Gündem Haberleri

  Hekim ve firma isimleri açıklanacak

  Hürriyet Haber
  04.12.2001 - 13:45 | Son Güncelleme:

  Ankara Tabip Odası Başkanı Ümit Erkol, şikayet edilmesi halinde, etik kurallara uymayan hekim ve firma adını açıklayacaklarını bildirdi. Erkol, 'İlaç yazan doktora Nataşalı promosyon' iddiasıyla ilgili olarak basın toplantısı düzenlendi.

   

  Henüz gerçekliği kanıtlanmamış bir iddianın, hekimler tarafından yaygın olarak başvurulan bir yöntem gibi lanse edilmesinden üzüntü ve utanç duyduklarını belirten Erkol, hekim-hasta ilişkisinin yıpratılmasının, toplum sağlığını olumsuz yönde etkileyeceğini söyledi.

  Erkol, Sağlık Bakanlığı ile İlaç Endüstrisi İşverenleri Sendikası`nın, etik dışı, onaylanmayan davranışların önlenmesi için mücadele ettiklerini, saptanan etik dışı davranışların cezalandırıldığını kaydederek, şöyle konuştu:

  "Tıp endüstrisi ile hekim ilişkisinin zaman zaman arzu edilmeyen örnekler doğurabilecek koşullarda gerçekleştiği doğrudur. Tabip odaları olarak görevimiz, doğru davranış örneklerini yaygınlaştırmak, koşulların düzeltilmesi için çaba harcamak, saptanan meslek ahlakına uygun olmayan örneklerle ilgili disiplin sürecini yürütmektir."

  Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Erkol, Ankara Tabip Odası olarak, şikayet edilmesi halinde, etik kurallara uymayan firma ve hekim adını açıklayacaklarını bildirdi.

  Erkol, ilaç sanayi ile hekim arasındaki bilimsel amaçlı ilişkinin kabul edildiğini, ancak ilaç firmalarının özel şartlarının kabul edilemez olduğunu söyledi. Ümit Erkol, sözlerini "Kongre adı altında turistik gezilerin düzenlenmesini, hekimlerin büyük çoğunluğu onaylamıyor. Konunun meslek odalarına yansıması durumunda ise cezalandırılır" diye tamamladı.

    

   

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı