Hedefleri 'dünyanın mobilya şehri'

Hürriyet Haber
11.08.2009 - 13:49 | Son Güncelleme:

Mobilya Doğramacıları Kooperatifi (MODOKO) Yönetim Kurulu Başkanı Etem Özçelik, mobilya sektörünün, küresel krize rağmen bugün 7,5 milyar dolara ve 1,5 milyar dolar ihracat hedefine ulaşma gayretinde olduğunu belirtti.

Özçelik, MODOKO'nun 40. yılı dolayısıyla düzenlenen toplantıda, AB ülkelerinin küresel krizden Türkiye'ye kıyasla daha çok etkilendiğini söyledi.
Türkiye'de mobilya sektörünün çok dinamik bir yapısı olduğuna dikkati çeken Özçelik, yeni pazar arayışlarının sürdüğünü, ihracatın her geçen gün arttığını kaydetti.

Sektörün 2007'de 7 milyar dolar pazar payına ve 1 milyar dolar ihracat rakamına ulaştığını anımsatan Özçelik, “Sektör, küresel krize rağmen bugün 7,5 milyar dolar pazara ve 1,5 milyar dolar ihracat hedefine ulaşma gayretindedir. Ülkemizde ticaret açığı vermeyen nadir iş kollarından biri olan mobilya sektörü, bugün 60 bine yaklaşan firma ile 250 bin kişiye istihdam sağlamaktadır” diye konuştu.

Ekonomik kriz yaşanmasaydı mobilya sektörünün bugün altın çağını yaşıyor olacağını anlatan Özçelik, şöyle devam etti:

“Makinelerinin modernliği, tasarımda gelinen nokta, kalite ve pazarlama stratejileriyle geldiğimiz yer göz kamaştırıcıdır. Krizle bu özelliklerimizden bir şey kaybetmesek de pazarımız daraldı. 2010 yılında krizin sonuçları daha belirgin olacak. Başlangıç itibariyle esasen finansal bir kriz yaşadık. Sonrasında reel sektöre sıçradı. Bu yönüyle bugün mobilyacıya en büyük destek bankalardan gelecek. İş ortağı olarak gördüğümüz bankaların, üreticimize kredi kolaylığı sağlamasını ve perakende kart kampanyalarında yanımızda olmasını bekliyoruz.

2010 yılı için kendimize 'Dünyanın Mobilya Şehri' olma hedefini koyduk. Bunu gerçekleştirmek için ise bir mobilya alışveriş merkezi olmanın yanı sıra bir yaşam tarzı sunan, belirli bir konseptimizin olması stratejisini belirledik. Bu yöndeki ilk çalışmalarımızı başlattık. Başarılı olacağımıza inanıyorum.”

“İSTANBUL'UN MOBİLYA İHTİYACININ YÜZDE 80'İNİ MODOKO KARŞILIYOR”

Etem Özçelik, İstanbul'un mobilya ihtiyacının yüzde 80'ini karşıladıklarını belirterek, MODOKO'nun, AB ülkeleri, Orta Doğu ve Türk Cumhuriyetlerinden toplam 40 ülkeye ihracat gerçekleştirdiğini bildirdi.

MODOKO'da yapacakları yenilikler hakkında da bilgi veren Özçelik, mağazaların açılış ve kapanış saatleriyle ilgili düzenlemeye gideceklerini, MODOKO'yu yatırımcı için cazibe merkezi haline getireceklerini söyledi.

Özçelik, mağaza binalarının yenilenmesi için projelerin devam ettiğini, müşterilerin konforlu alışveriş yapması için gerekli adımları atmaya başladıklarını kaydetti.
30 Eylül 2009'a kadar uzatılan KDV indirimine ilişkin olarak da Özçelik, mobilya sektörünün ayakta kalabilmesi için KDV'nin bu seviyede kalıcı olmasını istediklerini belirtti.

Özçelik ham maddeden alınan KDV miktarına da değinerek, mobilya üretiminde kullanılan ahşap, kumaş, boya gibi ham maddelerde KDV'nin halen yüzde 18 olmasını garip karşıladıklarını, bunun da yüzde 8'e inmesi gerektiğini ifade etti.

MODOKO'un istihdama katkısına da değinen Özçelik, 5 bin kişinin MODOKO bünyesinde, 25 bin kişinin ise MODOKO'ya üretim yapan atölyelerde istihdam edildiğini anlattı. Özçelik, ayrıca satış mağazası firmaların yüzde 20'sinin marka mobilya, yüzde 80'inin ise tasarımlı el işi üretim yaptığı bildirdi.

MODOKO'nun 40 yıllık tarihinde ilk kez, faaliyetler sonrası elde ettiği karı ortaklarına dağıttığını dile getiren Özçelik, olağan genel kurul toplantısında alınan kararı uyguladıklarını, 2008 yılı bilançosunda kira gelirlerinden kar olarak görünen 696 bin liranın nakit olarak ortakların hesabına havale edildiğini söyledi.
Özçelik, yönetim olarak 2008 yılında cirolarının, reklam, kira gibi gelirleriyle krize rağmen artarak 5,6 milyon liraya çıktığını kaydetti.

Toplantıda verilen bilgiye göre, MODOKO'da bugün 267 ortak ve toplam 350 firma bulunuyor. Ev ve iş yerlerinin her türlü mobilya ihtiyacı, oturma, yemek, yatak odası, bebe ve genç odası, mutfak, ofis, bahçe, modüler mobilya, kumaş, perde, sandalye, proje ve tasarım, aksesuar ve dekorasyon gibi seçeneklerle karşılanabiliyor.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı