« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Hedefteki madalya sayısı 20-25

Türkiye İşitme Engelliler Spor Federasyonu, Bulgaristan'da yapılacak 2013 Defolimpik Oyunları'nda 20-25 arası madalya almayı hedefliyor.

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME
Türkiye İşitme Engelliler Spor Federasyonu Başkanı Oktay Aktaş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, federasyonun 18 branşta 8 bin sporcu ile faaliyetlerine devam ettiğini söyledi.

Aktaş, 10 yıllık bir federasyon olmalarına rağmen 8 bin sporcu gibi önemli bir rakama ulaştıklarını, faaliyet alanı arttıkça sporcu sayısının da arttığını belirtti.

Futboldan masa tenisine, basketboldan güreşe kadar bir çok branşta liglerinin olduğunu ifade eden Aktaş, şunları kaydetti:

“Sporcu sayımızın artması bizim için önemli bir gösterge. Kadınlar basketbol milli takımımız daha yeni kuruldu. Biz elimizden geldiği kadar potansiyeli olan branşlarda faaliyet yürütüyoruz. Neredeyse yılın her haftası bir etkinliğimiz var. Şu ana kadar çok önemli başarılar aldık. Bir taraftan işitme engelli sporcular ile ülkemizi uluslararası arenada temsil ederken, diğer taraftan da bu engellilerimizi rehabilite ediyoruz.”

Bulgaristan'a 25 madalya için gidecekler

Geçmiş yıllarda güreş ve tekvando takımının dünya şampiyonu olduğunu, futbolda ise dünya ikinciliğinin elde edildiğini anımsatan Aktaş, işitme engelliler sporlarında dünyada ilk sekizde yer aldıklarını dile getirdi.

Bulgaristan'da 2013 yılında yapılacak Defolimpik Oyunları için hazırlıklarının devam ettiğini anlatan Aktaş, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu oyunlar bizim için çok önemli. Bu olimpiyatlarda 2017'nin altyapısını oluşturacağız. 2017'de oyunlar 100 ülkeden yaklaşık 6 bin sporcunun katılımıyla Ankara'da yapılacak. Bulgaristan'da yapılacak oyunlara da 150 oyuncu ile katılacağız. Bulgaristan'dan 20-25 arası madalyayla dönmek istiyoruz.”

Aktaş, 2017'de Ankara'da yapılacak organizasyon için hazırlıkların şimdiden başladığını, ülkemizde yapılacak oyunlarda madalya sayısında ilk 5'e girmeyi hedeflediklerini sözlerine ekledi.

Bunları da Beğenebilirsiniz