"Yalçın Bayer" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Yalçın Bayer" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Yalçın Bayer

Hekimler ve öğretim üyeleri ne istiyor (2)

GAZİ Üniversitesi Tıp Fakültesi öğretim üyesi Prof.Dr. Münci Yağcı’nın ‘sağlıkta performans’ ile ilgili görüşlerine devam ediyoruz.

“Sağlık sektörü dışında aslında her alanda iyi tasarlanmış ve nesnel uygulanan bir ‘performans sistemi’nin ülkemiz açısından yararlı olacağı aşikardır. İşin trajikomik yanı tüm olumsuzluklara karşın ülkenin en özverilili çalışan işgücünü barındıran sağlık sektörü performans sistemi için ilk (muhtemelen de son) uygulanma alanı olarak seçilmiştir.
Hekimler ve öğretim üyeleri emeklerine saygı; insanca yaşayabilecekleri bir ücret istiyorlar.
Hekim ve öğretim üyelerinin maaşları konusunda yanıltıcı beyanlardan kaçınılmasını istiyorlar. Hekim ve öğretim üyelerinin yaklaşık maaşları 2000-3500, emekli maaşları ise 1300-3000 TL arasındadır. Performans katkısı maaş dışı gelirdir, garantisi yoktur, emekliliğe yansımaz. Başbakan ve Sağlık Bakanı’nın 10-15 bin TL maaş alacaklar beyanı tüm hekimlerin % 10’u için bile geçerli değildir.
Her meslekte olduğu gibi mesleğini kötüye kullananlar olabilir. Kötü örnekler için yasal sürecin işletilmesini istiyorlar. Bunu yapacak her türlü imkana sahip olmalarına karşın gereğini yapmayan, tüm hekimleri zan altında bırakmayı marifet sayanların şikayeti bırakıp, görevlerini yapmalarını ve hekimleri hedef göstermekten vazgeçmelerini istiyorlar.
Bilgiye ve emeğe bu düşmanlık neden? Neden hekimlerden fazla maaş alan diğer meslek gruplarını eleştirmiyor hatta ağızlarına bile almıyorlar? Bulgura kömüre muhtaç olmadıkları ve biat etmedikleri için olmasın.
HEKİMLER VE ÖĞRETİM ÜYELERİ NEYİ İSTEMİYOR?
Performans sisteminin bu haliyle sağlık hizmetlerinde uygulanmasını, hastaların ve hekimlerin bu yanlışın bedelini ödemesini istemiyorlar.
Emeklerinin karşılığını almak için uğraşırken kamuoyunda sürekli tartışılmak, yargısız infaz edilmek, siyaset malzemesi olarak kullanılmak, hastayla karşı karşıya getirilmek istemiyorlar.
Maddi özgürlüğün fikir özgürlüğünün teminatı olduğunu, ülkenin buna ihtiyacı olduğunu biliyor ve bunu kaybetmek istemiyorlar.”

Kızılay gerçek bir ‘meydan’ olmalı

ÇANKAYA Belediyesi, Sakarya Caddesi’ndeki 15 katlı iki hizmet binasını (SSK) Nisan 2011 de yıkacakmış...
Gözümüz aydın... Çünkü bu yıkım kararı Kızılay’ımızın gerçek anlamda Meydana kavuşması ve buradaki tarihsel hiçbir özelliği bulunmayan diğer beton yığınlarından da kurtulmamıza bir fırsat verecektir.
Ankara denilince meydan olarak sadece hep onu anımsadığımız ve anılarımızla dolu ama yıllardır meydan olma özelliği ortadan kaldırılan Kızılay Meydanı’mıza kavuşma olanağı doğmuştur.
Gün meydanımıza, özgürlüğümüze sahip çıkma günüdür. Sadece meydan çevresi olarak kalan Güvenpark’ın 4 yönlü park simetriğini ortadan kaldıran başta Gökdelen ve Yeni Kızılay Binası’nın yıkılması. Kızılay Meydanımızı İzmir Caddesi, Sakarya Caddesi ve Karanfil Sokak ile kucaklaştırıp, Ankara’nın tüm tarihsel birikimlerinin de yaşatılacağı, kendimizi ve tarihimizi bulacağımız çağdaş anlamda özgür bir meydana kavuşmak için gücümüzü ve sorumluluğumuzu yerine getirmek günüdür.
Ve siz; bu meydanı her gün kullanan Ankara’nın saygın hemşerileri başta TBMM, Cumhurbaşkanı, Başbakan ve Büyük Şehir ile Çankaya Belediye yetkilileri... Demokratik Laik Cumhuriyetimizin simgesi Başkentimiz Ankara’ya diğer Başkentlerin sahip olduğu bu saygın olanağı sağlayınız... Bu aynı zamanda tarihsel birlik, kardeşlik ve beraberliğimizin onurlu bir anıtı olacaktır.
Tarih boyunca bu olanağı sağlayanlar gelecek kuşaklar tarafından hep saygı ve sevgiyle anılacaktır.
Haydi, hep beraber bu onuru yaşamaya ve yaşatmaya.
Av. Sedat VURAL

GÜNÜN SÖZÜ

“Günümüzde, dünyadaki temel sorun, aptalların kendilerinden son derece emin, akıllıların ise daima şüphe içinde olmalarıdır.”
 ?(Bertrand Russell)

KISA... KISA...

ODTÜ Mezunları Derneğinin düzenlediği ‘TOKİ Gerçeği’ konulu panel 19 Şubat Cumartesi 14.00’de Vişnelik Tesisi’nde yapılacak. Yöneten: Hilmi Yüncü. Panelistler: Mehmet Ali Kahraman, Yrd.Doç.Dr. Emel Akın, Ahmet Müfit Bayram, Bahattin Sarı.

X