« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Hedefimiz Londra'da bayrağımızı dalgalandırmak

İzmir'de, spor ekonomisi ve yönetimi alanında ilk olma özelliği taşıdığı bildirilen “1. Uluslararası Spor Ekonomisi ve Yönetimi Kongresi”, İzmir'de başladı.

A.A.
SON GÜNCELLEME
Spor Genel Müdürü Mehmet Baykan, Ege Üniversitesi (EÜ) Atatürk Kültür Merkezi'nde, EÜ ve Pamukkale Üniversitesi tarafından düzenlenen kongrenin açılış töreninde, sporun yönetsel sorunları ve ekonomisinin tartışılacağı kongrenin, Türk sporuna katkı sağlayacağını söyledi.

Spora ilginin her geçen gün arttığını belirten Baykan, spor ekonomisinin başlı başına bir sektör haline geldiğini ifade etti.

Baykan, sporda pek çok paydaşın rol ve sorumluluk aldığını, bu ortamda ideal yönetim modelinin ortaya konulmasının kolay olmadığını anlatarak, “Hemen bütün federasyonlarımız özerkleşti. Bu bazı dallarda katkı sağladığı gibi bazı dallarda da aksaklıklar görülmeye başladı. Özerkliğin, kuralsızlık ve sınırsız yetki kullanımı olmadığı iyi anlaşılmalı” dedi.

Sportif başarıları ve düzenleme elde etme hakkı kazanılan önemli uluslararası organizasyonları örnek göstererek spora, son yıllarda her zamankinden fazla önem verildiğini vurgulayan Baykan, şunları kaydetti:
“Ülkemiz, uluslararası organizasyonlara ev sahipliği yapmaya devam edecektir. Her organizasyonda, spor yatırımları hız kazanıyor, yönetsel anlamda da tecrübe kazanıyoruz. 2012 Londra Olimpiyatları'nda bayrağımızı olabildiğince dalgalandırmak, önemli hedeflerimizdendir. Ülkemiz genç nüfusa, köklü spor geçmişine sahip. Önemli spor adamları yetiştirmiş bir ülkeyiz. Farklı branşlarda dünya çapında sporcularımız giderek artıyor. Amatör spor branşlarındaki gelişmeyi ve teşviki çok önemsiyoruz. Türkiye'nin sahip olduğu potansiyelin daha iyi değerlendirilmesinde, spor alanında faaliyet gösteren tüm paydaşların iş birliğine çok önem veriyoruz.”

EÜ Rektörü Prof. Dr. Candeğer Yılmaz ise müzik ve sporun tüm insanlığın ortak dili olduğunu belirterek, kongreyle Türk sporunu dünyada daha etkin ve verimli hale getirme hedefine, akademik birikimle katkı sağlamayı amaçladıklarını dile getirdi.

İzmir'in bir spor kenti olarak anılmasının, EXPO adaylık sürecine de katkı sağlayacağına dikkati çeken Yılmaz, kongrenin, iş ve spor dünyasına çok önemli etkisinin olması beklediğini ifade etti.

171 ulusal ve uluslararası tebliğ özetinin geldiği kongrede, hakem kurulu, 68'i sözlü, 31'i poster bildiriyi kabul etti. 45 farklı üniversiteden katılımın olduğu kongrede, ABD, İngiltere, Macaristan, Belçika, İran ve Romanya'dan konuşmacılar yer alacak.

Bunları da Beğenebilirsiniz