Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

“Hedefimiz, Avrupa ve dünya şampiyonları çıkarmak”

Triatlon Federasyonu Başkanı Hamdi Güneş, yaptıkları çalışmaların sonucunda, daha önce uluslararası düzeyde yarışma tamamlayamayan sporcuların, artık yarışmaları tamamlar duruma geldiğini söyledi.

A.A.
SON GÜNCELLEME
Triatlon'un Türkiye'de 1991 yılında Alanya'da yapılmaya başlandığını, 2001 yılında da federasyonun kurulduğunu hatırlatan Hamdi Güneş, AA muhabirine “Triatlonun dünyada 1978 yılından beri yapıldığı düşünülürse, bizde tanıtım ve sporcu yetiştirilmesi anlamında çok çalışma gerektiği açıkça görülmektedir” dedi.

Türkiye'de ilk yıllarından bu yana birçok sporcunun, kulüplerin ve ailelerin triatlona gönül verdiğini ve çalışmalar yaptığını, kendilerinin de atılan bu temellerin üzerinden faaliyetlerine devam ettiklerini belirten Hamdi Güneş, “Kısıtlı imkanlarla çalışmalar başladı ve bu şartlarda da devam edilmektedir. Son iki yıldır biraz rahat çalışma koşulları oluşturmaya başladık, umarım bundan sonra daha iyi şartlarda sporcularımıza imkanlar sunarız” diye konuştu.

Olimpiyat öncesi son 3 yılda yoğun bir çalışma programı uyguladıklarını ve Spor Bakanlığının başarılı sporculara olimpiyat hazırlık harçlığı verdiğini ifade eden Güneş, şunları söyledi:
“Federasyon olarak biz de hazırlık kampları, eğitim kampları, teknik malzeme desteği, yurt dışı eğitim kampları, antrenörlük eğitimleri gibi birçok konuda çalışma yaptık.
Bu çalışmalarımız sonucunda daha önce uluslararası düzeyde yarışma tamamlayamayan sporcularımız yarışmaları artık tamamlar duruma geldi. İlk başlarda son sıralarda yarışma tamamlarken, simdi orta sıralarda yer almaya basladılar. Bizim artık hedefimiz ilk sıralar ve Avrupa, dünya şampiyonları çıkarmaktır. Sporcularımız 2011 Balkan Şampiyonasından 9 madalya ile dönmüşlerdir. Son dönemde tam bir motivasyon sağlanmış olup sporcularımız çalışmalarına devam etmektedir. 2013 Avrupa Şampiyonasının Alanya'da yapılacak olması ise sporcularımızı ayrıca motive etmektedir.”

Londra Olimpiyat Oyunlarına katılma sansı elde edemediklerini kaydeden Hamdi Güneş, “Ancak 2016 Olimpiyatlarına hazırlanmaya şimdiden başladık. 2020 Olimpiyat Oyunlarının Türkiye'de olacağını düşünerek mutlaka katılmamız gerektiğini biliyoruz. Tüm çabamız başarı endekslidir” diyerek, sözlerini tamamladı.


Bunları da Beğenebilirsiniz