Dünya Haberleri

  Hedefteki Patrik

  Hürriyet Haber
  09.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  ABD'deki Ermeni lobisi, ABD Temsilciler Meclisi ve Avrupa'da gündeme gelen sözde soykırım tasarı ve girişimlerine karşı çıkan İstanbul Ermeni Patriği Mesrob Mutafyan'a karşı kampanya başlattı.

  Ermeni lobisinin yayın organı California Courier Gazetesi'nde yayımlanan başyazıda, dünyanın çeşitli ülkelerinde yaşayan Ermeni diasporası mensuplarının, Patrik Mutafyan'ın açıklamalarına tepki göstermesi istendi.

  Gazete'nin editörü Harut Sassounian imzasını taşıyan yazıda Patrik Mutafyan, ‘Türk hükümetine hizmet etmek ve ABD Temsilciler Meclisi’ndeki sözde soykırım tasarısının başarısızlığa uğratılmasında kilit rol oynamakla' suçlandı. Sassounian, yazısında, Patrik Mutafyan'ın, ABD'de gündeme gelen sözde Ermeni soykırımı tasarısını, ‘üzücü ve zarar verici olarak’ nitelediğini ve bu konunun üçüncü ülkelerin vazifesi olmadığı yolundaki açıklamalarının Ermeni davasına olumsuz etkide bulunduğunu ifade etti. Mutafyan'ın, Papa İkinci Jean Paul ve Ermenistan Patriği İkinci Karekin'in, sözde soykırımla ilgili yaptığı ortak açıklamaya karşı çıktığını hatırlattı.

  Harut Sassounian, son olarak, Patrik Mutafyan'ın, Avrupa Parlamentosu'ndaki Ermeni soykırımı adımına karşı da tavır aldığını vurguladı ve bu koşullarda Ermeni diasporasının, Mutafyan'ın açıklamaları karşısında sessiz kalmaması ve tepki göstermesi gerektiğini savundu. Yazıda, Mutafyan'dan önceki İstanbul Ermeni Patriklerinin, sözde soykırım konularında ‘daha dengeli’ açıklamalar yaptıkları, Mutafyan'ın tutumunun ise Ankara hükümetine güç verdiği öne sürüldü.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı