, Doğukan Özkan, Teyfik Rodos, Nurgün Baburhan, Başak Karataş, Evrim Özülgen, Nejat Beğde, Eray Kocatürk, Murat Duyan, Cihan Özmen, Mehmet Alp Özkazanç, Kaner Sümer, Sühan Arslan ve Gökhan Varkan'ın solist olarak görev aldığı Hekimoğlu'nun öyküsü bir Karadeniz köyünde geçiyor. Küçük yaşta babası öldürülmüş olan Hekimoğlu İbrahim, Sefer Ağa'nın koruması altında büyüdü. Hekimoğlu küçükken fark etmese de köydeki dedikodularda; Hekimoğlu İbrahim'in babasının Sefer Ağa tarafından öldürtüldüğü dilden dile dolaşmaktadır. İbrahim büyüyünce bu dedikodulardan rahatsız olmasına rağmen, Sefer Ağa'nın kızı Narin'le olan gönül bağı nedeniyle rahatsızlığını gizlemeyi yeğler. Hekimoğlu operası, İzmir Devlet Opera ve Balesi tarafından 14, 16,18 Mart 4, 6, 20, 22 Nisan tarihlerinde İzmirli sanatseverlerin beğenisine sunulmaya devam edecek.

Mehmet KURT / İZMİR, (DHA)

01-14) Temsilden görüntüler

15)Zeynel- Ayşen Bakıcı

16)Selin Çelen, Bertan- Nergiz Rona

17)Ebru Önoğlu, Mehmet Çelik, Rüzgar Adıgüzel

18)İpek- Haldun Özörten

19)Gülşah Topçuoğlu, Gülizar Bulut

20)Dilek- Tevfik Rodos

21)Beril- M. Can El

22)Mine Daloğlu, Derya Gürlük, Suna Koç, Nurgün Babürhan

23)Eren Kocatürk, Murat Duyan

24)Sevinç Demirağ, Figen Ayhan Karakelle, Bilal Doğan, Ezgi Karakaya, Filiz Güneş

25)Aşkın Metiner, Gökhan Deliorman, İlkyaz, Özer Mumcu

26)Çınar, Mimoza Özçıl

27)Melis, Nazan Asal

28)Aydın Uştuk, Gamze- Ercan Demir, Bülent Gürlük, Yeşim Tağıl

29)Nurgöğmen Arslan, Ayten Baysal, Bekin Baytekin, Aysun Ur, Serenad Sayın

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

İzmir haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının İzmir ilinden Hekimoğlu Operası ilk kez İzmir'de hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 16 Mart 2017 tarihinde saat 09 23’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Hekimoğlu Operası ilk kez İzmir'de haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı