Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Hedefteki üç vali

  Hürriyet Haber
  26 Mart 1998 - 00:00 Son Güncelleme : 26 Mart 1998 - 00:01

  İçişleri Bakanlığı, BÇG'nin irtica raporunda yer alan Şanlıurfa, Gümüşhane ve Kocaeli Valileri hakkında soruşturma açtı. Şanlıurfa Valisi Şehabettin Harput'un devlete ait bir yurdu bir tarikata devrettiği gerekçesiyle hakkında lüzumu muhakeme kararı verildi. Kocaeli Valisi Memduh Oğuz hakkında da bir mescitte imamlık yaptığı yolunda iddialar var. Benzer şekilde Gümüşhane Valisi Mustafa Çetin'le ilgili soruşturma da sürüyor.

  Milli Güvenlik Kurulu'nun yarın yapılacak kritik toplantısı öncesinde Ankara'da bütün dikkatler İçişleri Bakanlığı'ndaki irticacı kadrolar ve hükümetin bu konuda nasıl bir yol izleyeceği sorusuna çevrildi.

  İçişleri Bakanlığı'ndaki kadrolaşmanın MGK toplantısında önemli bir yer tutması beklenirken, toplantı öncesi bakanlığın bu alandaki hazırlıkları da şöyle şekilleniyor:

  VALİLERDE DURUM

  ANAP-DSP-DTP koalisyonunun kurulmasının hemen ardından Batı Çalışma Grubu'nun irticai faaliyetlere karıştığı öne sürülen valilere ilişkin hazırladığı bir rapor hükümete iletilmişti. Bu raporda toplam 36 valinin ismi yer almaktaydı.

  Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, kendisine de ulaştırılan bu rapor üzerine kendisine bağlı çalışan Devlet Denetleme Kurulu'nu (DDK) devreye soktu. DDK, yaptığı incelemede 36 rakamını abartılı buldu ve irticacı çizgide görülen valilerin sayısını 6 olarak verdi. Bu arada, BÇG Raporu'nda ‘‘irticacı’’ olarak nitelendirilen valilerden 5-6'sının, hükümet çevrelerine göre ‘‘sosyal demokrat eğilimli’’ oldukları ortaya çıktı.

  Hükümet, bu rapora dayanarak geçen Ekim ayında Konya Valisi Ziyaeddin Akbulut, Kayseri Valisi Mevlüt Çetinkaya, Muş Valisi Selahattin Hatipoğlu, Malatya Valisi Osman Çelebioğlu ve Ardahan Valisi Ali Güngör ve Aksaray Valisi Cahit Kıraç'ı merkez valiliğine çekti.

  İÇİŞLERİ SORUŞTURMASI

  İçişleri Bakanı Murat Başesgioğlu, irticai faaliyetler kapsamındaki iddialar çerçevesinde 1997 yılında 3, 1998 yılında ise 5 vali hakkında soruşturma açtı.

  Mevcut durumda, irticai faaliyetlere destek çıktıkları gerekçesiyle şimşekleri üzerine çeken üç vali var. Bunlar, Gümüşhane Valisi Mustafa Çetin, Şanlıurfa Valisi Şehabettin Harput ve Kocaeli Valisi Mehduh Oğuz.

  Harput hakkında devlete ait bir yurdu bir tarikata devrettiği gerekçesiyle açılan soruşturma büyük ölçüde tamamlandı ve hakkında lüzumu muhakeme kararı verildi. Hazırlanan fezlekenin yakın bir tarihte Savcılığa gönderilmesi bekleniyor. Kocaeli Valisi Oğuz hakkında da bir mescitte imamlık yaptığı yolunda iddialar var. Bu tahkikat sürüyor. Benzer şekilde Gümüşhane Valisi Çetin'le ilgili soruşturma da devam ediyor.

  237 KAYMAKAM

  İçişleri Bakanlığı bünyesinde 1039 kaymakam ve 134 vali yardımcısı kadrosu dolu bulunuyor. (Toplam 1273) Devletin resmi raporlarına göre, irtica bağlantılı görülenlerin sayısı 237 dolayında. Bu grup içindeki kaymakamlardan yaklaşık 150'sinin İmam Hatip mezunu olduğu saptandı. Kalan 87 kaymakamdan bir bölümünün ise İmam Hatip kökenli olup sonradan diğer maarif liselerinden mezun oldukları anlaşılıyor. Bunlar arasında kadın eli sıkmayan, tarikat bağlantılı olan ya da eşini cemiyet içine çıkarmayan kaymakamlar var.

  Hükümetin bu alandaki en önemli güçlüğü, olağan hukuk kuralları içinde kalındığı takdirde, bu kişilere yaptırım uygulanmasında ciddi güçlükler bulunması. Bununla birlikte, Başesgioğlu, 1997 yılında 54, bu yıl içinde de 6 olmak üzere toplam 64 kaymakam hakkında irticai faaliyetlere karıştıkları yolundaki duyumlar üzerine soruşturma açtı. Bu kaymakamların bir bölümüne çeşitli disiplin cezaları verildi.

  Ayrıca 1997 yılında 31, bu yıl içinde de 8 kaymakam hakkında daha soruşturma açılması için doğrudan valiliklere talimat gönderildi.

  KARARNAMEYE ÖNCELİK

  İçişleri Bakanlığı'nın bu alanda atacağı en önemli adımın oldukça geniş tutulacağı anlaşılan kaymakamlara ilişkin yaz kararnamesinde şekilleneceği bildiriliyor. Gelenek olarak Eylül ayında çıkarılan kaymakam kararnamesinin bu yaz öne çekilerek, Haziran'da sonuçlandırılması bekleniyor. Kararnamede irtaci faaliyetlere karıştıkları yolunda kuvvetli duyumlar bulunan kaymakamların durumlarının da dikkatle değerlendirileceği bildiriliyor.

  MÜFETTİŞ RAPORU

  Hükümetin irticaya karşı hazırladığı topyekün mücadele stratejisi içinde yer alan önemli bir yasa değişikliği, İçişleri Bakanlığı'na irticai faaliyetlere karışmış kaymakamlar hakkında önemli bir imkan sağlayacak. Burada en önemli araç olarak 1.700 sayılı Dahiliye Memurları Kanunu'nda yapılacak ekleme görülüyor. Bu değiklik TBMM'den geçerse, irticai faaliyetlere karıştığı iki ayrı müfettiş raporuyla belgelenen mülki idare amirlerinin devlet memuriyetine son verilebilecek.

  İZLEME KOMİTESİ

  İçişleri Bakanı Başesgioğlu'nun başvurduğu bir diğer araç ise irticai faaliyetlere karışan kadrolar karşısında daha etkili bir mücadele yürütebilmek için bakanlık bünyesinde özel bir izleme grubunun kurulması oldu. Bu komite, hafta başında Başbakan Mesut Yılmaz tarafından açıklanan üç sayfalık paket içinde de yer alıyor. Bu çerçevede, irticai faaliyetlere ilişkin duyumları değerlendirmek üzere Genel Müdür Yardımcısı düzeyinde bir bürokratın başında bulunduğu bir komite kuruldu. Bu birimde 10 kadar Mülkiye Müfettişi görevlendirildi. Söz konusu müfettişler şikayet halinde doğrudan olay yerine giderek bakan adına inceleme yapacaklar.


  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı