Heilbronn’un yedinci kardeşi yolda

İbrahim ERGÜL / HEİLBRONN
15.12.2014 - 09:42 | Son Güncelleme: 15.12.2014 - 09:41

Heilbronn ile Balıkesir’in merkez ilçesi Altıeylül, kardeş şehir olma yolunda. Görüşmeler olumlu sonuçlanırsa, şimdiye kadar altı kardeş şehri bulunan Heilbronn’un, yedinci kardeşi Altıeylül olacak.

Almanya’nın Heilbronn şehri ile Balıkesir’in merkez ilçesi Altıeylül kardeş şehir olmak istiyor. Baden Würtenberg Eyaleti’ne bağlı tarihi Heilbronn Belediye Başkanı Harry Mergel, Altıeylül Belediye Başkanı Dr. Zekai Kafaoğlu ve heyetiyle görüştü. İki başkan şehirleri hakkında birbirlerine bilgi verdi.

Heilbronn’un yedinci kardeşi yolda

Altı farklı şehirle kardeşlik protokolleri imzaladıklarını, ekonomik,sosyal ve kültürel çalışmaların şehirlerin gelişmesine katkı sağladığını ifade eden Mergel şunları söyledi: “Görüşmelerimizde mesafe kaydedilirse Balıkesir-Altıeylül’ün yedinci kardeş şehrimiz olmasını istiyoruz. 2015 yılı içinde Balıkesir’e yapacağımız ziyarette önemli adımların atılması mümkün.”

BALIKESİR’E GELECEK

Yaptıkları ziyaretin olumlu geçtiğini belirten Altıeylül Belediye Başkanı Dr. Zekai Kafaoğlu, ise şöyle konuştu: “Başkanın sıcak ilgisi bizi memnun etti. Kendisi Balıkesir’e gelip, şehrimizi yakından tanımayı arzu ediyor. Davetimizi yapıp, ilçemizin güzelliklerini yerinde görmesini istiyoruz. Heilbronn’da 13 bin Türk’ün yaşadığı bilgisi verildi. Audi gibi büyük şirketlerin fabrikaları Heilbronn şehrinde. Yer altı tuz kaynakları bakımından da oldukça zengin olduğunu öğrendik. Hedefimiz iki şehri kardeş yapıp, sosyal, kültürel, ekonomik ve ticari faliyetlerimizi artırmak.”

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı