Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Hekim hatalarına yakın takip

  Hürriyet Haber
  29 Aralık 2000 - 00:00Son Güncelleme : 29 Aralık 2000 - 00:01

  İstanbul Tabip Odası Yönetim Kurulu'nca 1982 yılından bugüne kadar hekimler hakkında yapılan şikayetlerle ilgili toplam bin 344 dosyayı sonuçlandırıldı. 60 doktor hakkında çeşitli sürelerde meslekten men, 47 hekime para, 85 doktora da uyarı cezaları verildi. İstanbul Tabip Odası Hekimlik Uygulamaları Bürosu'ndan alınan bilgiye göre, hatalı hekim uygulamaları konusunda çalışmalarını sürdüren İstanbul Tabip Odası Yönetim Kurulu, 1982 yılından bugüne kadar 1344 hekim hakkındaki dosya incelenerek sonuçlandırdı. Sonuçlandırılan dosyalar içinde 60 doktor hakkında 15 gün ile 6 ay arasında çeşitli sürelerde meslekten men cezası verildi. Ceza verilmesine neden olan konular arasında ilk sırayı 24 vaka ile tıbbi hata alıyor. Diğer konular ise şöyle:
 • Hekimliğe aykırı davranış (7)
 • Asgari ücret ihlali (5),
 • Reklam (5),
 • Gerçeğe aykırı rapor (3),
 • Birden fazla muayenehane açmak (3),
 • Usulsüz işyeri hekimliği (2),
 • Organ nakli (2),
 • Ruhsatsız ilaç kullanmak (2),
 • 2.5 ayı geçmiş gebeliğe kürtaj (2),
 • İzinsiz bilimsel araştırma yapmak (2),
 • Hasta sırrı açıklamak (1),
 • Aracı olmak (1),
 • Hasta yönlendirmek (1).

  Ayrıca 18 yıl içinde 47 hekime para cezası, 85 doktora da uyarı cezası verildiği bildirildi. Hekimlik Uygulamaları Büro Sorumlusu Dr. Nedim Şendağ, hekimlerle ilgili en çok karşılaştıkları sıkıntının, "Resmi sağlık kuruluşlarından hasta kayıtlarının, dosya ve belgeleri ile tıbbi kayıtlarının alınması" olduğunu söyledi. Dr. Şendağ, istenilen belgelerin zamanında alınamaması nedeniyle şikayette bulunan dosyayla ilgili araştırmaların uzadığını, bunun da vatandaşlarda olumsuz etki yarattığını ifade etti.

  "Sistem yok!"
  İstanbul Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Süha Göksel de hem hasta haklarını korumaya, hem de hekim hakkındaki yanlış görüşü yıkmaya çalıştıklarını belirterek, "Türkiye'de maalesef hatalı hekim uygulamaları var, yok diyemeyiz. Bir yandan hekimler hakkında zaman zaman haklı olmayan, ağır suçlamalar da olabiliyor. Bunu objektif bir biçimde hem hasta, hem hekim yararına değerlendiriyoruz" dedi. Hekim hatalarının nedenlerinin Türkiye'de çok faktörlü olduğunu kaydeden Prof. Dr. Göksel, şöyle konuştu:

  "Sistemin olmadığı bir sistem içindeyiz. Yaklaşık 50 yıldır, Türkiye'de hükümetlerin sağlık politikası yok. Çok sayıda hekim yetiştiriliyor. Ama bu hekimlerin hangi alanda istihdam edileceği bilinmiyor. Sonuçta Türkiye'nin her alanı, aynı şekilde hekimler ya da sağlık çalışanları açısından, hayat standartları açısından cazibesini korumuyor.

  Bir yandan da özel sağlık sektörüne doğru bir kayma var. Bu hükümetlerce desteklenen bir süreç. Öyle bir hale geldik ki artık, sağlık hizmeti tamamen uzman hekimliğe endekslendi. Koruyucu sağlık hizmetleri tamamen ortadan kaldırıldı. Muhakkak hekimlerin uzmanlaşması gerekiyor, kendilerini mesleki anlamda mutlu hissedebilmeleri için. Sağlıklı bir istihdam olmadığı için de Türkiye'nin büyük şehirlerinde bir yoğunlaşma var."

  "Hata kaçınılmaz..."
  Özelikle kamuda sağlık alanında yardımcı personel sayısının az olduğunu kaydeden Prof. Dr. Göksel, "Teknolojik olarak birçok yerde çok geriyiz, uçurumlar çok büyük. Hekimler kendilerini bilimsel açıdan yetiştirmeleri için teşvik görmüyorlar" dedi.

  Prof. Dr. Süha Göksel, hekimlerin bir yandan da geçinebilecekleri gelir düzeylerini sağlayabilmek için birden fazla işte çalışmak zorunda kaldıklarını ifade ederek, "Dolayısıyla birtakım sistemler içinde bilgiyi yenileyecek zorlamaları ve bir yandan teşvikleri yapmazsanız, bunları denetlemezseniz, o meslek alanında hataların olmaması mümkün değil. Bu diğer mesleklerde olduğu için hekimler için de geçerli. Ama bu birebir insan ve sağlık olduğu için çok daha acı yaşanıyor" diye konuştu.
 • Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı