Gündem Haberleri

  Hediye versen daha iyi

  Taner YENER/İSTANBUL,(DHA)
  24.11.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İşadamı Halis Toprak Aslanlı Köşk ile ilgili TMSF Başkanı Ahmet Ertürk'e yüklendi.

  İşadamı Halis Toprak, İstinye’deki Aslanlı Köşk’ün, Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) tarafından Remzi Gür’e 23,8 milyon TL’ye satışına ilişkin açılan iptal davasının ardından yine Ahmet Ertürk’e yüklendi. TMSF Başkanı Ahmet Ertürk’e “varlık düşmanı” diyen Halis Toprak, “İstinye’de, Yeniköy'de bir yer 15-20 milyon dolar. 10 bin 700 metre kare, cephesi 115 metre, 80 metre derinliği olan bir yer 22 milyon lira. Yani 14 milyon dolar. Yani bi daireden daha ucuz. Bu dünya tarihinde böyle bir şey olmamıştır. Bunu hediye versen daha iyi” dedi.
  Sarıyer İcra Hukuk Mahkemesi’ndeki duruşmaya, Halis Toprak avukatı Bülent Akar, Toprak İnşaat Ticaret ve Sanayi A.Ş.’nin avukatı Sevgi Gider Kocabaş ile davalı TMSF ve Remzi Gür’ün avukatları katıldı. Avukatı Bülent Akar, görülmekte olan dosyada Halis Toprak’ın davacı olmamasından dolayı feri müdahillik (taraf olma) taleplerini kabulüne karar verilmesini istedi. Avukat Bülent Akar, Halis Toprak’ın, Ahmet ve Mehmet Toprak ile birlikte açtıkları dava dosyasının Yargıtay’da gelmesinin beklenmesini istedi. Bülent Akar, “Biz ihaleye fesat karıştırıldığı iddiasındayız. Bu iddianın araştırılmasını talep ediyoruz. Ayrıca kıymet takdiri ile ilgili yeniden inceleme yapılmasını ve rapor alınmasını talep ediyoruz” dedi.

  KIYMET TAKDİRİ İCRA HUKUK DEĞİL İDARİ YARGININ

  TMSF avukatı Ayşe Yavrucuk ise Halis Toprak’ın avukatının davaya feri müdahillik talebi ile yeniden bilirkişi incelemesi ve kıymet takdiri yapılması yönündeki taleplerinin reddedilmesini istedi. Avukat Ayşe Yavrucuk, “Kıymet takdiri yapılması konusunda görevli mercinin icra hukuk mahkemesi değil, idari yargıdır. Mahkemenizce yeniden kıymet takdiri yapılması mümkün değildir. Bu yöndeki talebi kabul etmiyorum” dedi.
  Ayşe Yavrucuk, ayrıca dosyadaki davacı şirket Toprak İnşaat Ticaret ve Sanayi AŞ’nin avukatının davadan feragat ettiğini, davanın reddine karar verilmesini talep etti. Davalı Remzi Gür’ün avukatı Abdullah Buladı da, kıymet takdiri yapılıp sonra ihale aşamasına geçildiği için yeniden kıymet takdiri yapılmasının esasen mümkün olmadığını ve delillerin toplandığını belirterek, davanın reddedilmesini talep etti.

  FERİ MÜDAHALE TALEBİ REDDEDİLDİ

  Hediye versen daha iyi

  Mahkeme birleşen dosyada Halis Toprak’ın davacı durumunda bulunması ve hir iki dosyanın birleşerek yargılamaya devam olunması nedeniyle, feri müdahillik yönünde karar verilmesi talebini reddettib Halis, Ahmet ve Mehmet Toprak’ın davacı oldukları birleşen dosyadaki avukatların verdikleri listelerdeki gösterilen delillerin toplanmasına ve müracaat halinde gerekli müzekkerelerin yazılmasına hükmeden hakim, davayla ilgili olmayan delil ve taleplerin toplanması talebinin de reddedilmesini kararlaştırdı. Mahkeme, birleşen dosyada delil listelerinde görülen tanıkların isim ve adreslerinin bildirebilmeleri için davacı avukatlarına süre vererek, birleşen ve Yargıtay’da bulunan dosyanın dönüşündeki süreyi göz önüne alarak duruşmayı erteledi.

  BATILI MEDENİYETLER TOPRAK GİBİ İNSANLARI ÇOĞALTIR

  Halis Toprak, duruşma sonrasında adliyeden çıkarkan basın mensuplarıa şu açıklamayı da yapta:
  “Bu ülkede 23 tane sanayi tesisi, 24 tane sosyal tesis, İlköğretim okulu, teknik lise, hastane, kültür sitesi, çocuk yurdu, yaşlı yurdu, 3 tane de cami yaptım. Şimdi ben düşünüyorum bin tane Halis Toprak olsa bunların miktarı ne eder. 3 bin tane camii, 3 bin tane hastane eder, 3 bin tane yaşlı yurdu. Bunları böle fabrika da olsa bin tane olsa 23 bin tane fabrika eder her ile 28 fabrika düşer. Bugün Sivas’tan aşağıya Sivas dahil bir fabrika yok bir fabrika. Bütün batılı medeniyete sahip ülkeler Toprak gibi insanları çogaltır. Olan bir taneyi de kesip atmaz bu dünya tarihinde yıkan insanın. Halis Toprak gibi kişiler Almanya da fransada var ki Almanya Amerika Fransa Japonya o hale geldi.”

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı